Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Socuri electrostatice

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Socuri electrostatice

    Salut ! Am si eu o intrebare : dece ma curentez cand cobor din masina si ating portiera , sa fie din cauza boxelor montate , circuitului pentru led de la alarma . Stie cineva cum se poate preveni acest lucru ?

  • #2
    boxele auto si led-urile nu curenteaza. 12V nici nu-i simti, decat eventual pe limba...
    e din cauza a ceea ce ai scris si in titlu, incarcare electrostatica. probabil tapiseria masinii si hainele tale favorizeaza incarcarea electrostatica si te descarci pe caroseria masinii, sau, din cauza frecarii cu aerul, caroseria se incarca si se descarca prin tine. ca sa fii sigur ca nu caroseria e cea care se incarca si astfel rezolvi cel putin 50% din problema, leaga o bucata de cauciuc esd de caroseria masinii ca sa atinga mereu pamantul, sau o bucata de cauciuc cu panza metalica...
    dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

    Comment


    • #3
      Pentru Seba , multumesc pentru raspuns . O sa dau o fuga prin magazine sa vad ce gasesc sau daca nu o fuga pe la dezmembrari poate gasesc vreo dacie veche cu dispozitivu atasat. Dar totusi vreau sa fac o proba sa merg fara muzica sa nu mai folosesc casetofonu , eu am o banuiala cu firele de pe acolo instalate de electricieni lui peste din servisurile autorizate .

      Comment


      • #4
        Dupa cum a spus si Seba la tensiunea bateriei nu te poti curenta, poti pune mainile direct pe bornele bateriei. Incearca sa nu mai porti supraelastic sau in masina sa nu ai husele din supraelastic.

        Comment


        • #5
          pana sa fie montate casu si alarma nu am observat sa piste dupa ceea am zis ca este o gluma , ca se mai intimpla dar este foarte jenant se vede scanteia daca apropi mana cam de la 7-8 mm,sintetic nu port adica cred , am sa incerc si cu o husa de volan am sa caut una din piele.

          inca nu am huse la masina, nu am apucat sa cumpar doar covorase, eu am un fix cu firele trase , ar putea sa dea ceva la masa poate o izolatie proasta, au fost montate in servis autorizat 250 ron , ce sa fac sa ma duc cu ea la garantie ?
          Last edited by tataieb12; 13 January 2009, 21:47. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #6
            nu are legatura casetofonul cu descarcarile electrostatice! punct. acolo ai tensiuni de cateva sute de milivolti pe difuzor, ori alea iti garantez eu ca nu sunt in stare sa provoace nici macar o scanteie de 0,08mm, daramite de 8mm, care e clar soc de cativa zeci de kilovolti (cam 10-20mii de volti). in alta ordine de idei, daca "ceva da la masa", acel ceva nu-l mai auzi in difuzoare. adica un scurt la unul din difuzoare face ca respectivul difuzor sa fie mut, nicidecum sa se incarce masina alectrostatic. daca vrei sa te scoata aia din service in suturi si-n hohote de ras, mergi la garantie ca se incarca masina electrostatic de la un fir de difuzor...
            dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

            Comment

            Working...
            X
            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
            Politica de Securitate Google