Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Trepidatie-DEFECT DE FABRICATIE SE PARE

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Trepidatie-DEFECT DE FABRICATIE SE PARE

    Salut.Am o intrebare referitor la autoturismul meu Sandero,achizitionat in luna August 2008.De cateva luni am constatat ca de fiecare data cand merg pa piatra cubica sau drum de tara se aude un zgomot de trepidatie la coloana de directie,zgomot care,daca il auzi de multe ori este oarecum deranjant.Stiu ca mergand pe astfel de drumuri este normal sa trepideze volanul dar nu ar trebui sa se auda acel zgomot.Dupa ce am stat si am analizato' am constatat ca,coloana de directie care intra de la cruce prin orificiul din pedalier si se duce in caseta are un mic joc de cca 1-1,5mm miscand-o pe orizontala.Vreau sa va intreb daca si la voi detinatorii de Sandero se intampla la fel sau trebuie sa ma duc la service?
    Sper sa ma ajutati cu un raspuns la aceasta problema,va multumesc!

  • #2
    eu am masina de 3 luni jumatate si simt deja la gropi si la drumuri mai rele. cred ca e normal. oricum..la ce drumuri avem in tara asta nu e de mirare ca iti tremura toata directia peste hopuri si gropi. bafta!

    Comment


    • #3
      interesant! imi dau seama ca e acelasi zgomot care ma dispera si pe mine, mai ales cand sunt in viraj la stanga si trec peste o denivelare. si toti imi spun ca e din cauza lipsei barii stabilizatoare. e bine ca ai observeat acel spatiu de 1-2 mm. o sa vb si eu cu cei de la service sa vedem ce e de facut.

      p.s. sa nu cumva sa fie acel spatiu necesar reglarii volanului (presupun si eu)!
      -fara-

      Comment


      • #4
        Deci, nu garantez, dar poate ca acel zgomot nu vine deloc de la directie ci de la carcasa de plastic care vine la volan. Eu acum vreo 2 zile eram in masina si din plictiseala am tras putin de carcasa, de jos de unde se regleaza volanul pe inaltime, si am constatat cu stupoare ca se misca putin si chiar face un mic zgomot.
        In mers pe piatra cubica poate ca datorita vibratiilor face acel zgomot - insa la mine nu scartaie nimic si nu bate nimic...inca.

        Comment


        • #5
          o sa verific si eu jocul. totusi dupa 3 luni jumate si mie mi se pare cam "imprastiata" directia mai ales la curbe se simte daca is denivelari sau iei vreo groapa. zgomot nu am doar ca simt in volan. la mine zgomotul apare la viraj maxim cind parchez lateral, sau cind pun frine. sa vad ce zic si cei de la VC. salutari.

          Comment


          • #6
            Trepidatie-DEFECT DE FABRICATIE SE PARE

            salut.Am fost astazi la revizia de un an si i-am spus d-lui inginer de acel zgomot care se aude pe piatra cubica la coloana de directie.S-a urcat cu mine in masina,el la volan,si am mers pe un drum cu piatra cubica,rezultatul,s-a convins si el ca intra-devar se aude un zgomot,deci nu am picat ca fiind paranoic.K sa se convinga si mai bine s-a urcat tot cu mine in Sandero folosit la drive test,se auzea si la ala tot ceva de genul dar mai mult se auzea cand vira dreapta in loc dar in mers,in fine,mi-a spus ca venise un Logan cu 9000 de km cu aceeasi problema,i-au schimbat capat de bara,i-au mai schimbat nu mai tin minte ce dar pana la urma i-au schimbat caseta de directie cu totul,rezultatul,dupa vreo 500 km omul s-a intors inapoi,se auzea la fel.Au luat legatura cu cei de la Dacia si le-au spus ca este o problema la sistemul hidraulic al sistemului de directie,ca de acolo s-ar auzi acel zgomot si ca Dacia inca mai lucreaza la problema asta.DECI,FRATILOR se pare avem parte de un defect de fabricatie.La intrebarea,daca vor gasi cei de la Dacia un remediu la aceasta problema,vor chema toate masinile vandute in service pt remedierea problemei asa cum fac marile marci auto? raspunsul a fost:ca nu crede asta!Acum ma gandesc sa trimit un mesaj la Vocea Clientului si sa le spun sa gaseasca totusi o remediere si sa cheme toate Sandero-urile in service sa repare greseala,intra-devar sa ne faca sa CONTAM PE DACIA.Seara Buna,mai vb.

            Comment


            • #7
              daca aveti sandero de-ala chel, cu caseta de directie manuala, atunci posibil sa fie o problema la caseta de directie. si loganurile fara servo au aceeasi hiba cam dupa 20000km sau in functie de cat de mult e chinuita masina pe drumuri de munte
              dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

              Comment


              • #8
                Seba, poate ne spune domnul Viorel daca are sau nu directie asistata.
                Last edited by Seba; 20 August 2009, 17:49.

                Comment


                • #9
                  se pare ca are servo; si eu simt vibratii in volan de la gropi, mai ales la curbe, dar nu am bagat pina acuma in seama. desi pare ca s-au accentuat de cind am masina de 3 luni
                  jumatate. simt cum directia "se imprastie" mai ales la curbe cind is gropi. asta e simptomul pe care il ai si tu? in plus mai bate ceva in volan, usor.

                  Comment


                  • #10
                    eu in special pentru munte mi-am luat masina. asta a fost primul criteriu pt care am ales-o ca e mai 'naltutza. nu sa o tin in parcare.sau sa ma dau cu ea numai pe drumuri bune. deocamdata e bine! sa vedem mai incolo. jucuri milimetrice am la piesele alea care intra in cutia de directie ca am verificat, dar cred ca e normal. trepidatii de la drumuri rele ..normal ca sunt. ce simt e ca imi suna ceva ca la vechea caseta de dacie in volan, dar nu e tare si se intimpla numai pe drumuri mai rele si la curbe+gropi, parca imi sar rotile pe asfalt si se imprastie! probabil is bucsi de plastic si cine stie ce materiale care nu rezista mult in casete. nu stiu. stiu doar ca la dacia 1300 imi batea ceva usor (dupa 29 de ani) si mi-am luat caseta noua care intr-un an a fost la fel cu aia veche, ba mai rau. asta-s timpurile. la test drive am testat si un fusion pe care toate bateau, mai ales plasticele. singura mea nemultumire e legata de faptul ca nu au putut astia sa puna o cutie de viteze mai desteapta sa ajute motorasul asta. numai bine!

                    Comment


                    • #11
                      Rasp. pt. Bunicutza-este model Laureat deci are directie asistata si nu deschid nici un nou topic ci vreau doar sa va informez si pe voi la ceea ce mi' sa spus mie referitoe la subiectul pus in discutie. Pt Ciomp,aceleasi simtome are si Sanderutzul meu,cateodata cand trec peste o portine cu asfalt crapat parca imi tremura si pedalele cu tot cu picioare cu tot.Asta e,atat timp cat nu este ceva grav mergem inainte dar sa nu se intample ca in legea porcariei universale,dupa ce iese masina din garantie atunci sa se intample ceva mai grav,nu de alta dar cica o directie costa cam 3000 de lei noi.Toate cele bune si sa ne auzim cu bine.

                      Comment


                      • #12
                        Si eu am o problema cu directia. Prima oara a aparut cand am virat pe loc pe drum fara pietre gropi ..etc. era foarte fin (parcarea subterana Carrefour ) am simtit trepidatii in volan cam 2 pe secunda, dar cateodata mai vibreaza si din mers la viteze de 10 km/h cand intru intr`e blocuri face la fel.

                        Comment


                        • #13
                          Am o intrebare: Viorel tu ai bara stabilizatoare pe masina? mie inca nu imi tremura pedalele dar deja incep sa am zgomot usor in coloana de directie.a-propos m-au sunat de la VC (nu ma asteptam) si in sept ma programez la o inspectie! salutari.

                          Comment


                          • #14
                            Am achizitionat masina in septembrie 2008 si pot sa va spun ca am trepidatii mici pe drum de piatra, dar mie cel putin mi se pare normal sa fie pe astfel de drum; am varianta Laureat de 1,6 ... vad ca cei care s-au plans pana acum au 1,4.

                            Comment


                            • #15
                              Eu am 1.4 si nu ma plang de trepidatii in volan, desi pe drum prost, adica pe apropae orice drum din romania, simt in volan gropile...eu zic ca nu e nici un defect de fabricatie, e normala situatia.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google