Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Mari probleme inmatriculare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mari probleme inmatriculare

    Buna ziua,

    Sunt nefericitul posesor al unui autoturism Dacia Sandero,nou, cumparat recent si spre stupoarea mea mergand azi la RAR Hunedoara sa aflu ca nu pot plati taxa de mediu si implicit inmatricula masina pentru ca in cartea de identitate nu sunt trecute emisiile de CO2 ale motorului.Eu am primit cartea de identitate de la dealer dupa 10 zile de cand am ridicat masina si am autorizatie de circulatie provizorie pana in 25 iulie.Tragedia este ca cei de la RAR m-au programat abia in 7 august pentru trecerea in carte a noxelor, deci eu nu voi putea sa mai folosesc masina dupa 25 iulie pt ca expira numerele...cum se poate sa se intample asa intr-o tara civilizata?
    Va rog sa-mi spuneti ce solutie exista in acest caz,cum pot sa imi folosesc masina pe care am cumparat-o noua tocmai pentru a nu polua si pentru a nu avea probleme birocratice. Ce sa fac , sa o tin in garaj ,sa rugineasca pana o pot inscrie...e noua ce D-zeu?Mentionez ca emisiile pentru Dacia Sandero sunt specificate de producator peste tot in fisele tehnice,mai putin pe CI,iar acestea sunt de 165 g CO2/km in cazul motorului meu de 1.4 MPI...dar degeaba daca nu apar pe carte.
    Va rog sa imi dati ceva sugestii ca sunt diperat,trebuie gasita o solutie de bun simt mai ales ca in situatia mea sunt probabil toti cei care au cumparat recent o masina Dacia noua.
    Va multumesc anticipat,

  • #2
    Incearca sa iei legatura cu vocea clientului si vezi ce-ti spun si aia. SI cei de la Dacia au fost luati pe nepregatite cu legea asta noua.

    Comment


    • #3
      Am primit azi CI pentru Sandero. La mentiuni, jos, sunt trecute emisiile CO2:166g/km. Deci, le trec cei de la Dacia. Asculta sfatul "bobocului"

      Comment


      • #4
        Cartea avea noxele trecute, asa ca m-a scutit de nervi si cozi pe la RAR.
        Citat al unui posesor de Sandero. Incearca la Vocea Clientului.

        Comment


        • #5
          Am sunat la Vocea clientului....e de rahat , ei cica nu ma pot ajuta ,CI la ei nu se mai poate intoarce.faza e urmatoarea: pana la 1 iulie cei de la Dacia nu au stiu ca tre sa treaca emisiile in CI, deci cartea mea din 24 iunie nu are asa ceva la mentiuni.M-am bucurat ca am avut printre primii Sandero si iata unde duce excesul de zel...

          Faza asta au patit-o doar cei care au cumparat produse Dacia in perioada lunii iunie si le inmatriculeaza in iulie. Cei de la Dacia se jura ca nu au primit nimic oficial inainte ...au spus clar - nu au ce face , sunt la mila RAR-ului...care stiti si voi cum e...Ufff, am obosit deja , atat m-am agitat..

          Foloseste Edit

          Comment


          • #6
            In aceeasi situatie sunt si eu, am platit pe 13.06 cu termen pe 27.06. Pe 2.07 am ridicat masina iar azi 9.07 am luat cartea, nu sunt trecute emisiile de co2. Inca nu am apucat sa ma interesez dar sunt 2 probleme. 1. Ca sa mergi dupa cele 30 de zile iti trebuie autorizatie provizorie de circulatie care dupa cite stiu costa in jur de 100 euro. 2. Nu cred ca cei de la R.A.R. trec emisiile de co2 in C.I.V. pe degeaba. Chestiunea cu cei de la Dacia este o prostie pentru ca, daca erau cartile facute pina pe 1 Iulie la ridicarea masinii pe 2 Iulie trebuiau sa-mi dea si cartea. Ultima data cind am luat o dacie de la Pitesti odata cu aceata am primit si cartea. Eu cred ca au omis la un anumit lot de masini. Poate este cineva care a luat masina in aceeasi perioada si are trecut emisiile de co2.

            Comment


            • #7
              Revin cu ultimele informatii ...referitoare la problema mea cu inmatricularea datorata lipsei noxelor de pe CI. Am alergat 2 zile groaznic...telefoane peste tot si amenintari....Vocea clientului, dealer, etc .Ultima miscare a fost o reclamatie la Bucuresti la RAR.Toata lumea a zis in final ca nu se poate face nimic si trebuie sa stau dupa programare, adica pana in august. Insa toate demersurile noastre, ale celor care au patit sa nu aiba in CI noxele nu au fost in zadar,au ajuns la urechile cui trebuia...si surpriza azi dimineata merg iarasi la RAR , ma duc direct la seful lor si ala imi zice simplu:se face d-le, le trecem pe loc la masinile noi achitati insa 24 de lei. Ok , platesc bucuros si imi iau CI cu emisiile trecute.Intre timp am aflat de la un inginer mai cumsecade ca le-ar fi venit o circulara cu aceste precizari chiar in dimineata asta...Nu mai stiu ce sa cred ...Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul - cum zice Badea.
              Dupa ce am primit CV cu toate inscrisurile , am dat fuga la finante, am achitat taxa de mediu 244 euro la mine, am fost la primarie am platit si acolo ce trebuia , la CEC , etc....luni duc dosarul la inmatriculari. Apropo, numerele obisnuite cred ca se dau pe loc nu?

              Comment


              • #8
                Felicitari! Sa speram ca noi ceilalti nu vom avea ghinonul tau.Sa inteleg ca pentru taxa de mediu trebui sa am 244 de euro? Poti sa imi zici cam cat te-au mai costat si restul ?

                Comment


                • #9
                  Costuri:
                  - 244,4 euro (796 RON ) taxa mediu la finante
                  -30 RON taxa talon la CEC
                  - 52 Ron taxa inmatriculare la Primarie + impozit pe restul anului( poti sa-l platesi mai tarziu)
                  -24 lei la RAR pentru trecerea noxelor , folia de securizare e gratis
                  - Asigurare RCA pe minim 6 luni( asta depinde unde o faci)
                  - plata taxa numere la politie( nu stiu exact cat ca luni merg)
                  - 12 Ron la o firma care bate acte pt inmatriculari (optional)


                  Dupa cum se vede - Romania tara taxelor.....
                  Last edited by Stefan; 11 July 2008, 19:16.

                  Comment


                  • #10
                    Asta am cerut celor de la vocea clientului si cred ca mai multe persoane au facut acela-si lucru adica cei de la Dacia sa faca demersuri la R.A.R. ca in momentul in care se pune folia de securizare sa treaca si emisiile de co2.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by bestdodo View Post
                      Costuri:
                      - 244,4 euro (796 RON ) taxa mediu la finante
                      -30 RON taxa talon la CEC
                      - 52 Ron taxa inmatriculare la Primarie + impozit pe restul anului( poti sa-l platesi mai tarziu)
                      -24 lei la RAR pentru trecerea noxelor , folia de securizare e gratis
                      - Asigurare RCA pe minim 6 luni( asta depinde unde o faci)
                      - plata taxa numere la politie( nu stiu exact cat ca luni merg)
                      - 12 Ron la o firma care bate acte pt inmatriculari (optional)


                      Dupa cum se vede - Romania tara taxelor.....
                      din nefericire mi s-a intamplat si mie acelasi lucru(am primit CI cu folie fara emisia trecuta).
                      Am sunat la VC si mi-au spus ca trebuie sa fie trecuta emisia pe CI a masini.
                      Insa nu mi se pare normal sa mai platesc 24 lei pentru a trece noxele din moment ce am platit odata(in pretul masinii) normal Dacia sau dealerii ar trebui sa rezolve aceasta problema!
                      Nu stiu ce sa zic...numai sa nu fie ceva "FURACIUNE" de la dealeri sau Dacia!

                      Comment


                      • #12
                        S-ar putea naste suspiciunea ca masina a fost fabricata pana in 1 Iulie pentru ca intregul lot fabricat atunci nu avea trecut noxele. Exista si posibilitatea unei greseli dar cam greu de crezut.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google