Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Soft Sandero Si Calculatorul De Bord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Soft Sandero Si Calculatorul De Bord

    Sant afon in ceea ce priveste practica dar am citit cate ceva. Pentru inceput, am inteles ca sunt doua softuri unul pentru diagnosticare si celalalt pentru resoftare.
    Stiind ce face softul de diagnosticare putem sa ne dam seama de unde vin unele probleme aparute cum ar fi;
    viteza autovehicului
    turatia motorului
    temperatura agentului de racire
    tensiunea bateriei
    timpul de injectie
    avansul
    tensiunea sondelor de oxigen (amonte si aval)
    puterea absorbita de catre instalatia de aer conditionat
    consumul de carburant
    etc.
    De asemenea, se pot citi si sterge erorile, prezente sau memorate, ale diverselor subansamble ale motorului.


    Iar resoftarea se face cu un soft numit ,,Renault Diagnostics,,
    Daca va intereseaza intrati pe site-ul http://www.powerobd.ro/

    Va rog, sa scriem aici tot ceea ce cunoastem despre softul si calculatorul de pe sandero.

  • #2
    marturisesc ca nu sunt pasionat de chestii electronice si imi plac mult mai mult acele indicatoare si chestiunile electro-mecanice....dar sa revenim. postez urmatoarea intrebare legata de computerul de bord: am aproape 6000 km cu masina (are 3 luni jumatate) si constat ca valorile la consum si viteza medie au ramas in mare parte aceleasi. trebuie sa resetez la fie care plecare computer asta la fiecare valoare? nu "stie" singur sa se adaptaze la conditiile de mers?. mi se pare oarecum ciudat.de ex in weekend am facut aproape 1000 km extern si el imi arata viteza medie 35 la ora si consum 7%.cam asa e de la vreo 2000 km dupa rodaj, cu mici, foarte mici plusuri si minusuri. multumesc, numai bine!

    Comment


    • #3
      1. nu trebuie sa resetezi fiecare valoare in parte. e de ajuns sa resetezi una din valorile principale: litri consumati sau km parcursi(partiali).
      valorile nu se modifica asa usor deoarece calculatorul sa recunoastem e cam bleg .

      el calculeaza km parcursi si benzina consumata. in functie de aceste valori se calculeaza celelalte. deci toate valorile deriva din cele 2 principale.

      ex: daca ai un consum mediu de 7 si X litri in rezervor, pe cb iti va arata ca poti sa mai mergi y km pana ramai fara benzina. dar daca resetezi imediat calc si vei avea un consum mediu de 12l/100km cb-ul iti va arata ca mai mergi mult mai putin fata de valoare y.
      p.s. uitati-va la un cb de fabia. acolo fiecare valoare e calculata separat.
      -fara-

      Comment


      • #4
        da asa mi se parea si mie ca e cam incet la minte, dar am zis sa intreb. pe brosura aia de la Dacia nu am inteles mai nimic din ce scriu aia, in afara de faza cu resetarea.multumesc.

        Comment


        • #5
          Originally posted by Spanu View Post
          1. nu trebuie sa resetezi fiecare valoare in parte. e de ajuns sa resetezi una din valorile principale: litri consumati sau km parcursi(partiali).
          Cum se face resetarea partiala, doar a unora din valorile principale ?
          Din cate stiu eu se pot reseta KM partiali si TOATE datele inregistrate de CB, exceptand bine inteles KM totali.

          Comment


          • #6
            pai de km partiali vorbeam omule.adica sa o zic pe romaneste. cand apesi prima data pe butonul ala de la maneta aia de stergatoare, iti apar km partiali. la asta m-am referit.

            p.s. mai e o chestie in care resetezi si kilometrajul principal. dar e o smecherie. nu se poate reseta decat de 3 ori si nu se poate reseta decat daca ai facut 99 km. ai trecut de 100 la revedere.

            ganditi-va ca cei din service stiu asta. ei ar putea sa mearga cu masina inainte sa o livreze 300 de km. iar tu sa o primesti cu 0 km.
            -fara-

            Comment


            • #7
              Mda, Romania tara tuturor posibilitatilor.
              Pana acuma ne era frica sa nu fim furati la KM cand achizitionam un second-hand.
              Acuma, aflam ca ne poate fura si dealer-ul la achizitia unui autoturism nou.
              Of Of, mai mai.

              Comment


              • #8
                300 de km nu e mult.stai linistit.
                -fara-

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Spanu View Post
                  ganditi-va ca cei din service stiu asta. ei ar putea sa mearga cu masina inainte sa o livreze 300 de km. iar tu sa o primesti cu 0 km.
                  Lucrul asta e posibil doar daca masina pe care ocumperi va fi inmatriculata de catre dealer: cand vin masinile in curte la dealer vin fara numar, deci dealerul nu are voie sa circule in afara curtii cu ele, acuma ca le invart prin curte 3-4 zile pana vii tu clientul si o cumperi e putin, nu poti face 300 Km doar prin curte.

                  Exemplu: mie mi-a sosit masina la dealer intr-o joi, am fost la dealer vineri dimineata si, evident, masina nu avea numere, dupa o saptamana cand am ridicat masina am venit eu de acasa cu numerele in rucsac. Daca in schimb vorbesti cu dealerul sa-ti faca el inmatricularea, atunci da, e posibil ca el sa ti-o inamtriculeze cu 1-2-3 zile mai repede si sa se plimbe cu ea prin oras...dar asta e sinucidere curata, in caz de accident, o pune dealerul deoarece clinetul ca refuza masina, iar delaerul se va face cu o paguba de cateva sute de milioane.

                  ps. daca nu ma insel, Oliseh parca imi zicea ca a patit ceva de genul - s-au plimbat baietii de la dealel cu masina vreo 30 Km prin oras.

                  Comment


                  • #10
                    Eu cand am rdicat-o de la dealer avea 8 KM la bord.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google