Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Ce ar trebui sa ne dea dealerii "gratuit"?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce ar trebui sa ne dea dealerii "gratuit"?

    Am inceput sa cumparam masina.
    Azi, am mers si eu cu banii cash pentru avans si stupoare. Cu toate ca iau cu banii jos Laureate 1.6, la care mai adaug aibag lateral, culoare, MP3, aparatori de noroi, senzori de parcare, covorase si alarama. DIN TOATE ACESTEA, DOMNII DE LA ADRAS - DR. TABEREI, nu vor sa-mi dea "grauit" decat ALARMA. Este strigator la cer. Am zis: "mai oameni buni, ALARMA< COVORASE SI TRUSA DE PRIM AJUTOR", NICI MACAR NU AU VRUT SA AUDA.
    Mi s-a parut jenant. Avand in vedere ca la matiz, mi-au dat gratis: mp3 player, alarama, covorase, trusa si capace de roti.
    Sunt alti dealeri mai competenti, sau chiar nu se poate discuta cu ei?
    Last edited by Stefan; 22 June 2008, 21:55. Reason: puncte puncte

  • #2
    Mda, cred ca singurul lucru pe care o sa ni-l "ofere" dealerii va fi degetul mijlociu !
    ...nu-ti face iluzii, e chiar bine ca ti-au dat si alarma aia.

    Comment


    • #3
      Pachetul de siguranta (trusa medicala,triunghi,stingator) trebuie sa ti-l dea.Restul sunt optionale...fiecare cum se descurca la optionle

      Comment


      • #4
        Aha, pachetul de siguranta ti-l dau, si nu costa decat 38 euro

        "La preţul afişat se adaugă trusa de securitate (trusă medicală de prim – ajutor,
        2 triunghiuri reflectorizante şi stingător de incendiu) în valoare de 38€ inclusiv TVA!"

        Comment


        • #5
          macar pachetul de siguranta sa ni-l dea gratis,dar suntem obligati sa-l luam?

          Comment


          • #6
            Acuma ca tu negociezi cu ei si ti-l dau gratis e alta poveste, dar dealerii sunt obligati sa-ti vanda / cadou pachetul de siguranta.
            Nu cumva sa credeti ca mergeti cu unul luat de la nea' Gica de la 3, spunandu-le dealerilor ca aveti voi pachetul, nu tine figura...ca dupa aia mergeti acasa, ii dati lu' nea giga trusa si toate cele, uitati sa vi le mai cumparati, va prinde politia, vi le cere, iar voi o sa spuneti ca nu vi le-a dat dealerul si ala in cel mai bun caz e dat afara, daca nu cumva i se va intocmi si dosar penal ?!
            Pe poarta dealerului, nu iesiti cu masina noua, daca nu aveti in portbagaj pachetul cumparat / cadou de la ei...pentru care evident si semnati in procesul de receptie al masinii.

            Comment


            • #7
              Dealerii nu trebuie sa ofere nimic. Daca unii iti dau ceva gratis, eventual covorase sau altceva, e foarte bine.
              sigpic

              Comment


              • #8
                La intrebarea din titlu as spune ca ceva benzina. Am luat-o azi cu 1 l benzina in rezervor. Reprezentantul mi-a recomandat sa nu urc dealul (de la ei pentru a intra in oras ) ci sa merg intai la un peco din apropiere. Km parcursi inainte de a o lua erau 7, masina OK. A, mi-au dat gratuit suporturi pentru numere

                Comment


                • #9
                  excelenta idee.felicitari 012.asta este chiar o problema.cred ca niste benzina ar fi lucrul cel mai bine venit. tin minte ca acum 3 ani cand mi-am luat un logan am mers doar 400 de metri si am ramas fara benzina.am impins la o masina noua cu 3 km la bord prin tot orasul de eram de rasul tuturor.
                  P.S. cei care se duc sa o ridice sa mearga cu 2l de benzina la ei.
                  -fara-

                  Comment


                  • #10
                    pana la urma, in afara de o persoana, 2, nimeni nu a mai spus nimic de negocieri si gratuitati.
                    mai negociaza cineva?
                    are rost sa merg sa imi pierd vremea, sau e inutil?

                    Comment


                    • #11
                      se poate negocia chiar daca nu esti la piata ,asta depinde si de dealerul-persoana cu care stai de vorba.

                      Comment


                      • #12
                        pai, cum ma stiu tigan si nitel hotarat, vedem la momentul respectiv
                        inca o intrebare, daca nu va e cu suparare: cand negociez? cand ajunge masina la dealer, cand merg sa o iau, sau ii fac o vizita inainte de toate astea, sa avem si eu si el timp de gandire?

                        Comment


                        • #13
                          Cum comanda este deja facuta nu mai ai ce negocia.

                          Comment


                          • #14
                            cum asa?
                            nu alarma, nu presuri, nu set de siguranta, nimic?
                            nu mai pot sa plec acasa cu nici o satisfactie in plus?
                            atunci, facem altfel...
                            cand merg sa iau masina, ma prezint cu lista aia de 4 pagini, si zic ca vreau sa verific tot!
                            si merg de dimineata la 8, sa fiu sigura ca termin pana se face noapte

                            Comment


                            • #15
                              Pai chiar iti recomand sa verifici cam tot pe la masina inainte sa semnezi de predare, inclusiv sa dai jos roata de rezerva si sa te uiti la ea, sa nu fie cumva cu probleme.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google