Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Noul Timbru de Mediu - valabil din ianuarie 2013

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Noul Timbru de Mediu - valabil din ianuarie 2013

    Noua taxa de mediu care intra in viguare de anul asta se poate calcula aici:

    http://delta-inmatriculari.ro/calcul...mediu_2013.php


    Deci la o Dacia noua cu motor benzina de 1.6 taxa de mediu este 252.96 Euro.

    La motorul de 1.2 benzina taxa de mediu este 106.92 Euro.

    E vorba de masini noi.

    Eu in noiembrie am dat 73 de Euro pt Dacia de 1.2.

    Deci daca iti cumperi o masina romaneasca Euro 5 trebuie sa platesti mai mult.

    Bravo, ca la noi in Romania, fiecare te fura.

  • #2
    Grija mare la cei ce vor sa cumpere masina second fabricata in 2009. Atunci nu se platea taxa de mediu da acum daca e al doilea proprietar nu scapa fara vo 700 eur timbru de mediu. Va zice Stan Patitu.

    Comment


    • #3
      stai sa-i vezi pe cei care nu au platit taxa si termina leasingul!!!
      -fara-

      Comment


      • #4
        Situatia mea. Am terminat leasingul ( sandero 1.4 2008 ) si...astept partea cu "surprize .. stupize"...se preconizeaza "doar" vreo 720 euro..

        Comment


        • #5
          nu era din 2007 valabila ??\

          Comment


          • #6
            din decembrie 2008 pana in februarie 2010 masinile euro 4 cu motoare sub 2000 cmc au fost scutite de plata taxei de poluare.
            masinile scutite initial de la plata taxei, acum platesc timbru de mediu. chestia asta nu exista in varianta "timbrului", erau scutite in continuare,dar in varianta ponta nu mai sunt iertate.
            deci asta e, cumparatorul ( dobanditorul - transcrierea dr de proprietate) va plati taxa, undeva pe la 700-800 euro.

            P.S. Pe data de 07.10.2013 aflu exact cat am de plata de la ANAF ( se mai completeaza si o declaratie pe proprie raspundere la ei ( anaf )..prin care esti pus sa declari...cati km vei efectua intrun an P:P

            Comment


            • #7
              deci daca ce spui tu e adevarat (trebuie sa verific :P ), atunci sunt un mare fericit...leasingul meu trebuia sa se termine luna trecuta pe 26, dar fiind nevoit sa fac un credit anul trecut a trebuit sa inchid leasingul mai devreme cu un an

              Comment


              • #8
                Mda...bafta ta

                Comment


                • #9
                  [QUOTE=morphen;31619]din decembrie 2008 pana in februarie 2010 masinile euro 4 cu motoare sub 2000 cmc au fost scutite de plata taxei de poluare.
                  masinile scutite initial de la plata taxei, acum platesc timbru de mediu. chestia asta nu exista in varianta "timbrului", erau scutite in continuare,dar in varianta ponta nu mai sunt iertate.


                  De exemplu daca Sandero-ul meu e din septembrie 2008 e posibil ca taxa sa fie platita si sa scap de o bucurie?

                  Comment


                  • #10
                    In principiu da. Ai masina in leasing? Daca da, intreaba firma daca a fost platita taxa de poluare / prima inmatriculare ( parca asa se numea atunci...).

                    Comment


                    • #11
                      Nu e in leasing. Masina am luat-o de la cineva acum 2 ani si stiu doar ca a fost cumparata prin credit bancar.

                      Comment


                      • #12
                        taxa se plateste la inmatriculare sau vanzare-cumparare, daca masina e platita si a fost cumparata respectand legea la data respectiva nu cred ca ti se poate impune o taxa retroactiva, s-ar putea sa trebuiasca platita taxa daca vinzi masina

                        Comment


                        • #13
                          In principiu, taxa a fost platita...mai rau este daca a fost "recuperata" taxa...atunci incepe distractia si in cazul tau ( ma rog, in situatia in care vei dori sa vinzi masina, ghinionul celui care o va cumpara :P ). Poti face o cerere la ANAF ( nu te costa decat vreo 2 lei timbrul ) si afli daca a fost recuperata taxa

                          P.S. Nu cred ca mai cumpara cineva masina SH in ziua de azi fara a cere adeverinta ANAF ( prin care sa se arate daca a fost sau nu recuperata taxa )...dar mare grija si cu aceste adeverinte...se pare ca in practica cei de la ANAF elibereaza adeverinte si celor care in fapt nu au achitat taxa, ei elibereaza adeverinta cf careia NU AI RECUPERAT taxa...
                          Last edited by morphen; 4 October 2013, 13:02.

                          Comment


                          • #14
                            mda...prin grija celor care ne "conduc" ( tare as mai dori sa existe si ptr acesti "conducatori" timbru de mediu dar, sa o achite ptr toate "normele"...celor pe care-i conduc ca deh...sunt si prunci si tineri si...batrani - iar batranii stim ca "polueaza" mai putin...), am de achitat DOAR 3267 ron...ptr un sandero 1.4 din 2008.... ( punctele pot fi inlocuite dupa cum doreste fiecare dar, poate este bine sa incepem de la maimute incoace cu binecuvantarile)

                            Comment


                            • #15
                              Azi am platit pt Sandero 2; 1.2-75 Cp 489 lei

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google