Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Cu ce benzina si de unde alimentam...???

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Din obisnuinta de la fosta masina(care era foarte sensibila la calitatea benzinei) alimentez cu benzina >99:Evo de la Mol sau mai rar Alto101 de la Rompetrol,am mai pus si Carrera 100...

    Castigul intre benzina de 95 si cea de 100 este de cca 2 l la o alimentare de 100 RON ceea ce nu mi se pare determinant,dar stiu(sper ) ca pun benzina mai buna.

    Cred ca se va ajunge la pragul psihologic de 6 RON/l

    Comment


    • #77
      cu siguranta ajunge pana in februarie la 6 ron/l ,pt ca dupa 1 ian.2011 cresc accizele la tutun,alcool si benzina/motorina

      Comment


      • #78
        Teoretic, daca azi e benzina de 95 5 lei /litru, iar accizele cresc cu 3%, de la 1 ianuarie mai mult de 5,15 nu ar trebui sa fie, cred totusi ca va fi pe undeva pe la 5,2 - 5,25
        ps. Oli, la 6 ron va ajunge doar daca mai cresc cotatiile internationale la produsele petroliere

        Azi petrolul era tranzactionat la 90,43$ barilul, in scadere cu 0,69$ (-0,76%)
        DAR, ma uit acum la cotatii si vad ca pozitiile deschise de investitori cu scadenta la 1 an (adica decembrie 2010) mizau pe un baril cotat la 104$ (e clar ca investitorii vor cauta active in companii energetice, pe masura ce economiile statelor puternice isi revin iar consumul se va inviora si el)

        Do Rising Oil Prices Predict Another Economic Recession?

        Comment


        • #79
          Am pus azi Efix de la Rompetrol, ca e la doi pasi de casa.. 5,06 lei pe litru. Nu stiu la Petrom si OMV cum e, dar nu-mi place deloc asa ceva. De Luk nu vorbesc, nu cunosc pe nimeni care sa alimenteze la ei. In Sud am vazut si Agip si Mol. Stie cineva daca au ridicat si astia preturile la benzina de 95?

          LE scuze, de MoL am vazut mai sus, e vina mea ca nu am fost atent. Deci se verifica treaba cu conspiratia petrolistilor. Ii doare la basca de orice, daca unul ridica pretul o fac toti imediat si cam la aceleasi cote. Ma dezgusta, dar asta ne e tara. Suntem nevoiti sa punem ceva in rezervor si unii profita din plin de asta.
          Last edited by gogumester; 30 December 2010, 18:08.
          Suzuki SX4 1.5 VVT 112HP

          Comment


          • #80
            asa este... dar mai mult de jumate din pret/litru sunt accize si taxe... multa @#$% statului roman
            La fel ca ieri ca și azi ca și mâine mereu.

            Comment


            • #81
              Sa vedem ce o fi in 2011, deoarece Consiliul Concurentei s-a autosesizat de practici monopoliste intre distribuitorii din Romania, si-i cerceteaza inca de prin 2006, am inteles ca mai au cateva de pus la punct, si ca in 2011 vor veni cu verdictul final. Daca se dovedeste ca au existat intelegeri de tip monopolist, atunci isi vor primi amenzi (din pacate sunt destul de mici la noi).

              Comment


              • #82
                Ei platesc acele amenzi cu ochii inchisi. Sigur nu se va intampla nimic.

                Comment


                • #83
                  Nu si daca ar fi fost modificata legea la noi, astfel incat sa urmeze exemplul dat de Comisia Europeana in Domeniul Concurentei, care a amendat Microsoft cu 899 milioane euro (dupa ce initial a amendat-o cu doar vreo 200 milioane euro - dar pentru ca Microsoft nu s-a conformat, a urmat amenda record), pentru incalcari ale legilor antitrust.

                  ps. Evident ca la noi va fi simplu sa plateasca acele amenzi "simbolice", plus ca nu cred ca va fi nimeni arestat penru infractiuni economice...

                  ps2. va fi greu...dar eu am deja bicicleta, o sa o folossc mai des...asta e...

                  Comment


                  • #84
                    incearca si in Bucuresti acea bicicleta... ai sa vezi ca iti pui viata in pericol.

                    Comment


                    • #85
                      Ehe, tin minte ca mergeam cu bicicleta unor colegi (bucuresteni), dinspre Grozavesti spre Universitate (pe trotuar), si pe la Kogalniceanu era banda aia speciala pe trotuar pentru biciclisti, care era ocupata de masini parcate.
                      Pe strada nu am avut niciodata curajul sa merg cu ea.

                      Comment


                      • #86
                        Astazi,25 feb. la Mol litrul de benzina Evo (>99) a ajuns la 5.83! Daca va mai continua si criza din zona producatoare de petrol mai mult ca sigur vom vedea pretul de 6 RON/l...

                        Comment


                        • #87
                          M-am hotarat ....
                          Ma voi alimenta cu un abonament RATB si un abonament METROREX.
                          Asta, deoarece nemernicii astia ne cred prosti ... pana cand cred ca ne pot santaja cu aceste preturi la carburanti!!!!!!!!!!!!!
                          Auzi la ei ... cica pun baza scumpirii pe miscarile din Libia ....!!!!!!!!!!! Hotiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!! !
                          F.i.r.a.t.i a.i. d.r.a.c.u. de n.e.n.o.r.o.c.i.t.i. S.a. l.u.a.t.i. f.o.c. c.u. b.e.n.z.i.n.a. v.o.a.s.t.r.a. c.u.t.o.t.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                          Comment


                          • #88
                            Eu am alimentat ultima oara, pe data de 30 decembrie 2010 (am facut atunci plinul)...azi mai am 2 liniute pe computer...si nu alimentez pana nu sunt pe rosu, vreau sa si vad cati L are rezervorul...si cati Km fac cu un rezervor plin.
                            Daca e sa vorbim de greva, cred ca sunt fruntas la absenteismul la pompa...asta e...circul cand e nevoie. De la ultima alimentare am parcurs ~480 Km.

                            Chiar daca circul putin, imi pare rau sa o spun, dar motorasul asta de 1.4 e subdimensionat pentru masa masinii...consumul e prea mare, mult prea mare...asta e...daca nu era pe piata 1.2-ul cand mi-am luat eu masina........

                            Comment


                            • #89
                              Mda.Nenorocitii abia asteapta o scuza sa scumpeasca benzina.Evenimentele din Libia nu ar trebui sa ne afecteze pentru inca vreo luna,cat ar ajunge rezervele - aproximez doar.Dar chiar si asa,rusii au zis ca suplimenteaza productia lor,ca piata mondiala sa nu fie afectata.Dovada cea mai clara a meschinariei: nici cand pretul barilului a ajuns la aproape 150$,nu am avut asemenea preturi...acum e intre 108-120 parca.Deci?
                              Boculetul tot vine cu Consiliul concurentei si ancheta lor care dureaza de vreo 6 ani - fara rezultate concrete.De ce? Accizele din pretul benzinei reprezinta cam jumatate...o suma uriasa,care intra in visteria statului,deci nu au nici un motiv sa puna punct cresterii.Parerea mea de diletant.

                              Comment


                              • #90
                                Pe mine unul nu ma ingrijoreaza atat de tare scumpirea in sine a carburantilor, da-i dreaq...merg cu bicicleta, ingrijorator e faptul ca scumpirea asta repetata, atrage dupa sine o scumpire drastica a produselor alimentare in special, scumpire care, dupa ce se va calma piata produselor petroliere, nu va mai reveni la normal (piata bunurilor la noi, nu e suficient de elastica mai ales pe partea de oferta).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google