Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Dacia Sandero 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scuze pentru intrebare daca s-a mai discutat: cum influenteaza gazul durata de viata a unui motor cu turbosuflanta? Necesita intretinere speciala, intervale mai scurte intre revizii?

    La cat se ridica costul unei astfel de instalatii cu montajul inclus?

    Multumesc.

    Comment


    • Originally posted by ndcg View Post
      Mda...mi se par mult 6 milioane. Dacoserv Preciziei 590 ron, meridian vest 600 ron. Nu vreau sa se inteleaga ca sunt zgarcit. Doar ca ptr mine masina nu reprezinta decat un mijloc de transport iar ceea ce am eu, Sandero asta e arhisuficient ptr mine. In Romania mai mult de 15 000 euro maxim nu as da. Acum nu stiu, cu siguranta tot voi ajunge la revizie.
      Cat despre faptul ascomp ca te mirai ca vreau sa ii pun gaz lucrurile stau cam asa:
      - mie imi consuma aprox 7 %. Merg cam 2 000 KM lunar. asta inseamna in jur de 800 RON benzina ptr mine. 800 x 12 = 9 600 Ron benzina pe an.
      Daca ii pun gaz ( nu ma intereseaza ca ii scade nu stiu cat din putere etc ca oricum eu mai mult de 120 km/h pe autostrada constant nu ii dau ) ma duce la aproximativ jumatate, hai sa zicem totusi 5 000 RON gazul pe an. Ceea ce inseamna o economie de aproximativ 1000 euro.
      In consecinta, prefer sa ma considere lumea zgarcioman sau cum or vrea ei si ma scot cu 1 000 euro. Eu cu banii astia imi cumpar pentru cabinet materiale si ustensile de calitate si lucrez omului in gura cu ceva bun si nu fac economie la calitate. Iar asta imi aduce bani in plus. Pacientul multumit aduce inca unul, si fie ca omul vine pentru o plomba sau un detartraj fie ca vine pentru o reabilitare orala complexa eu ies in castig. Si, decat sa dau 1000 euro pe benzina si sa nu ma aleg cu nimic, mai bine ii investesc in cabinet, in materiale, imagine, sterizilare, cursuri ptr mine si imi ies profit inzecit sau insutit. Eu zic ca e mai bine asa;)
      Am spus asta aici, pentru ca multi oameni ( chiar si un prieten mi-a spus ca el a facut un studiu personal cu privire la asta ) ne considera pe noi, stomatologii niste oameni care invartim banutii cu lopatica si suntem f zgarciti. Dar lucrurile nu stau asa. O sa va tin la curent cu revizia Getei ( asa se numeste masinuta ;).
      In decembrie am trecut si eu de la diesel la gpl si sunt foarte multumit. Am mers de la brasov la cluj cu 66 lei. La mers sportiv imi ajunge maxim la 9% consumul d gpl. In aceleasi stil de mers cu un diesel as scoate minim 7. Si eu am ajuns la concluzia ca mai bine mai incetut, dar mai ieftin.

      Comment


      • Cu trecutul de la diesel la GPL nu am mai auzit. La cealalta masina a mea care are motorul 1.4 HDi consumul este 4,5 la nevasta-mea si 5 la mine. La consumul asta ce m-ar face sa fiu nemultumit?

        Chestia e ca daca o sa treaca f multi pe GPL cu masinile, ghici ce? O sa scumpeasca gazul. Ca asa e in tara asta.


        Mai tineti minte cand acum vreo 7-10 ani motorina era cu vreo 30% mai ieftina ca bemzina? Si ce s-a intamplat - ca procesul de rafinare din petrol a ramas acelasi.
        Last edited by ascomp; 7 February 2014, 09:07.

        Comment


        • Seara buna,

          As dori sa va mai pun cateva intrebari:
          - daca imi cumpar eu piesele, cu cat as iesi mai ieftin? Aproximativ ( 10, 20, 30 % etc).
          - imi puteti recomanda un magazin de unde sa cumpar ce trebuie?( filtru aer, polen ulei si ce mai trebuie). Multumesc frumos.

          Comment


          • Intai de toate, intreaba la reprezentanta daca poti veni cu piesele tale.
            Piesele le poti achizitiona de aici:http://www.piesenet.ro/
            Unele reprezentante practica un pret mai mare pt o ora de manopera daca vii cu piesele tale.

            Comment


            • Salut. pe site-ul dat de crs sandel piesele sunt de origine? A mai luat cineva de la ei si poate confirma? multumesc!

              Comment


              • Site-ul acela l-am luat de pe un thread de pe forumul loganului. Omul care a postat acel link a spus ca produsele comercializate de acel site vin cu certificat de garantie si cu un atestat care sustine ca produsele sunt de origine. Pentru a te convinge, da un telefon la ei si vezi ce iti spun.

                Comment


                • Originally posted by ascomp View Post
                  Cu trecutul de la diesel la GPL nu am mai auzit. La cealalta masina a mea care are motorul 1.4 HDi consumul este 4,5 la nevasta-mea si 5 la mine. La consumul asta ce m-ar face sa fiu nemultumit?

                  Chestia e ca daca o sa treaca f multi pe GPL cu masinile, ghici ce? O sa scumpeasca gazul. Ca asa e in tara asta.


                  Mai tineti minte cand acum vreo 7-10 ani motorina era cu vreo 30% mai ieftina ca bemzina? Si ce s-a intamplat - ca procesul de rafinare din petrol a ramas acelasi.
                  Eu aveam 1.9dci si in oras sau pe distante scurte imi consuma mai mult ca 1.2 gpl. La drum lung ies tot mai ieftin pe gpl.

                  Comment


                  • Si daca mergi cu masina in concediu prin alte tari ce faci cand se termina gazul? De exemplu esti pe o insula in Greacia sau in Croatia si te primbi cu masina printre plaje. De unde alimentezi?

                    Comment


                    • List of LPG stations in countries around the world. Click on a country to find LPG stations and other info about LPG.

                      Daca se termina benzina sau motorina ce o sa faci? Alimentezi, exact aia faci si la GPL. In toata europa se utilizeaza GPL si exista statii de alimentare (Croatia are in lista 294 de statii, Grecia 507, Romania 301, Italia 2298) , nu suntem noi si italienii cei mai economi sau sarantoci . In cazul in care nu gasesti GPL sau nu ai chef sa deviezi, daca nu ai statia in drum, poti sa mergi cateva zeci de km pe benzina. Cativa km printre insule facuti pe benzina nu cred ca se vor resimti atat de tragic in buget incat sa nu mai merite sa pui instalatia GPL pe masina.
                      Last edited by raigas; 12 February 2014, 16:01.

                      Comment


                      • Mda in insula Thassos unde vrem sa mergem la vara nu e nici o statie GPL. In acest caz ma multumesc cu un consum extraurban de 5,5-5,7 benzina la Sandero si de 4,5 - 5,2 la 307 motorina.

                        Comment


                        • Poti sa faci plinul inainte sa treci pe insula, probabil iti ajunge daca nu faci turul insulei in fiecare zi . Socoteala cu GPL, diesel sau benzina si-o face fiecare. Avantaje si dezavantaje sunt de fiecare parte.
                          Pe pielea mea am ajuns la urmatoarea concluzie:
                          - benzina - motorul cel mai ieftin de intretinut dar cel mai scump la consum
                          - diesel - cel mai scump ca intretinere (de ex schimb de ulei la 10k fata de 15k benzina, sistemele de injectie moderne foarte sensibile la calitatea motorinei, cu probleme si dureros de scump de reparat etc.), dar e cel mai rentabil la consum (necesita investitie suplimentara initiala - o masina cu diesel e mai scumpa)
                          - GPL - iti ofera avantajele de intretinere ale motorului pe benzina la un cost mai rezonabil al consumului (evident ca nu egaleaza dieselul aici) - e un compromis care mie imi place dupa experienta cu 1.5 dci de la Renault (necesita investitie in instalatia GPL).
                          Last edited by raigas; 12 February 2014, 18:50.

                          Comment


                          • Cat dai in plus cu cumpararea de GPL si celalalte pe langa iti iei masina cu motor diesel.

                            Comment


                            • Originally posted by ascomp View Post
                              Cat dai in plus cu cumpararea de GPL si celalalte pe langa iti iei masina cu motor diesel.
                              Dar recuperezi si ramai apoi cu mult din consum.......

                              Comment


                              • Buna dimineata,

                                Am facut si eu revizia azi dimineata la Dacoserv.
                                - a durat de la 8 la 9 30
                                - mecanicul f prompt, prietenos si sfatos
                                - schimbat filtrele plus 4 l si un pic de ulei ( Dacia)
                                - reglaj faruri ( bateau prea jos) cu aparat

                                Piesele mele comandate de pe piesenet.ro - 305 Ron cu TVa
                                Manopera lor - 150 Ron. Cam asta e tot. Mi-a placut cum a decurs totul, sunt multumit, am stat langa mecanic si mi-a aratat ce a facut la fiecare pas.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google