Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Cat consuma?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Mario View Post
    Si inca ceva, este ma grea decat Loganul, nicidecum mai usoara, cum zicea cineva intr-un post anterior. A mea, Laureate 1.6, are trecut in carte 1138 kg, iar Loganul 1.6 laureate, 1090 kg.
    Eu cand am afirmat ca este mai grea decat Loganul m-am referit la Totalul maxim autorizat (NMAC), care, in specificatiile pe dacia.ro, este de 1470 atat cu motorul de 1.4, cat si cu cel de 1.6. Loganul in schimb are pe varianta de 1.6 mpi, 1540 kg trecut in dreptul NMAC-ului. Ori tu te-ai uitat gresit, ori astia de la Dacia nu sunt seriosi si pun pe site informatii false. Acum inca nu stiu, dar abia astept si eu CI-ul meu sa vad cat scrie la mine

    P.S: Cea mai apropiata valoare spusa de tine am gasit la Loganul de 1.6, 1100 kg, dar asta la Masă maximă remorcabilă cu frânare.

    Comment


    • #17
      Citez din prezentarea uniu dealer:

      Greutate la gol in ordine de mers
      Logan 980
      Sandero 1036

      Total Maxima autorizata
      Logan 1540
      Sandero 1536

      Sarcina utila
      Logan 425
      Sandero...nu gasesc in site, dar parca in cartea mea scrie 398 kg.

      Scuze, sunt la vreo 5000 km departare de Cartea masinii!

      Iar in cartea Loganului nu m-am mai uitat de cand am vandut-o acum un an, cand am luat Meganul.


      Oricum, oricine poate gresi! Nu trebuie sa o luam personal!
      Iar legat de acuratetea informatiilor...No comments!

      Comment


      • #18
        Sandero 1.4 Preference, in talon si CI Masa proprie =1138 kg.Asta e...mai grea clar ca loganul...valoarea reala e asta din cartea de identitate nu cea pe care au dat-o ei in fisele de prezentare pe net si care era 1038 kg.

        Comment


        • #19
          Aceeasi grutate o are si a mea in CI, cu toate ca este Laureate 1.6.
          Asta ca tot vorbeam de acuratetea informatiilor

          Pana la urma "Who the f... cares?" Masina alearga ca o camila in calduri, ma duce din punctul A in B si cred ca asta e cel mai important.

          Comment


          • #20
            OK. Revenim la topic - Va rog sa postati numai daca aveti de prezentat consumul. Si cand o faceti, mentionati traseul (urban, extraurban, mixt) si regimul in care ati mers. Multumesc.

            Comment


            • #21
              mie in oras,in timisoara nu consuma sub 10,iar dupa computerul de bord nu ma pot lua pentru ca daca merg in afara orasului scade consumul mediu pana la 6 si ceva iar daca dupa aceea intru in oras si circul 100 de km consumul creste foarte putin,pana la vreo 7 dar consuma 10!

              Comment


              • #22
                6l/100 pe un traseu Buc.-Pitesti-Curtea de Arges-Balea Lac-Sambata de Sus-Rasnov-Bran-Campulung-Targoviste-Buc. presarat cu destule localitati, gropi in asfalt (partea argeseana a Transfagarasanului) si lucrari (semafoare si cozi kilometrice).

                Comment


                • #23
                  salutare,pot sa va spun ca sandelul meu are 1600 km,mers atat in oras(arad-timisoara)si prin Zalau cat si extraurban.calculatorul arata consum mediu de 6,0%.

                  Comment


                  • #24
                    Am 4500 km cu Sandero 1.4
                    - 6l/100km in afara
                    - 9,5l/100km in oras
                    Valorile astea sunt la un stil de mers moderat, pe distanta de cateva sute de km pt fiecare in parte

                    Comment


                    • #25
                      Plecat sambata de dimineata din Titan pana la Alexandria.Putina aglomeratie,3 persoane in masina plus bagaje,viteza in localitate 70-80km/h si afara 120-160km/h,consum mediu 7.7l/100km.Astazi venind dinspre Alexandria super aglomerat 3h pana in bucures,aceleasi 3 persoane si mai multe bagaje consum mediu 7.8l/100km
                      Spuneti NU drogurilor

                      Comment


                      • #26
                        am scos 4.7 cu masina subturata in afara la vreo 1500 rot/min, usor apasata pedala de acceleratie. consumul in oras nu este relevant fiind influentat de multi factori. cand merg mai accelerat, consumul se situeaza intre 5.2 - 6.1 l/100 km. totul depinde de cat de bine simti pedala de acceleratia si cum conduci masina.

                        Comment


                        • #27
                          domnilor, din moment ce aven inca doua topicuri deidcate consumurilor, unul pt 1.4mpi si unul pt 1.6mpi, nu inchidem toopicul asta, ca sa nu vorbim despre acelasi lucru in 5-6 locuri deodata?
                          dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

                          Comment


                          • #28
                            Am un Sandero 2010 cu 20.000 km motor 1.2:
                            - de la Focsani la Bucuresti 5.8
                            - in Bucuresti depinde de trafic intre 8 si 9 (merg mult pe distante scurte 2-3 km).
                            Asta este consumul din peroiada asta mai rece.

                            Comment


                            • #29
                              Deco consumul 4,9% extraurban dat de producator este un vis frumos in conditii ideale...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google