Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Am luat amenda … ce ma fac?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am luat amenda … ce ma fac?

    Am primit astazi o amenda pentru depasirea vitezei in localitatea Ipotesti, Suceava.

    Amenda este de 580 de lei, am depasit viteza cu 22km/h. Ma grabeam sa ajung la pensiunea unde suntem cazati, sa ma bucur de un concediu linistit cu familia, in Bucovina.

    Bani cash la mine nu am avut, sa platesc amenda, direct politistului.

    Aici, la pensiune, langa Sucevita, suntem cam izolati, langa o padure mare de brazi si munti cat vezi cu ochii.

    Stie cineva, cum se poate plati amenda cat mai repede?

    Multumesc, astept sfaturile voastre.

  • #2
    Notă: acum se pare că amenda-online este suspendat. Deci rămân celelalte mijloace din articol.

    Publicat: 25 Ianuarie, 2016 - 12:05
    Unde se pot plăti amenzile de circulație din România?

    Anual, in Romania, se dau peste 3 milioane de amenzi de circulatie pentru nereguli in trafic. Acestea se pot plati pe loc agentilor de politie, care au constatat contraventiile, la CEC, la casieriile autoritatilor administratiei publice locale ori ale altor institutii publice abilitate sa administreze veniturile bugetelor locale sau online, prin Ghiseul.ro sau Amenda-online.ro.

    Din pacate, numai o parte mica din aceste amenzi de circulatie ajunge sa fie achitate, din cauza birocratiei si a lipsei unui sistem informatic, care sa coreleze datele din toate institutiile publice care incaseaza aceste debite ale cetatenilor romani catre stat. De cele mai multe ori, pentru a plati amenzile de circulatie, soferii sunt nevoiti sa piarda timp pretios alergand de la o autoritate publica la alta, sa stea la cozi la ghisee si sa se enerveze din cauza functionarilor publici. Iar daca, dupa o perioada de timp, se trezesc executati silit pentru ca plata nu a fost inregistrata in sistem, acestia trebuie sa alerge iarasi intre institutii, pentru a dovedi ca si-au achitat datoria. Nu mai vorbim de cazul in care acestia ratacesc confirmarile de plata si sunt nevoiti sa plateasca din nou amenzile de circulatie!

    Din fericire, acum exista posibilitatea de a plati online orice fel de amenda rutiera sau pentru amenda pentru lipsa rovinietei. O poti face prin intermediul site-ului Ghiseul.ro sau Amenda-online.ro. Prima varianta este mai anevoioasa, deoarece pentru a-l accesa iti trebuie un cont de utilizator si o parola, deci trebuie sa faci un drum pana la primarie pentru a le obtine. In plus, respectiva primarie trebuie sa fie inrolata in Sistemul National Electronic de Plata Online cu Cardul Bancar (SNEP).
    Cea de-a doua varianta este mult mai rapida si mai usoara. Tot ce trebuie sa faci este sa intri pe site-ul Amenda-online.ro si sa completezi formularul de pe prima pagina, cu informatiile tale personale si cu datele din procesul verbal de constatare a contraventiei. In plus, trebuie sa alegi tipul de amenda: de circulatie sau lipsa rovinieta si modalitatea de plata. Poti achita suma prin intermediul cardului bancar Visa, Visa Electron, MasterCard sau Maestro sau prin ordin de plata. Daca platesti amenda auto cu ajutorul cardului, vei fi transferat catre o pagina securizata MobilPay, unde vei achita efectiv suma. Tranzactia este sigura 100%, deoarece procesatorul platii este autorizat MasterCard si Visa si foloseste un protocol SSL, al carui certificat este emis de una dintre cele mai mari companii in domeniul criptari transmiterii informatiilor. In cazul in care alegi sa platesti amenda prin ordin de plata, vei primi pe adresa de e-mail un decont, care este valabil pentru o zi si care se poate achita prin internet banking, ordin de plata sau direct la casieria bancii. Dupa ce conducatorii auto achita amenzile de circulatie, in cateva minute, primesc pe adresa de e-mail confirmarea de plata. In acest fel, nu exista riscul de a o pierde niciodata, iar daca exista vreodata probleme cu administratia financiara, poti dovedi oricand ca ti-ai achitat datoria catre stat.

    Site-ul Amenda-online.ro este autorizat de Directia de Impozite si Taxe Locale si poate fi accesat gratuit. Nu exista niciun cost ascuns, deci platesti doar suma inscrisa pe procesul verbal. Acest serviciu poate fi accesat de oriunde de pe teritoriul Romaniei, la orice ora din zi sau din noapte, astfel incat soferii se pot incadra in termenul legal de 48 de ore, in care pot achita doar jumatate din amenzile de circulatie sau din cele acordate pentru lipsa rovinietei.
    Atentie! Dupa ce platesti amenzile de circulatie, trebuie sa trimiti dovada, prin posta, in termen de 15 zile, agentului de politie care a emis procesul verbal sau sectiei din care acesta face parte. Dovada achitarii amenzilor pentru lipsa rovinietei trebuie trimise, in acelasi termen, la CESTRIN, organismul tehnic al Companiei Nationale de Autostrazi si Drumuri Nationale, impreuna cu o copie a procesului verbal si a instiintarii de plata. Poti face acest lucru prin posta, curierat sau predare directa la sediul CESTRIN (Bd. Iuliu Maniu, nr. 401 A, Sector 6, Bucuresti), pe e-mail, la adresa info.rovinieta@cestrin.ro sau prin fax, la numarul de telefon 021.315.15.84.

    Comment


    • #3
      Ai grija sa pastrezi neaparat, dar NEAPARAT DOVADA ca ai achitat amenda. Altfel, ti-o iei in mare fel, din cauza lipsei centralizarii informatice a tuturor institutiilor si o sa ai de plata, candva...o mica suma
      Alta zi, alt idiot

      Comment


      • #4
        580 lei e amenda, sau juma' daca o platesti in 48 de ore?!

        Comment


        • #5
          Este pentru telefon aplicația TPARK, prin care poți plăti parcări, amenzi, vignete. Sistemul e SMS și funcționează, și ai pe telefon dovada achitării sumei.
          Nu mă cert niciodată cu oamenii proști; că mă pot trage în jos la nivelul lor și mă vor bate cu experiența!

          Comment


          • #6
            Hai sa va povestesc cum am rezolvat cu plata amenzii de circulatie.

            Am scris despre problema mea pe mai multe forumuri, am primit foarte multe raspunsuri de ajutor de la utilizatori, tuturor, le multumesc pentru ca asa am gasit o solutie. Pas cu pas, va spun cum am procedat.

            1/M-am dus la oras, la Radauti, sa caut un CEC pentru a plati amenda. Am ajuns in jurul orei 16.30, programul se incheiase si nu am putut face plata.

            2/ Am zis sa incerc pe ghiseul.ro. Am incercat sa fac plata, dar aveam nevoie de parola si user de la Bucuresti, Taxe Locale, sector 2, date care se elibereaza mergand la administratie, personal. Teleportare de la Radauti la Bucuresti, nu puteam sa fac. Ma gandesc sa solicit datele de acces, online, pe baza de CNP si card bancar, dar banca unde am cardul nu e in lista celor de pe ghiseul.ro.

            Oftez, de mai bine de 3 h incerc sa platesc o amenda, ma ia cu dureri de cap. Copilul incepe sa planga, a obosit tot asteptand dupa mine, sunt un pachet de nervi.

            3/Apoi, imi vine in minte un alt sfat de ajutor, sa ma duc la admistratia locala din Radauti, dar e ora 19.00, nu mai gasesc deschis si nu pot plati amenda.

            4/ Amenda-online, accesez, dar site-ul este virusat si in nici un caz nu pot face plata amenzii.

            5/ Punctele de frontiera, vama Siret, cea mai apropiata de Radauti, este la 20 de km si nu mai putem sa mai facem inca un drum, e trecut de ora 20.00;

            6/ Urmez un alt sfat primit pe un forum, de a instala aplicatia Auto.ro pe telefon si reusesc sa platesc cu cardul amenda de circulatie.

            Multi nervi si oboseala, mi-am pierdut o zi din concediu pentru a plati o amenda, in Romania anului 2017.

            Multumesc oamenilor de pe forum, fara ajutorul lor, nu as fi reusit sa platesc amenda.

            Comment

            Working...
            X
            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
            Politica de Securitate Google