Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Sa imi iau sandero?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa imi iau sandero?

    Nu stiu ce sa fac...am de ales intre un opel corsa (binenteles, varianta cea mai ieftina) sau o laureate de 1,4..... Voi ce ziceti? Am fost la test drive, dar, evident, in 10 minute nu poti sa iti dai seama....

  • #2
    Tie care iti place? Corsa, varianta cea mai ieftina, ce dotari are?
    Cand deschizi capota, dai de un motor:
    Dublu V8, cinci cilindrii, patru prisme si un tetraedru sport.

    Comment


    • #3
      nu are A/C, multi dupa ce cumpara o masina fara A/C regreta :P, unu din ei este Shoot , motor 60 cp, pret pe undeva la 9.500 dac nu gresesc

      Comment


      • #4
        Hmm, grea decizie. Stiu pentru ca si eu am fost pus in fata ei. Daca tu crezi ca ai puterea financiara pentru a-ti lua Corsa, go for it. Chiar daca te chinui si mai strangi putin pentru a lua toate optiunile necesare (A/C este necesar), merita.
        Daca deja ai ajuns la limita limitei bugetului, atunci gandeste-te ca poate mai tarziu o sa regreti ca ai facut un compromis cumparand o masina fara acele dotari indispensabile in ziua de astazi. Iar in cazul asta Sandero e o varianta.

        Comment


        • #5
          In cazul de fata alegerea nu e deloc dificila, personal as alege fara ezitare Sandero Laureate, in loc de Corsa cu motorul de 1.0. De ce ? Simplu, pentru ca toti, dar toti care au Corsa C (modelul mai vechi dar cu acelasi motor) sunt nemultumiti de puterea motorului, mai ales la urcarea rampelor cand in masina sunt 3-4 persoane. Masina incarcata nu are puterea necesara iar acceleratia nici atat.
          Opel Corsa merita doar daca are minim motorul de 1.2 TwinPort de 80 CP, dar deja vorbim de o alta suma de bani pe la vreo 10500 euro in varianta de baza 5 usi.
          Personal as merge pe mana Sandero 1.4 sau pe un Corsa C model 2004 1.2 80 CP full options din germania la pretul de 4500-5000 euro.
          Numai bine.

          Comment


          • #6
            Si eu am ezitat mult inainte sa ma decid. Acum, nu regret deloc ca am ales Sandero. Are cam tot ce ii trebuie in varianta Laureate, motorizarea 1.4 este onesta pentru masina. Am 12. 000 km si nu am avut probleme. Decit un opel fara AC, ABS, Geamuri electrice etc., mai bine Sandero cu toate optiunile. Basca o motorizare mai puternica... In ceea ce priveste deignul, nu cred ca Sandero e cu mult in urma. Acum, depinde ce iti doresti...

            Comment


            • #7
              Inca nu am comandat, pentru ca nu am reusit sa vand Solenza, dar alegerea am facut-o deja.
              Pe scurt sub 10 000 euro, daca vrei masina noua sigura varianta ok ca dotari/pret/intretinere este Sandero. Iar la 9500 este Laureat 1.6 cu vopsea metalizata.
              In prezent principalul motiv pt. care vreau sa schimb masina este lipsa AC, pt. ca orice ar spune lumea Solenza este o masina cu niste performante extraordinare pentru pretul ei.
              Deci tu stii cum stai cu bugetul...dar dupa parerea mea nu lua masina fara AC pentru ca sigur vei regreta...iar daca o iei cu AC sa aiba minim 75CP pentru ca altfel iar vei fi dezamagit.
              Bafta!

              Comment


              • #8
                Originally posted by yr-zbg View Post
                Iar la 9500 este Laureat 1.6 cu vopsea metalizata.
                .
                Vopseaua metalizata nu te protejeaza la un impact lateral sau in cazul rasturnarii masinii. Mai bine pui airbag-uri laterale si primesti si gratis si centuri cu limitator de efort care, in cazul unui impact frontal iti pot salva viata. Ce zici ?
                vopsea sau siguranta ?

                Comment


                • #9
                  Ai perfecta dreptate...dar cum sa iti explic...macar vopseaua sa o aleaga si nevasta-mea....ca oricum daca ma iau dupa ea ar trebui sa ma bag in rahat cu bancile si sa iau Astra Clasic II sau Kia Ceed.
                  Daca pana vand Solenza reusesc sa mai strang finante sigur voi lua si airbaguri laterale...dar vopseaua ...nu pot sa renunt la ea.

                  ps...apropos...nu cumperi o Slz??
                  Bafta!

                  Comment


                  • #10
                    [OT]nu, mai, isi ia Corsa SH. BTW, welcome back, bunicuta, nu te-am mai auzit de mult.[/OT]

                    LE:
                    - n-ai plecat, dar nu ai mai postat; a scazut si pretul petrolului intre timp - cat o mai tine si asta.
                    - da, o sa-mi dau warn singur pentru ca am folosit limbaj IRC.

                    scrierea cu înflorituri (k, sh, tz, y) este interzisa, cu exceptia cazurilor în care pot aparea confuzii

                    Si revenim la topic.
                    Last edited by Stefan; 13 November 2008, 22:46.

                    Comment


                    • #11
                      Welocome back ? da de ce, nu am plecat nicaieri
                      Aaa, inca nu am luat nimic, sunt prea nehotarat , eram aproape in vara sa-mi iau Hyundai Accent, dar ceva imi spunea ca nu e bine, apoi dupa ceva cautari am aflat ca am fost inspirat din cauza ca Accenturile sunt catastrofa la coloana si caseta de directie, plus timpii mari de asteptare pentru diverse piese.
                      Momentan tot cu batrana mea dacie, care merge chiar bine, mai ales de cand tot pica pretul benzinei
                      In legatura cu acel Opel Corsa, eh, sa vad (eu vreau, familia nu vrea SH) pana una alta astept euro 5, poate sandel euro 5
                      Ok, scuze pentru offtopic.


                      ps. bunicuta (nu bunicutza)
                      Last edited by bunicuta; 13 November 2008, 22:12.

                      Comment


                      • #12
                        salutare....
                        revin cu o rectificare, m-am gandit mai bine...adica: ori imi iau corsa de 1,2, 80 CP in 5 usi si are ceva dotari, costa 10.200 E, sau un laureate de 1,4 de 9000. dar sa ne gandim si un pic la consum, nu? corsa 7,7 urban si 5,8 mixt, iar sandero 9,4 urban si 6,9 mixt. emisiile CO2 sunt 139 la corsa si 166 la sandero...
                        hm...?

                        Originally posted by Stefan View Post
                        Hmm, grea decizie. Stiu pentru ca si eu am fost pus in fata ei. Daca tu crezi ca ai puterea financiara pentru a-ti lua Corsa, go for it. Chiar daca te chinui si mai strangi putin pentru a lua toate optiunile necesare (A/C este necesar), merita.
                        Daca deja ai ajuns la limita limitei bugetului, atunci gandeste-te ca poate mai tarziu o sa regreti ca ai facut un compromis cumparand o masina fara acele dotari indispensabile in ziua de astazi. Iar in cazul asta Sandero e o varianta.

                        stii...o iau cu credit...

                        Originally posted by bunicuta View Post
                        In cazul de fata alegerea nu e deloc dificila, personal as alege fara ezitare Sandero Laureate, in loc de Corsa cu motorul de 1.0. De ce ? Simplu, pentru ca toti, dar toti care au Corsa C (modelul mai vechi dar cu acelasi motor) sunt nemultumiti de puterea motorului, mai ales la urcarea rampelor cand in masina sunt 3-4 persoane. Masina incarcata nu are puterea necesara iar acceleratia nici atat.
                        Opel Corsa merita doar daca are minim motorul de 1.2 TwinPort de 80 CP, dar deja vorbim de o alta suma de bani pe la vreo 10500 euro in varianta de baza 5 usi.
                        Personal as merge pe mana Sandero 1.4 sau pe un Corsa C model 2004 1.2 80 CP full options din germania la pretul de 4500-5000 euro.
                        Numai bine.
                        ce spui tu a fost o varianta la un moment dat...

                        Originally posted by Bogdan Cris View Post
                        Si eu am ezitat mult inainte sa ma decid. Acum, nu regret deloc ca am ales Sandero. Are cam tot ce ii trebuie in varianta Laureate, motorizarea 1.4 este onesta pentru masina. Am 12. 000 km si nu am avut probleme. Decit un opel fara AC, ABS, Geamuri electrice etc., mai bine Sandero cu toate optiunile. Basca o motorizare mai puternica... In ceea ce priveste deignul, nu cred ca Sandero e cu mult in urma. Acum, depinde ce iti doresti...
                        pai eu de problemele pe care le tot aud la altii ma tem....

                        Foloseste EDIT, pentru a adauga ceva unui mesaj
                        Last edited by Stefan; 14 November 2008, 00:58.

                        Comment


                        • #13
                          Referitor la consum, vad ca esti din Bucuresti - la un parcurs preponderent urban si Corsa si Sandero vor consuma cam la fel, deci nu ar fi cine stie ce economie. Ce castigi aici, pierzi la intretinere.
                          Avantajele Corsa-ului stau in perceptia ta asupra masinii din interior, si a lumii din afara , calitatea mai buna a materialelor/asamblarii. In rest cam acelasi lucru.
                          Cat despre probleme... ai intrat si pe forumul dedicat Opel?

                          Nu ma intelege gresit, eu nu vreau sa spun ca Sandero ar fi alegerea corecta, doar ca sunt anumite preconceptii referitoare masina asta, dar pana la urma toate modelele din aria asta de pret sunt variatiuni pe o tema data.
                          Tehnologiile de acum o generatie sau doua (avantajul aici ar fi faptul ca sunt deja testate si rastestate), materialele, si modul in care a fost conceput, sunt elementele care au dus pretul Sandero/Logan in jos.
                          Last edited by Stefan; 14 November 2008, 01:16.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by silviana View Post
                            salutare....
                            revin cu o rectificare, m-am gandit mai bine...adica: ori imi iau corsa de 1,2, 80 CP in 5 usi si are ceva dotari, costa 10.200 E, sau un laureate de 1,4 de 9000. dar sa ne gandim si un pic la consum, nu? corsa 7,7 urban si 5,8 mixt, iar sandero 9,4 urban si 6,9 mixt. emisiile CO2 sunt 139 la corsa si 166 la sandero...
                            hm...?
                            In acele dotari intra ABS, AC, servodirectie. Daca da...atunci Corsa poate fi o varianta...adica deja poti pune + sau - la amandoua. Sandero are porbagajul mai mare, corsa consumul mai mic, reteaua de service dacia e mult mai accesibila decat cea opel (de aici timpii de asteptare), corsa e finisata si are matariale mai de calitate, sandero e mai ieftina cu 1200 euro...si tot asa.
                            Bafta!

                            Comment


                            • #15
                              Ok sa o luam cu inceputul:
                              - consumul e relativ, adica intr-adevar pare ca un Corsa consuma mai putin ca un Sandero (probabil ca asa si e) dar in ce conditii, si cu cat mai putin ? Cifrele sunt aiurea si la Cora si la Sandero, ambele consuma mai mult decat in fisa tehnica, totusi in principiu, motorul de 1.2 e mai economic decat cel de 1.4 in oras (!!!) datorita capacitatii cilindrice reduse si a eficientei celor 16 supape (la sandel sunt doar 8)
                              - spui ca iei masina cu credit (ouch !!!) in cazul asta trebuie sa mai tii cont de inca ceva: casco - care la un Corsa e cam cu 20-30% mai mare decat la Sandero, pretul reviziilor
                              - depinde cat timp vrei sa tii masina: daca o iei pentru 2-3 ani, poti lua si un Corsa fara A/C, geamuri electrice, oglinzi electrice..etc. dar daca iei o masina pentru mai multi ani, atunci merita sa tii cont de dotari

                              ps. daca te uiti pe fan club opel o sa vezi ca opel-urile sunt chiar fiabile, mai mult decat atat, pretul de revanzare al unui opel e mult peste sandero, se stie ca opel-urile au valoare de revanzare mare, spre deosebire de Fiat, Dacia, Hyundai, Skoda...

                              ps2. un Sadero Laureate costa 8950 euro si un Corsa la acelasi nivel de echipare, cu 5 usi si motor de 1.2 80 CP costa cam 12000 euro
                              Last edited by bunicuta; 14 November 2008, 13:31.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google