Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

un sfat va rog, sandero nou sau sh?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • un sfat va rog, sandero nou sau sh?

    Buna ziua, sunt cam indecis in privinta achizitionarii unei masini si nu stiu ce sa aleg: cea mai ieftina varinata SANDERO sau un SH. Nu sunt un cunoscator la masini, poate daca eram ma incumetam sa iau un sh asa ca m-am gandit la una noua. Am aruncat un ochi pe forum vad ca sunt deja probleme cu masini noi de 6 luni, probleme de consum, etc dar m-am uitat si la data postarii si am vazut posturi si din 2008.
    Daca eu acu imi iau un sandero banuiesc ca e din productia mai actuala nu? e mai bine sau mai rau? mai reusite sut masinile din primele loturi sau cele mai recente pt ca au invatat din greselile de dinainte?
    Cum inclina balanta la sandero? mai multe avantaje sau mai multe dezavantaje? sau e loterie.
    A... si mai e ceva, citeam ca cineva vrea sa-si ia masina direct de la pitesti ca cica ar fi probleme cu dealerii din alte orase. Eu de ex stau in botosani si normal ca as lua-o de la un dealer de aici. Ce probleme ar putea fi? asta nu prea am inteles, deci masina iese de pe poarta fabricii si pana ajunge aici e posibil sa pateasca ceva, in sensu asta?
    Va rog mult daca vreti sa-mi raspunde-ti la intrebarile astea, ar mai fi intrebari.. dar pt inceput e suficient.

  • #2
    Salut Allex si bun venit pe forum. In privinta alegerii pe care trebuie sa o faci nu pot sa-ti spun decat ca "cea mai buna masina este masina noua", in rest tu trebuie sa pui in balanta avantajele si dezavantajele uneia sau alteia dintre optiuni. In ceea ce priveste problemele, pe forumuri in general, si ma refer aici la orice forum de masini, vei gasi intotdeauna probleme ca in principiu cam de asta sunt facute . Daca citesti tot pe forumul nostru vei vedea ca sunt destui colegi care au masini de cativa ani si cateva zeci de mii de kilometri si sunt foarte multumiti de masina iar consumul este unul normal pentru o masina pe benzina . Despre primele loturi de Sandero pot sa-ti spuna colegii care si-au luat masina atunci, eu pot sa-ti spun despre ultimul lot ,ca sunt niste masini dupa parerea mea reusite, Dacia nemaiavand decat denumirea in comun cu vechia Dacie, avand fata de primele loturi in plus, ABS-ul in standard. Eu mi-am luat masina de la un dealer din Craiova in urma cu o luna si am fost foarte multumit de modul cum mi-a fost livrata, deci ... nu stiu ce sa-ti spun dar nu cred ca sunt cine stie ce diferente intre masinile livrate din Pitesti si restu .... iar in ceea ce priveste loteria ai 3 ani garantie perioada in care in afara de revizii nu o sa bagi deloc bani in masina , lucru care garantat la o masina second nu se va intampla. In speranta ca te-am lamurit cat de cat iti urez sa faci o alegere inteleapta......

    Comment


    • #3
      Mss mult, am omis ceva, stiu ca varianta cheala nu are servo ( acu mi-a atras atentia cineva pe mess) si asta parca m-a facut sa dau un pic inapoi. Are cineva o sandero cheala sa-mi zica cum e fara servo? e chiar jale sau ...?

      Comment


      • #4
        Salutare.
        O sa incerc sa iti raspund pe rand la cateva din intrebarile tale:
        - daca comanzi azi o dacia sandero, ti se va aloca seria sasiului si ti se va comunica data preconizata pentru a intra in fabricatie. Deci sigur masina de productie recenta. Exceptie fac ofertele de lichidare de stoc (din cate stiu exista pe stoc sandero dci din 2008) sau cazul cand configuratia aleasa de tine este disponibila pe stoc la vreunul din dealeri si atunci termenul de livrare se va scurta f. mult.
        - unii zic ca primele sandero au plusuri (bara de torsiune reglaj lombar la scaunul soferului-funcitie de versiune etc...) altii ca cele actuale au avantajul abs+ebd serie.
        - fara alte comentarii...la o masina noua sigur ii stii trecutul (si oricum ai garantie)...pe cand la sh cum ti-e norocul
        - pentru servo ar trebui sa ne spui ce ai condus pana acum. Adica cu ce compari. Eu am condus si vechea 1300 si Soleza si Lgn evident toate fara servo. Nu exista grad de comparatie intre 1300 si restul. Dar intr-adevar intre solenza si logan solenza are directia mult mai finuta (probabil rotile pe 13" sunt avantajul). Acum eu am trecut de la solenza fara servo directie la sandero cu servo directie. In mers nu exista absolut nici o diferenta, prezenta servo fiind resimtita doar la manevrele de parcare. Desi n-am condus sandero fara servo eu sunt convins ca directia este acceptabila.

        Bafta.

        ps.
        1 singurele variante unde servo are comportament de super masina sunt variantele diesel (sandero si logan) care au pompa de servo electrica si la care volanul e "enervant de moale".
        Bafta!

        Comment


        • #5
          am 62000 km cu masina in 1 an si 8 luni. in general sunt multumit de ea. dar ma gandesc ca daca ar fi fost sa cunosc pe cineva din afara care sa vrea sa isi vanda masina as cumpara-o
          ideea cu pasat cu 90 000 de km la 8000euro full e mare tzeapa. am prieteni in sb care au parcuri auto si mi-au zis ca nicio masina nu vine din germania cu mai putin de 180 000-200 000 de km. si ca ce arata pe bord e fals. de asta mi-am luat noua. cu 10 000 de euro imi luam un golf 5 tdi full. dar m-am gandit ca nu se stie cat de terminata e masina.
          totul se rezuma la istoric. daca ai certitudinea de istoricul masinii iti recomand sh daca nu ia-ti un sandero chel.
          am condus sapt trecuta la intalnire un sandero chel(15 000 km) si crede-ma ca mi-a placut mult cat de inchegata e directia, fata de servo a mea cu 62 000 care parca se dezintegreaza cand dau in gropi.
          -fara-

          Comment


          • #6
            @yr-zbg,

            Am avut o dacia 1310 din '89 si am mai condus cateva luni un hyundai accent diesel cu sevo cand faceam taxi, dar a trecut mult timp de atunci deci nu pot sa zic ca m-am nascut in masina cu servo.

            @Spanu,

            Am vazut un clip pe you tube, un timp prezenta un sandero chel si cand a plecat din parcare tipul se forta si se instramba teribil de tare de parca ziceai ca are un volan de tractor. Eu cred ca exagera, urmariti si voi clipul si ziceti-mi ce parere aveti. Chiar la un moment dat tipul se instramba si cand baga in marsalier (LOL) si asta ma face sa cred ca exagera si atunci cand tragea de volan.
            Stiu ca nu e la fel de usor ca atunci cand ai servo, dar tu, care ai condus un sandel chel poti sa-mi zici daca e chiar asa mare si teribil efort, sau e cat de cat ok si nu-i o tragedie

            si clipul: http://www.youtube.com/watch?v=jATpG...os=615tA8in7KA

            p.s. stie cineva germana? is f curios ce zice tipul
            Last edited by allex; 16 April 2010, 14:43. Reason: am uitat sa adaug un clip

            Comment


            • #7
              Salut.
              Sandelul meu este prima varianta, ce pot sa spun ca nu se merita sa iti iei SH, eu sunt foarte multumit de masina am 15000Km facuti cu el si in nu am avut probleme. Poti sa iti montezi dupa dar sa fi atent de ce servis alegi, eu am montat pe masina inchidere, alarma, mp3, si bara stabilizatoare Daca acuma ar fi sa aleg intre SH si masina noua (chiat si primul model) a-si alege sandero.

              Comment


              • #8
                @gabya99, cum e directia? asa faci si tu ca tipul ala din clip ?
                Cat te-a costat inmatricularea?

                Comment


                • #9
                  Salut,allex,

                  Conduc un Sandero chel,masina prietenei mele.Masina a fost achizitionata de noua in august 2009 in prezent avand cca. 5300 km.Ulterior s-a montat alarma+inchidere centralizata si mp3 player.

                  In contrast cu masina mea(Fiat Stilo 1,6 coupe/2002/124.000 km) care are directia asistata(ServoCity,directie asistata electric) Sandero este mai greu de manevrat la parcari,dar te obisnuiesti relativ repede.

                  La intrebarea "Sandero chel nou vs. Sandero accesorizat s/h" as raspunde cu Sandero chel nou.Chiar daca o masina s/h nu-ti va face surprize tot vei avea de schimbat cate ceva.(ex:am Stilo din august 2007,nu am avut probleme cu masina,dar desi am facut doar 20.000 km/3 ani tot a trebuit sa schimb 4 anvelope,evacuare,distributie,set ambreiaj,discuri+placute,toate cca 2000 E).

                  Multa bafta!
                  Attached Files

                  Comment


                  • #10
                    Cat a costat inamatricularea, toate actele, tot tot tot?

                    Comment


                    • #11
                      am luat un sandero nou, in august 2008. Am aproape 60000 si nici o problema

                      Comment


                      • #12
                        tot sandero nou , din septembrie 2008 , 34 000 km , absolut nici o problema .

                        Comment


                        • #13
                          eu am un logan 2005 ambiance si am 75000km...si cand plec dupa loc si asta nu trag de volan ca ala din clip...cel mai bn...cauti pe cineva care are unu fara servo...faci un test...si dupa aia decizi...

                          Comment


                          • #14
                            dilema

                            vreau sa imi cumpar o masina noua dar nu stiu ce sa aleg: dacia sandero sau chevrolet aveo. ce parere aveti? va rog niste sfaturi daca vreti. o zi buna

                            Comment


                            • #15
                              allex directia este ok eu unul m-am obisnuit nu te luoa dupa chiar tot ce vezi ca te poti insela. De cand am masina pot sa spun ca chiar imi place mai mult directia fara servo (am condus logan cu servo). In legatura cu costurile de inmatriculare in 2008 m-au costat 800 ron taxa de poloare si actele in jur de 300 ron. Nu stiu cat mai este acum taxa de poloare trebuie sa te interesezi la Finante.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google