Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Ajutor alegere motorizare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ajutor alegere motorizare

    dupa cum am mai spus(poluat) si pe threadul unui coleg doresc sa-mi schimb laguna din dotare cu sandero. Doresc un motor pe benzina, aspirat si ulterior sa-l trec pe gpl. Scaunele nefiind cele mai comode le-as schimba cu unele de laguna, as antifona-o si i-as pune cruise control de la sandero 2. voi ce motor m-ati sfatui sa aleg? as inclina spre 1.2 pt consum. Imi trebuie neaparat hatchback.

    Oscilez intre 1.2 si 1.6 . Masina va fii folosita in principal pe drumuri scurte, in rest pe drumuri de 50-100 de km in care diferenta de altitudine este de 600 de metri, iar de vreo 2 ori pe an italia-romania si retur. bugetul este de 5-6000, dar include si masina din dotare cu care trebuie sa fac schimb sau sa o vand.
    Last edited by L3on_rgby; 20 September 2013, 20:26. Reason: Automerged Doublepost

  • #2
    pune si niste poze cu laguna. ce motor, cati km?
    eu vreau ceva mai mare. ma tot gandesc la megane dar parca nici laguna nu mi-ar strica.
    -fara-

    Comment


    • #3
      E 1.9 dci 110 cp + powerbox, 6 trepte, 180 mii km dar arata f bn. ma intereseaza sandero cu vreo 10-20 d mii de km

      Comment


      • #4
        sorry. a mea are 151 mii km.
        -fara-

        Comment


        • #5
          a doua oara as alege 1.6

          Comment


          • #6
            nu esti multumit de 1.4?

            Comment


            • #7
              cum am mai spus si cu alte ocazii: 1.6. este echilibrul perfect intre consum bun, intretinere ieftina si ceva performante. exclus gpl ca nu ai nevoie (din ce spui tu nu renteaza).
              Last edited by chroma; 20 September 2013, 21:28.

              Comment


              • #8
                La drumurile scurte as opri instalatia de gpl. La un drum italia-romania in loc sa dau 250 de euro pe benzina as prefera sau dau 150 pe gpl. ce consumuri scoti la 1.6?

                http://www.autovit.ro/dacia-sandero-C30634332.html ce parere aveti de asta?
                Last edited by L3on_rgby; 20 September 2013, 21:40. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #9
                  De ce nu iti iei din Italia un Polo sau o Fabia diesel care consuma 4%? Cu 6000 cumperi asa ceva...

                  Comment


                  • #10
                    depinde de benzina. la noi scot fara probleme un 7.9 in oras, afara putin sub 5. pe benzina de afara am scos si 3.4 (la 110 constant). pt tine clar nu se merita diesel sau gpl.
                    Last edited by chroma; 20 September 2013, 21:58.

                    Comment


                    • #11
                      Cum naiba ca benzinarul de 1.6 sa scoata media sub 5 in afara? sau 3.4 vsau nu mai stiu ce...

                      Fi-ti mai seriosi mai cititi ce zic si altii.

                      Eu cu 1.2 scot 5.5-5,8 in afara si 7 in oras si zic ca e OK e in limite normale la fel cum zic altii.

                      Comment


                      • #12
                        nu iau la banii astia cu 2 ani vechime. si vreau sandero. acum ma gandesc intre 1.2 si 1.6.

                        Comment


                        • #13
                          am mai avut discutiile astea, si am pus si dovezi cu 3.4 la medie orara 108.8 pe ultimii 300km (DOAR cu benzina de afara). 1.6 8v scoate fara probleme 5 sau putin sub 5 pe benzina de la noi ca si consum extraurban. Cine are 1.6 poate sa confirme asta. 1.2 consuma mult. mai mult decat 1.6. un dci de 90 de cai scoate 3.6 (extraurban) usor daca stii sa mergi cu el

                          Comment


                          • #14
                            "1.2 consuma mult. mai mult decat 1.6." afirmatia asta trebuie pusa la panou.

                            Comment


                            • #15
                              da consuma mult, mai mult decat 1.6. Nu are puterea unui 1.6, nu are cuplul unui 1.6 si in plus la 1.6 este disponibil la 3000 la 1.2 la 4300, un laureate de 1.2 are cam aceeasi masa cu un laureate de 1.6, 1.2 este euro5 1.6 de 90 este euro4 etc
                              Last edited by chroma; 21 September 2013, 12:11.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google