Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Preturi sandero

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Il putem compara cu Logan Kiss FM care are unele lucruri in plus(volan de piele, mp3) dar si unele in minus(Volan reglabil pe inaltime, bancheta rabatabila fractionat si garantia de 3 ani).
    Dar tot e diferenta de 650 de euro.
    Kiss FM - 8300
    Sandero - 8950
    Parerea me e ca nu se justifica.

    Comment


    • #17
      Daca scazi garantia de 3 ani care e inclusa in pretul Sandero, preturile sunt aproape egale. Ba chiar as putea spune ca de aceeasi bani primesti mai multa masina.
      Eu ma asteptam la 8600 pt Laureate cu garantie 1,5 ani. Sa zicem ca e cu vreo 200 euro peste asteptari.

      Laureate-ul il compari mai degraba cu Ambition de la Logan.

      Comment


      • #18
        Originally posted by Stefan View Post
        Laureate-ul il compari mai degraba cu Ambition de la Logan.
        Da ..Sandero cu 1.4 MPI si Logan cu 1.6 MPI dar oare se merita?

        Comment


        • #19
          Daca mergi mai mult in oras Sandero 1,4 . Daca mergi mai mult in afara orasului Logan 1,6.
          Asta ar fi alegerea mea.

          Comment


          • #20
            Originally posted by bunicuta View Post
            Nu, nu ar trebui, o sa vezi pe site-ul dacia ca singurul model de Prestige e cu motor de 105 CP.
            era o gresala. acum daca intri pe dacia o sa vezi ca are 1.6mpi (90).
            Scuzati absenta indelungata. I'm back

            Comment


            • #21
              Originally posted by adimatis View Post
              fii serios... laureate sandero are destule peste laureate logan. citeste cu atentie dotarile si vei observa. preturile sunt cu doua-trei sute mai mult decat credeam eu, dar inca sub concurenta.

              sunt de acord si cu tine

              dar totusi sa fim oameni seriosi. dacia ne ia ochii si cu dotari gen "buton plastic cu insertie de lemn de dud" si romanu vai ce buton frumos.

              eu vb aici pur si simplu de dotari strict necesare. vreau un ac optional si atat.

              alta chestie nu e inca clara chestia cu prestige cum am mai zis.

              cat despre citit dotari nu am inca ce citii ca sunt neclare. ce gasesti ca standard poti gasii si ca indisponibil pt aceeasi verisune.

              dotari precum : iluminare portbagaj, mocheta "Dilour", manere deschidere usi din exterior cu aspect crom satinat (bors de copii mici), parasolar pasager cu oglinda de curtoazie, nici nu ar trebuii sa fii scrise. ce nu pun mocheta la varianta troaca? da e vezi nene "Dilour" parca ar fi "Dior".

              daca mai fac oferta si imi da si un pix cadou sau un breloc ce fericit o sa fiu ca, (virgula) cati bani o sa scutesc

              problema e ca nu critic masina, si politica renault(din pacate mai am si de a face cu ei). masina imi place si vreau sa imi iau. problema e ca vreau cu ac dar nu vreau asa de scumpa.

              ne mai decidem.

              de ce nu au scos direct si ambition? vor sa puna 90 de cai putorosi pe prestige? de rahat... mai vedem

              Comment


              • #22
                Lista preţurilor şi dotările pentru fiecare nivel de echipare


                Nivel de echipare Sandero Ambiance Preference Laureate Prestige
                1,4 MPI 6.890 7.350 8.050 8.950 -
                1,6 MPI - 7.750 8.450 9.350 9.850
                Siguranţă
                ABS+EBD+AFU s s s s s
                Airbag şofer s s s s s
                Airbag pasager 100 100 s s s
                Airbag-uri laterale 200 200 200 200 200
                Centuri de siguranţă faţă pretensionate pirotehnic * * * * *
                Isofix s s s s s
                Audio şi comunicaţii
                Radio CD - 180 s s -
                MP3 reader - - - 50 s
                Computer de bord - - - s s
                Scaune şi tapiţerie
                Reglaj înălţime scaun şofer - - - s s
                Reglaj lombar scaun şofer - - - s s
                Schimbător piele - - - - s
                Volan piele - - - - s
                Funcţionalitate
                Închidere centralizată - - s s s
                Volan reglabil pe înălţime - - - s s
                Geamuri electrice faţă - - s s s
                Geamuri electrice spate - - - 100 s
                Banchetă rabatabilă s s s s s
                Banchetă rabatabilă fracţional 1/3 - 2/3 - - - s s
                Servo-direcţie - 405 s s s
                Exterior şi iluminare
                Vopsea metalizată 255 255 255 255 255
                Oglinzi exterioare electrice şi degivrate - - - s s
                Jante aliaj - - - 300 s
                Proiectoare ceaţă - - 100 s s
                Climatizare şi ventilaţie
                Ventilaţie cu 4 viteze s s s s s
                Aer condiţionat manual - - - s s
                Recirculare aer - s s s s
                Notă: * disponibil în serie doar dacă se alege şi opţiunea airbag-uri laterale
                preţurile sunt exprimate în euro şi includ toate taxele +++++++

                Comment


                • #23
                  motorul 1.6 16 v nu se mai pune de renault pe masinile lor,nu e fiabil ,costisitor,si ramine sugativa 1.6 8 v care suge de rupe in oras.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by adrianpsk View Post
                    motorul 1.6 16 v nu se mai pune de renault pe masinile lor,nu e fiabil ,costisitor,si ramine sugativa 1.6 8 v care suge de rupe in oras.
                    De unde ai aceste informatii?
                    Sa inteleg ca este mai putin fiabil decat cel de 1,6 MPI?

                    Comment


                    • #25
                      Dupa parerea mea cel mai fiabil motor al celor de la Renault ramane cel de 1.4 16V 100 CP (raport putere / consum excelent)

                      Cilindree (cc) 1390
                      Numar de cilindri / Numar de supape 4 / 16
                      Raport compresie 10:1
                      Putere maxima (CP DIN) tr/mn 100/6000
                      Cuplu maxim Nm CEE tr/mn 127/3750

                      Urban 9,2
                      Extraurban 5,5
                      Mixt 6,8
                      Emisii CO2 (g/km) 164

                      Comment


                      • #26
                        motorul de pe dacie in 16V este unul foarte bun, mult peste 1,4 1,6 8V. Plus ca este si generatie mai noua decat antichitatea aia.

                        cat despre cel de renault, am mers cu 1,4 16V si mi se pare unul chinuit. pe clio mai merge dar pe megane nu are ce cauta.

                        legat de nebunia mea, parca vad peste 1-2 ani topicuri precum: Unde pun si eu ac pe sandero si cat ma costa.

                        cine are timp sa faca o evaluare, ce are in plus o dotare de sandero fata de una de logan. as face dar sunt la scarbici.

                        Comment


                        • #27
                          Depinde ce intelegi prin "chinuit", toate motoarele in 16V sunt motoare de turatie.
                          Eu consider ca pe un Sandero, motorul de 1.2 16V 75 Cp si cel de 1.4 16V 100 Cp sunt ideale.

                          Comment


                          • #28
                            sunt de acord cu tine ca sunt ok pt sandero decat petardele noastre. dar gandeste unde s-ar ajunge cu preturile. alea sunt tehnologie mai noua, nu se fabrica in RO, precum dieselul , implica si costuri de transport. e o adevarata "telenovela" la astia la Renault.

                            Comment


                            • #29
                              logan sau sandero

                              salut

                              am vazut si eu la tv lansarea si m-a pus pe ginduri masina.
                              Am o supernova de care vreau sa scap( stiti ce probleme au) si acum am o dilema: ce sa cumpar ? Logan sau Sandero.
                              Umblu si cu masina in oras dar si in exterior( Cuj-Brasov o data pe luna si Cluj-Constanta o data la 2-3 luni).

                              Astept pareri.

                              Ms

                              Comment


                              • #30
                                depinde de cat spatiu vrei......

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google