Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Sandero GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sandero GPL

    In primul rand scuze daca am postat acest mesaj unde nu trebuia dar chiar nu stiam unde..........Vreau sa va cer parerile daca se merita o instalatie GpL pe sandero avand in vedere preturile carburantilor care au urcat foarte mult in ultima vreme.Nu am testat inca un logan gpl si vreau sa imi spuneti daca este mare diferenta dintre gpl si benzina la puterea masinii si la demaraj.?

  • #2
    E bine unde ai postat.
    Iti spun ca cineva cu putina experienta in ceea ce priveste masinile cu gpl (am condus o Dacie Berlina cu gpl, cateva sute de kilometri numai in oras) ca diferente notabile de performanta nu prea sunt intre benzina si gpl (asta in oras, nu stiu in afara).
    Acum daca se merita pe Sandero? Eu unul nu prea as recomanda, in special pentru ca nu prea ai spatiu, apoi pretul gazului vad ca a inceput sa creasca, oricum amortizarea instalatiei va dura ceva vreme.
    Daca mergi foarte multi kilometri pe an da, cred ca ai putea pune.

    Comment


    • #3
      pai daca il folosesti doar in oras si nu prea iti trebuie portbagaj, atunci da, dar nu prea merita la sandero
      Scuzati absenta indelungata. I'm back

      Comment


      • #4
        Daca pui GPL nu scade cu mult puterea, la instalatiile secventiale.
        Dar nu merita pentru ca in timp apare o uzura mai accentuata a motorului decat pe benzina.
        sigpic

        Comment


        • #5
          Parerea mea este ca gpl-ul este avantajos doar daca faci mai mult de 12-15000 km pe an. Altfel, nu cred ca renteaza.

          Comment


          • #6
            Nu pune GPL , termini mult mai repede motorul,nu merita numai daca bagi txi la greu...altfel nu se justifica , nici gazul nu e chiar ieftin...

            Comment


            • #7
              GPL costa 2,5 ron litrul
              Benzina costa 3,45 ron litrul
              Pe GPL masina consuma putin mai mult decat pe benzina.
              Banii pe instalatia GPL nu o sa-i recuperezi decat poate pe la 100000 KM

              Comment


              • #8
                salut tuturor membrilor

                am un sandero ambiance si as vrea sa pun gpl pe el afecteaza garantia?
                si ajutatima si pe mine cu un pret informativ pt gpl

                Comment


                • #9
                  pierzi garantia daca n-o faci la service autorizat. din auzite, o instalatie de gaz e cam 25-28 de milioane lei vechi.
                  dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

                  Comment


                  • #10
                    mersi de informatie

                    Comment


                    • #11
                      Pune GPL linistit.

                      Motorul nu are absolut nimic de suferit si in 20 000 - 30 000 de km iti amortizezi investitia.

                      Motorul trage la fel, poate chiar un pic mai bine intre 2000 si 2500 de rpm.

                      Daca mergi mult in oras renteaza clar. Gandeste-te:

                      9 litri de benzina sunt ~39 RON
                      11 litri de GPL sunt ~25 RON



                      Sunt si firme la care poti plati instalatia de GPL in rate.

                      Pentru o investitie initiala de 2 000 RON eu zic ca se merita cu varf si indesat.

                      Comment


                      • #12
                        A pus cineva GPL pana la urma pe masina??Nu de alta dar pe mine la 120km zilnic ma cam omoara benzina..da ma omoara usor si in chinuri.La aproape 2500 km zilnic ,doar naveta fara sa mai vorbim de drumuri prin tara sau in afara ....cred ca m-ar coafa o instalatie .

                        Masina este in leasing si inca in garantie.Sigur nu afecteaza garantia montarea unui GPL? Evident ca instalatia va fi montata intr-un service autorizat RAR.

                        Comment


                        • #13
                          Daca nu ti se strica nimic in 20 000 - 30 000 de km poti renunta linistit la garantie. Pune-ti GPL si vei simti un mare avantaj la buzunar.

                          Eu am 50 000 de km acum cu Loganul de 1.4 GPL si se merita cu varf si indesat.

                          Comment


                          • #14
                            Pai am 60000 si o sa fac suta de mii inainte de perioada (3 ani)..Stiu ca este foarte rentabil GPL-ul ..Am avut un ARO cu motor de 1.4 si instalatie cu butelie de 90 litri...eram un om fericit

                            Comment


                            • #15
                              eu am gpl di fabrica butelie 34l fac 350km minim in it benzina costa 1.40eur gpl la jumatate deci nu stiu daca cu 34l benzina fac 350km.difernta se simte foarte putin

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google