Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

AC optional pe Sandero Ambiance / Preferance

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • AC optional pe Sandero Ambiance / Preferance

    Salut ,
    am si eu o nedumerire : de ce Dacia incearca sa-si bata joc de marea majoritate a clientilor ei ? adica poprul roman. Ma refer aici la posibilitatea de a instala optional pe anumite variante (Ambiance si Preferance) a instalatiei de aer conditionat destul de necesara pt verile sufocante din RO.

    Am consultat oferta Dacia pt Sandero atat in Germania (http://www.dacia.de/dacia_sandero_preise.php) cat si Franta (http://www.dacia.fr/fr/DaciaSITe/san...ge1/index.html) chiar si Italia (http://www.dacia.it/gamma-dacia/sandero/configuratore/) si am constatat ca aerul conditionat manual se poate livra si pe versiunile amintite mai sus.
    De ce la ei se poate si la noi nu ? (pe site la Dacia.ro nici unde in configurator nu poti alege AC ca si optional)
    eu unul nu inteleg aceasta politica ... poate ma lamuriti voi

    si ca sa mai pun niste paie pe foc - uitati-va pe configuratorul de pe dacia.it si ve-ti vedea ca la ei se vinde chiar si varianta 1.4MPI pe GPL !

  • #2
    AC

    Da, ai perfecta dreptate.
    Nu stiam ca in alte tari se comercializeaza cu AC disponibil optional, dar am fost si eu neplacut impresionat de aceasta politica de marketing. Mie mi se pare ca se traduce intr-o lipsa de respect pt clienti. Acelasi lucru se refera cam la toate produsele, serviciile din RO. (mai ales sistemul bancar care e unul din cele mai draconice din Europa, ca de.... avem si cele mai mari salarii si cel mai ridicat standard de viata)
    Ca sa revin on-topic, oricum masina imi place si pt bugetul meu alocat pt acest lucru e cea mai ok alegere, asa ca am facut deja comanda pt un Laureate 1.4 alb.

    Comment


    • #3
      eu cred ca si la noi vor fi disponibile. dar nu pentru inceput. acuma e nevoie sa se cumpere versiunile laureate, pentru a aduce cat mai multi bani. mai incolo cand deja nu va ma fi incantarea de la inceput, cred ca le vor face disponibile aceste echipamente si pentru versiunile mai slabe.

      Comment


      • #4
        sandero mult asteptat

        Salut... mi-am stresat prietenii si colegii 2 luni ce masina sa-mi iau, cat mai ieftina si mai bine dotata...am fost pe la n showroomuri, am ajuns sa conduc si un ford focus care ajungea la 14 mii cu multe chestii pe el.Dar totsi ma depasea ca buget.Urmatorea va fi insa Ford.
        Eu chiar maine inaintez dosarul pentru un leasing de Sandero Laureate 1.4, pacat ca ce-am prins eu cu livrare imediata nu are airbag-uri laterale, pe care le-as fi vrut ca optionale. Ma rog, rosu metalizat, sincera sa fiu imi place la nebunie...la un moment dat am vrut Aveo, dar ce-am citit pe forumuri m-a speriat...deci nu trebuie sa punem pret numai pe design la alegerea de masina.Sper din tot sufletul ca Sandel va fi si destept, nu numai frumos, pentru ca dau o groaza de bani si nu vreau sa-mi faca figuri. Credeti ca fiind din primele serii pot avea surprize neplacute? Oare mai trebuia sa astept cateva luni? Ideea este ca eu am Supernova fara AC si mor zi de zi de cald, mi se face rau...de aceea m-am grabit. Ce parere aveti de oferta de leasing pe 5 ani, 1600 euroi avans si rata lunara de 620 ron pe luna? Fara Casco. Are cineva idee cat o sa fie taxa de mediu, ma rog de inmatriculare?
        Astept sugestii, ciao

        Comment


        • #5
          hmm acum ca am vazut lista de preturi/variante si echipari la Logan facelift se pare ca se adopta aceiasi politica : AC doar pe Laureate si Prestige.
          macar la noul Logan un Laureate 1.4MPI costa 8.000euro , Laureate 1.6 16v costa 8.900euro ...deci "who cares about Sandero"
          ...desigur gusturile nu se discuta

          Comment


          • #6
            Originally posted by cos22tm View Post
            hmm acum ca am vazut lista de preturi/variante si echipari la Logan facelift se pare ca se adopta aceiasi politica : AC doar pe Laureate si Prestige.
            macar la noul Logan un Laureate 1.4MPI costa 8.000euro , Laureate 1.6 16v costa 8.900euro ...deci "who cares about Sandero"
            ...desigur gusturile nu se discuta
            Salut, spune-mi si mie te rog,unde ai vazut lista de preturi si variantele la Logan facelift, ca pe dacia.ro n-au aparut inca.Mersi

            Comment


            • #7
              lista de preturi este pe sait

              Da si tu link direct
              Last edited by Stefan; 2 July 2008, 15:51.

              Comment


              • #8
                mersi fain! chiar da de gandit...adica de ce sa mai iau sandero preferance cu 8050+ 255 vopsea, daca pot lua logan laureate cu 8000? sa nu mai zic ca logan are AC+ comp bord+scaun reglabil lombar si inaltime...in schimb nu are ABS+AFU,decat la optionale...ce naiba sa pot face...of viatza mea! e belea ca sotiei nu-i place logan,vrea sandero. Idei?

                Comment


                • #9
                  Hmm, vad ca multa lume se plange de faptul ca cei de la reno' & dacia sunt nesimtiti ca nu fac aia, ca pun aia, nu dau aer, ca nu dau trusa...etc.
                  Ce ma distreaza e ca vad "fraieri" care se plang si tipa ca is nesimtiti aia de la marketing dar in final isi dau comanda.
                  Eu am renuntat complet la dacia, asta nu e firma de masini ( e un tun tipic romanesc)

                  Comment


                  • #10
                    Fa un test drive cu amandoua si dupa aia decizi. Problema e ca cu noul Logan facelift cam dau in cap la Sandero! Cred ca dac vor introduce motoarele de 16v pe sandero va sari bine de pretul Loganului.Si eu ma gandeam la un Sandero laureate 1.6 care cu opt( vopsea metalizata, geamuri spate si cd-player cu fata detasabila) era 9.800 deEuro dar uita-te la Logan Prestige care ajunge tot acolo. Sandero parerea mea arata mai bine....l-am condus si e ok, inschimb Logan nu am condus

                    Comment


                    • #11
                      logan 2

                      logan 2 e mult mai frumos ca logan 1 si ca sandero.plus ca interiorul e de sandero.si inca 1 plus...are acelasi pret ca logan 1
                      deci modificarile se fac cu aceeasi tehnologie si nu necesita o majorare de pret.asta mi-a zis-o directorul pe resurse umane de la Dacia.
                      daca o modificare atrage si o schimbare de tehologie, atunci pretul creste.
                      -fara-

                      Comment


                      • #12
                        [/IMG][/URL]

                        Ma uitam azi din curiozitate pe site-urile de la nemti si la ei tapiseria in 2 culori o poti alege de la optiunea de baza la fel ca si aerul conditionat !
                        Neamtu prefera in locul geamurilor electrice si a plasticelor , aeru' conditionat ,air-bag`urile laterale chair de la versiunile de baza ...

                        Comment


                        • #13
                          Stie cineva, pe preferance se poate monta ulterior aer conditionat? La prima vedere ar axista sistemul de prindere. Stie cineva mai mult?

                          Comment


                          • #14
                            se poate, cu aceleasi costuri suplimentare ca si la logan. un senzor in plus, deci modificare de cablaj, alt soft in ecu injectie, deci alt ecu (ma refer la softul de baza, nu hartile de injectie, nu faceti confuzie cu chiptuning-ul), montarea compresorului, desfacerea bordului, instalarea schimbatoarelor de caldura, buton de comanda, deci alta modificare in instalatia electrica, va ajunge modificarea mult mai scumpa decat daca ati fi pus a/c din fabrica pe masina. orientativ, costurile se situau undeva la 1000 de euro, am vazut insa si oferte la jumatate de pret, dar probabil in vreo firma din curtea blocului
                            dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

                            Comment


                            • #15
                              Multmesc de raspuns. Suma este cam mare, undeva la 500-700 de euro ar fi o suma mai rezonabila. In vara trecuta am cam simtit lipsa aerului conditionat si sper ca pana la vara sa rezolv intr-un fel. La cumparare mi-a placut mai mult decat Laureate plus ca iti baga pe gat unele dotari care intr-adevar cresc confortul dar si pretul, oglinzi electrice si degivrante, reglaj lombar, volan reglabil, dotari care le folosesti foarte rar sau deloc si altele care din punctul meu de vedere nu au prea mare importanta.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google