Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Taxa poluare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Taxa poluare

    Voi ce ati inteles din noua lege cu taxa de poluare? Eu am Sandelul cumparat si inmatriculat in 2009 (masina noua), trebuie sa platesc taxa de poluare? Din ce am inteles , numai posesorii autovehiculelor inmatriculate inainte de 1 ianuarie 2007 ar trebui sa plateasca aceasta taxa. Sau ar trebui s-o platesc si eu dar numai daca voi vinde masina? Astept lamuriri avizate, multumesc

  • #2
    Doar vehiculele inmatriculate in tara inainte de 1.01.2007 trebuie sa plateasca taxa de mediu.Vehiculele inmatriculate dupa aceasta data nu platesc taxa pentru ca deja au platit-o, de la 1.01.2007 a intrat in vigoare fosta taxa de prima inmatriculare/actuala taxa de mediu care se plateste si pentru masinile noi.
    Masinile inmatriculate in tara inainte de acea data nu au platit taxa de mediu, prin urmare o va plati viitorul proprietar la cumpararea masinii.
    Spre exemplu: Detin un autoturism Dacia Sandero 1.2 inmatriculat in 12.2010(a avut taxa 0 fiind euro 5), dar tot nu ar plati viitorul proprietar aceasta taxa.Pe langa Sandero mai am un autoturism Dacia 1310TX fabricatie '89, inmatriculat in Ro in 12.1993.Chiar daca de la acea data masina a mai fost revanduta acum daca as vinde-o viitorul proprietar ar plati o taxa de 6500euro(doar daca as vinde-o)cat timp ramane la mine nu platesc nici o taxa(momentan, ca inventeaza astia o taxa si pentru aceasta categorie).
    Asta am inteles din noua taxa.Nu ai de ce sa-ti faci griji daca vrei sa vinzi masina , ea fiind inmatriculata in 2009.
    Last edited by megyes raul; 7 January 2012, 23:49.

    Comment


    • #3
      Ok, multumesc ptr lamurire.

      Comment


      • #4
        Am si eu o intrebare catre voi. Mi-am cumparat si inmatriculat Sandelu' 1.4 benzina in iulie-august 2008. Am platit taxa de poluare 820 lei. Dupa noua lege ar trebui sa primesc ceva banutzi inapoi? Cine stie cat e noua taxa?
        Sunt mandru de Sandelu' meu...

        Comment


        • #5
          Taxa auto 2012: Cum se pot recupera banii după noua taxă auto

          Calculator taxa auto 2012

          Comment


          • #6
            Se pare ca nu e tocmai cum se spune la tv si in presa, cum ca cei care am platit taxa dupa 1 iulie 2008 am avea ceva de recuperat. Din calculele facute dupa noua lege 2012 taxa e mai mare decat in 2008 asa ca nu primim NIMIC inapoi. Cred ca e doar praf in ochii fraierilor povestea acestui nesimtit de sinistru al mediului!
            Sunt mandru de Sandelu' meu...

            Comment


            • #7
              Taxa auto de primă vânzare, suspendată pentru un an. Cei care au plătit taxa vor primi banii înapoi

              Comment


              • #8
                In iulie 2008 am platit 820 lei ca taxa, acum dupa noile calcule reiese o suma mult mai mare: 2032 lei! Unde pusca mea e reducerea de 25% pe care o tot vehiculeaza ministrul ala ungur?!
                Sunt mandru de Sandelu' meu...

                Comment

                Working...
                X
                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                Politica de Securitate Google