Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Zgarietura

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    eu am fost foarte multumit de ea. si rezista ceva timp pe masina. bine, stiu ca sunt si altele pe piata, care sunt considerate mai "profi", dar la cca 30-35 ron flaconul dai cam de 3 ori pe masina. mai dau o data cu ce mai am si imi mai iau. merita banii.

    Comment


    • #17
      Salutare tuturor

      nu stiu daca am nimerit f bn la topic, dar pe jumatate e cel mai apropiat de problema mea, si anume: ieri Sandy a a vut o mica tamponare, alegandu-se cu mici zgarieturi pe bara din spate, cel care m-a lovit avand ceva mai multe pagube, suficiente cat sa aibe nevoie de a o repara pe casco. Eu stiind ca nu e mare lucru ce am si banuind ca un polish ar rezolva problema (sper), i-am propus sa imi "deconteze" operatiunea polishare, ca sa nu ma mai complic cu statul la constatari, service-uri ciudate etc. Initial a fost de acord, apoi nu a mai vrut deoarece ii trebuia acea cosntatare care se obtine, cum bine stiti, fie de la politie fie prin constatarea amiabila. Acum, eu am semnat acea cosntatare amiabila sperand pe moment ca poate reusesc sa refac bara (ma doare sufletul sa o las si sa o vad zgariata...). Cand stau mai bine sa ma gandesc cat tambalau inseamna, prefer sa renunt la calea clasica.
      Si acum vin intrebarile: 1-ce se intampla daca eu nu mai vroiam nici sa semnez constatarea amiabila, nici sa mergem la politie? Putea sa ma oblige sa merg la politie (ajungand tot unde sunt acum)? Pentru ca, sincer, ma enerveaza ca trebuie fie sa scot bani de la mine, fie sa astept 1000 de ani sa se rezolve clasic, cand putea sa ma ajute si pe mine sa ies mai simplu, pt ca xcum banii aceia i-ar fi dat la politie daca mergeam. 2-Pot sa ma duc cu constatarea amiabila la xc service sa o refac?
      Sper ca nu v-ati plictisit si va multumesc.

      Comment


      • #18
        ceva asemanator am patit eu la mare. un pasat de prin 88 a intrat in mine in bara din spate, sunetul a fost destul de mare , pe moment crezand ca e faramat tot spatele dar era vopseaua lui pe aripa mea + iesise din clipsuri intr-o parte mai exact unde a intrat am fost la politie etc, si am fost sa o fac la reprezentanta dacia la mine in localitate a doua zi era gata problema este ca nu mai sta cum trebuie este putin iesita dar problema s a "rezolvat" repede

        Comment


        • #19
          La mine situatia e putin diferita; tu te-ai dus la reprezentanta Dacia in baza unei constatari facute la Politie; nu stiu daca aceasta constatare amiabila e suficienta pentru a ma duce in orice service sa o refac - asta am si intrebat de fapt! In plus m-am mai gandit si cred ca o sa merg sa fac constatare la firma unde are RCA-ul vinovatul, nu de alta dar nu am chef sa scot nici un leusi daca tot a fost rauvoitor si n-a vrut sa ma ajute, macar sa "sufere" cu RCA-ul la anul!

          Comment


          • #20
            ati dat-o in offtopic
            e thread facut pt asigurari si probleme de genul astora...
            hai sa vb doar de remedii pt zgarieturi aici. nu va suparati

            Comment

            Working...
            X
            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
            Politica de Securitate Google