Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Placuta inmatriculare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Placuta inmatriculare

    Buna ziua Sanderistilor
    Acum 2 zile am luat viata in piept si m-am aventurat cu Sanderik prin balta de pe Polizu, in timpul potopului (vineri 25 mai). Apa pana la jumatatea masinii nu mi-a dat prea mari batai de cap, desi ma rugam sa nu moara motorul Am abordat viteza a 2-a desi am fost admonestata ca ar fi trebuit viteza 1. Am trecut cu bine testul desi la un moment dat am trecut pe langa un alt sofer inconstient ca si mine aventurat prin balta si valul intalnirii dintre noi mi-a zburat apa peste capota
    Baiul meu este altul: in nebunia aceea am pierdut placuta de inmatriculare, cu tot cu suport... M-am trezit fara el, acasa. Masinuta este din august 2011. Oare as putea sa merg la service sa cer sa-mi suporte dauna? Nu e cine stie ce dpdv material, dar faptul ca am fost pagubita fara sa fi avut vreun eveniment rutier ma duce cu gandul ca nu-s eu de vina
    Voi ce ziceti?

  • #2
    Te referi la asigurarea casco?
    In alta ordine de idei e mai scumpa placuta de inmatriculare decat suportul.

    Comment


    • #3
      mergi la politie sa declari ca nu mai ai placuta..suport din ala gasesti oriunde...mai bine ai ridica presurile..mocheta sa nu ai apa pe acolo..:P

      Comment


      • #4
        Eu zic ca merita sa incerci, dar neaparat sa ne spui si exact ce-ti spun cei de la Service/Casco.
        Daca vrei sa mergi la Service si sa incadrezi suportul pe garantie eu zic ca ai sanse foarte mari sa reusesti. Vezi ca mai sunt pe forum care s-au dus cu probleme mult mai mici (caseta de directie, fisuri de parbriz) si le-a reusit. In ceea ce priveste CASCO, eu zic ca tot la fel, ai cum sa o scoti, pt ca si pe forum au fost persoane cu daune mult mai mici ca si a ta si le-a reusit. Deci bafta si sa ne tii neaparat la curent.

        P.S Tonul mesajului este unul foarte ironic. Imi cer scuze daca am jicnic cumva cu ceva pe cineva prin ironia mea, dar sincer mi se pare destul de fortata cererea de a schimba un suport de nr de inmatriculare (vorba lui doar_adi ca placuta trebuie luata de la politie) ce nu are de a face cu serviceul/casco. Dar cine stie, poate vad eu altfel lucrurile.

        Comment


        • #5
          Mai, nu sunt "țaca" ! A fost doar funny sa va povestesc si voua. Stiu ca placutele se iau de la Pipera. Si eu m-am amuzat scriindu-va, nu saracesc de ~20 - 25 lei cat o fi placuta, plus cat o mai fi suportul. Voiam doar sa va spun ca nu am apa in masina si ca s-a comportat exemplar. Asta e avantajul pt ca are garda mai sus decat multe alte auto. Era tras pe dreapta cu avarii, un Vw...
          Is mandra asadar de alegerea facuta luand Sandero Cu putin efort putem sa sugeram producatorului sa o redenumeasca : Sanderanfib
          De fapt postasem in ideea ca daca dupa nici un an de folosinta mi-a zburat suportul, se numeste ca l-au pus ei de mantuiala, nu neaparat ca n-am bani sa mi-l cumpar ;)
          Toate bune!

          Comment


          • #6
            suportul costa 4 lei. benzina dus-intors pana la service costa cel putin 12 lei(2 l). sa vezi ce mandra o sa fi cand o sa mergi pe autostrada cu 90( ca sa consume maxim 6) iar ala cu vw o sa mearga cu 135(ca sa ii consume maxim 6).
            -fara-

            Comment


            • #7
              Ca si kmelia am trecut si eu in 2010 printr-o balta adanca in zona Inel II din CT.Treapta 1 si motorul turat bine...nu s-a intamplat nimic,nu s-a oprit motorul, nu a intrat apa. Faptul ca masina este mai inalta este un mare avantaj.

              M-am felicitat ca am iesit la drum cu Sandero si nu cu Fiat Stilo la care filtrul de aer este situat la nivelul baii de ulei (se schimba pe dedesubt prin scoaterea scutului !!!) Iar pe dreapta erau trase masini "adevarate" :-)

              Comment


              • #8
                ptiu ..cata activitate...totusi eu nu m-as aventura..

                Comment


                • #9
                  Eu zic sa incerci cand vei avea ocazia

                  Comment


                  • #10
                    M-am aventurat si eu vara trecuta chiar dupa ce am luat masina. M-a prins o furtuna la munte si apa era pana la nivelul rotii, dar am trecut fara probleme.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by kmlia View Post
                      Is mandra asadar de alegerea facuta luand Sandero
                      Da ???? Poate ai timp ca cauti posturile D-nei Sandana de pe forum....o sa-ti piara cheful instant sa mai faci astfel de afirmatii

                      ps. Spanule, ai dreptate...Sandero cu 1.4 consuma ca o curva nimfomana in calduri....ce sa-i faci...daca motorul e din anii '70
                      Last edited by bunicuta; 28 May 2012, 07:38.

                      Comment


                      • #12
                        bunicutza @ am crezut ca fac cu nervii vineri: eu cu sandero un prieten cu skoda 1.9 tdi break. aceeasi distanta aceeasi viteza(bucuresti-valcea) eu consum de 6,5(am alergat dupa el) si el 4,5. in conditiile in care el avea 4 pers eu 2. el portbagajul plin eu deloc. el avea confort si tot ce trebuie..eu chel.....
                        -fara-

                        Comment


                        • #13
                          Da, si eu am cam mare consumul in ultima vreme...cred ca o sa resetez calculatorul de injectie si apoi merg lent cu ea pana isi reface harta de injectie...

                          In ultima vreme conduc cu ochii beliti la consum...nu mai stiu ce sa-i fac..sa mai scada cumva...

                          Comment


                          • #14
                            La ce spui tu consum mare ? Si poate ar trebui sa ne mutam aici cu discutiile despre consum

                            Comment


                            • #15
                              pai da...ar fi cazul..ca v-am cam lasat:P

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google