Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Cauciucuri Sandero Stepway 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cauciucuri Sandero Stepway 2

    Salut.
    Am cautat pe forum, insa nu am gasit ( sau am sarit eu peste vreo-un topic ? ) nicaieri o discutie legat de cauciucurile "secundare" - 185 / 65 / 15 : ce stabilitate au acestea pe un Sandero Stepway II ?
    Pe cartea de identitate a vehiculului cat si in certificatul de inmatriculare este trecut acolo la "Alte anvelope admise" 185 / 65 / 15, insa ma gandesc la faptul ca Stepway este mai inalt decat Sandero, asadar centrul de greutate este in alt loc, de aici si montarea pe Stepway a unor cauciucuri mai late ( 205 fata de 185 ).
    As dori sa mai intreb, daca a avut cineva montat ( sau inca are ) pe Stepway II anvelopele cu dimensiunea "secundara" iarna asta, si daca da, cum s-au comportat ?
    Alta zi, alt idiot

  • #2
    Originally posted by Midnighte View Post
    Salut.
    Am cautat pe forum, insa nu am gasit ( sau am sarit eu peste vreo-un topic ? ) nicaieri o discutie legat de cauciucurile "secundare" - 185 / 65 / 15 : ce stabilitate au acestea pe un Sandero Stepway II ?
    Pe cartea de identitate a vehiculului cat si in certificatul de inmatriculare este trecut acolo la "Alte anvelope admise" 185 / 65 / 15, insa ma gandesc la faptul ca Stepway este mai inalt decat Sandero, asadar centrul de greutate este in alt loc, de aici si montarea pe Stepway a unor cauciucuri mai late ( 205 fata de 185 ).
    As dori sa mai intreb, daca a avut cineva montat ( sau inca are ) pe Stepway II anvelopele cu dimensiunea "secundara" iarna asta, si daca da, cum s-au comportat ?
    Si eu detin un Stepway, dar nu am in cartea masinii alte dimensiuni decat cele pe 16''.

    Comment


    • #3
      Si eu mi-am pus problema asta imediat dupa ce am cumparat Stepwayul. Insa am inteles de la primelel drumuri cu vant lateral mai puternic ca ar trebui sa raman pe dimensiunile de fabrica. Masina nu este chiar intruchiparea stabilitatii in viraje usoare la 80-90km/h si atunci da ai nevoie de o anvelopa mai lata.
      Ah si am inteles de la dealarul de la care am cumparat-o in toamana 2014 ca fabrica nu are omologare pe 185/65/15 pt Stepway II.

      Comment


      • #4
        cum poti pune o asemenea intrebare? este clar ca iti scade stabilitatea, valabil la orice masina, nu doar la stepway
        eu am pus pe logan 205/55/16 si am simtit instant o diferenta enorma in plus la stabilitate

        Newton a murit, Einstein a murit...nici eu nu mă simt prea bine...

        Comment


        • #5
          Originally posted by miyhai View Post
          Ah si am inteles de la dealarul de la care am cumparat-o in toamana 2014 ca fabrica nu are omologare pe 185/65/15 pt Stepway II.
          Totusi, pe CIV mi-a fost adaugata aceasta dimensiune...
          Culmea este ca, pe certificatul de inmatriculare, nu mai sunt trecute dimensiunile anvelopelor ( cum erau trecute pe certificatele mai vechi, iar prima inmatriculare in Romania mi-am facut-o la inceputul lunii ).

          Originally posted by crististreulea View Post
          cum poti pune o asemenea intrebare? este clar ca iti scade stabilitatea, valabil la orice masina, nu doar la stepway
          eu am pus pe logan 205/55/16 si am simtit instant o diferenta enorma in plus la stabilitate
          Stiu ca atunci cand treci de la 205 la 195 sau chiar 185, stabilitatea scade ( suprafata mai mica de contact intre asfalt si masina ).

          Am avut iarna asta, 195 / 55 / 16 ( asta am gasit SH, la 300 lei, avand profil de aprox 6-7mm ), deoarece nu am vrut sa cumpar cauciucuri noi, pentru o luna de iarna ( februarie ), urmand apoi sa stea aproape un an pe dreapta. Si totusi, poti intra usor in viraje cu 90-100 km/h, cu dimensiunile astea la anvelope ( carosabil uscat, temperaturi 0 grade sau sub ). Deci se poate.
          Intrebam asta, deoarece vroiam "sa fiu in legalitate" cu anvelopele ( in cazul in care politia ar fi dorit sa verifice ). Oricum rar am vazut ca cineva sa fie verificat de dimensiunile anvelopelor, decat in cazurile in care acestea sareau in ochi ( tuning extrem ).
          Repet, avand in vedere faptul ca in noul tip certificat de inmatriculare nu sunt trecute dimensiunile anvelopelor, voi trece cel mai probabil la 195 / 65/ 15 ( simteam prea bine cu 55/16 denivelarile, sper ca atunci cand voi creste balonul, sa se mai amelioreze putin trecerea peste denivelari ).

          Mai pune si un om ( adica eu ), necunoscator, intrebari stupide...ce sa-i faci...Cred ca de asta exista forumul. Sa punem intrebari ( bune/proaste ). Din orice intrebare, fie ea buna sau rea, se poate trage o concluzie buna ( daca iti permite mintea sa faci o analogie ).
          Alta zi, alt idiot

          Comment


          • #6
            Poti sa pui orice cauciucuri pe un Sandero daca nu schimbi suspensia cu una tare, semisport tot ca o barca o sa faca prin curbe. Am 2 masini cu suspensii total opuse si stiu deosebirile, avantajele si dezavantajele intr-o suspensie moale si una tare.

            Comment


            • #7
              Readuc la viata acest topic, cu speranta ca dupa 3 ani si jumatate cineva a incercat pe STEPWAY si cauciucurile de 185/65/15. Mentionez ca aceste cauciucuri sunt trecute pe usa masinii, primele, ca fiind conforme.

              Comment


              • #8
                Anvelope am gasit cu pret bun la Vadrexim. pot spune ca am luat ce trbuia: silentioase, aderenta A ...tot ce trebuie.

                Comment

                Working...
                X
                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                Politica de Securitate Google