Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Zgarietura laterala

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgarietura laterala

    Salut,
    Am nevoie de ajutorul celor mai "batrani" in ale masinilor sa ma sfatuiasca in legatura cu urmatoarea problema:
    - am un Sandero de vreo 9 luni si desi am grija cum conduc (nu am Casco) am reusit intr-un moment de neatentie sa lovesc masina in partea dreapta in felul urmator: am parcat masina pe un trotuar unde era o bara de metal (in partea dreapta a masinii) dar cand am plecat am cam uitat de ea si am ras-o cu partea dreapta astfel incat am indoit putin masca fata dreapta (chiar unde se intalneste cu portiera din dreapta) iar zgarietura merge apoi pe usa (portiera este doar zgariata nu si indoita).
    - nu este foarte grav dar as cam face-o pentru ca este totusi vizibila si cam iau amenda pentru ea (oricum trebuie sa o repar candva).
    - intrebarea era ce solutii am? Sa ma duc la un service Dacia (sunt in garantie) si sa intreb cam cat ma costa? Problema este ca trebuie dat cu vopsea.
    O sa revin azi sau maine cu o poza dar orice sfat este binevenit oricand.
    Nu am mai spus de mers la politie pentru ca stiu ca trebuie sa merg oricum sa o declar.
    Multumesc

  • #2
    Pai fiind in garantie eu zic ca numai la Dacia poti sa mergi.

    Comment


    • #3
      Cu declaratul, sa declari ca in ziua respectiva ai lovit masina altfel esti pasibil de parasirea locului accidentului. De reparat astia din service dacia te cam usuca la bani parerea mea este sa mergi la un service bun, daca in urma reparatiei nu se vede nimic nu vad ce pot obiecta la revizie in legatura cu garantia.

      Comment


      • #4
        In mare parte de acord cu Marian...totusi,nu iei in calcul un Casco pe viitor? nu a fost inventat degeaba...numai bine!

        Comment


        • #5
          si pozele de care spuneam....
          Attached Files

          Comment


          • #6
            te va costa ceva bani,trebuie vopsita aripa toata la fel si portiera(dreapta)

            Comment


            • #7
              O sa te cam tunda de bani.
              Parca vad ca o sa zica:
              "Ornamentul nu avem ce-i face ca nu se poate revopsi tre schimbat cu totul"
              "Vai, da uite si aripa trebuie prima data dezdoita si apoi revopsita"
              "Trebuie sa revopsim si aripa si usa"
              "S-ar putea sa trebuiasca sa revopsim si usa din spate daca ziceti ca nu vreti sa se vada diferente de nuanta"
              Eu cred ca undeva pe la 1500 RON te va costa (+-)

              Comment


              • #8
                Eu unul nu m-as deranja pentru atata lucru, abia se vede, daca ai casco da merita sa o faci, daca nu...las-o asa...parerea mea.
                ps. nu iei amenda pentru asa ceva.

                Comment


                • #9
                  De as avea dacia 1310 (si am avut,stiu ce vb),as lasa si eu...dar la masinuta noua? nunu! fara suparare!

                  Comment


                  • #10
                    Daca as sti ca o fac foarte bine nici eu nu m-as gandi si as merge urgent sa o repar.
                    Dar stiind cum se revopseste si cat de mare ii riscul ca apoi vopseasua sa puste...
                    Oricum masina trebuie reparata, in fond "It's just a car".

                    Comment


                    • #11
                      Amenda iei oricum, am vazut masina cu mai putin de atat pentru care a avut probleme. Nu stiu daca am scris despre un caz pe care il cunosc destul de bine si care s-a desfasurat de curand. Persoana a intrat sa alimenteze intr-un peco, langa pompa era montata o bara de protectie a pompei, din neatentie a sters acea bara cu aripa dreapta. Pagube minore, dar a mers la politie pentru a primii dovada. Cu toate ca, nu se afla pe un drum public, a primit puncte penalizare si amenda in jur de 200 de lei pentru, neatentie la schimbarea directiei de mers. Omul era in peco, intr-un loc privat si nu s-a intamplat cand a schimbat directia de mers de pe sosea in peco ci in interiorul acestuia, unde mai pui ca mai era o ora si expirau cele 24 de ore, plus suflat in fiola. Poate gresesc dar eu stiu ca, daca accidentul nu se intampla pe un drum public acesta nu poate fi santionat conform codului ritier ci legilor civile, indiferent de urmarile acestuia. Ca o informatie, contestatia nu se mai face la politie si dupa aceea la tribunal ci direct la tribunal, fara costuri. Nu stiu daca va fi observata acea urma fiind pe partea dreapta iar organul de obicei se posteaza pe mijlocul soselei dar parerea mea este sa mergi sa-ti iei dovada, nu vad rostul unor probleme grave pentru nimicuri.

                      Comment


                      • #12
                        Poate că un CASCO în viitorul foarte apropiat ar prinde bine!
                        Mama proştilor este mereu gravidă!

                        Comment


                        • #13
                          Eh, sti cum ii cu CASCO. Ii scump cand trebuie sa-l dai ii bun cand trebuie sa-l iei.
                          Numai cine s-a "ars" si nu avea CASCO sau s-a bucurat de el vreodata (dauna totala) il plateste linistit si impacat.
                          Sunt si care spun "Eh am eu grija nu-mi trebuie mie CASCO" dar in ziua de astazi numai MOARTEA ii sigura

                          Comment


                          • #14
                            Foarte adevarat,Goan! Cu asta ma consolez si eu cand dau 400 lei la trei luni...aparent degeaba - sper degeaba.

                            Comment


                            • #15
                              Am avut-o zgariata si strambata mult mai mult, tot in parcare. M-am dus prima si prima oara la politie , am luat dovada si ce e drept am avut CASCO. Reparatia la a mea a dus undeva pe la 1700 Ron, dar ti-am zis, mult mai zgariata si strambata decat a ta .

                              Cred ca o sa te coste in jur de 500 Ron

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google