Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Directia "stramba"?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Directia "stramba"?

    Am o problema din nou...cred:
    Ca sa ma duc drept cu masina trebuie sa tin volanul usor virat catre dreapta.Nu foarte mult.
    Care sa fie problema?Din cauza gropilor sa fie afectata directia?Desi nu prea am luat "cratere" mari, mai ales cu viteza pt ca de obicei incetinesc.Sau din cauza volanului?Nefiind pus bine plasticu'?Nu am nici o bataie la roti sau ceva suspect.
    Sau din cauza drumului, cum este proiectat?
    Daca tin volanul drept masina o ia in stanga...asa lin.
    Nu stiu daca aceasta problema este de cand am masina pt ca numai de o perioada am observat acest "detaliu".
    Last edited by TheOne; 29 January 2009, 01:06.

  • #2
    inainte sa faci o verificare de geometrie. schimba rotile stanga spate cu stanga fata intre ele. eu am patit asa ca tine, aveam o roata mai grea decat celelalte, intamplator pe dreapta-fata si masina mereu tragea usor dreapta. am trecut roata respectiva pe spate si s-a rezolvat fara nici o interventie asupra puntii fata a masinii.
    dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

    Comment


    • #3
      Verifica mai intai presiunea in pneuri, sa fie identica la ambele roti din fata.

      Comment


      • #4
        @ Seba: am sa fac aceasta operatiune cand se face vremea mai frumoasa pt ca pe vremea asta mi-e groaza sa ma apuc de lucru.
        @ Filip: presiunea la roti este identica, am verificat-o luni.
        Saptamana viitoare vreau sa o duc in service sa rezolv ceva la ea, daca le spun de problema si sa verifice directia o sa faca figuri?sa ma puna sa platesc verificarea si sa spuna ca este din cauza mea?Sau se face constatarea problemei pe baza garantiei si eventual reparatia pe banii mai?
        O sa le spun eventual sa imi schimbe ei si rotile.

        Comment


        • #5
          directia

          salutari!! am acceasi problema.....numai ca directia este buna,nu trage nicaieri daca dau drumul la volan,doar ca intr-adeavar volanul sta un pic spre dreapta...probabil ca asa l-au montat din fabrica sui.

          Comment


          • #6
            eu cu ocazia reviziei am rezolvat problema, imi aparuse cu 1000km inainte si cum nu era chiar grava abaterea, am mers asa pana la revizie. cand le-am spus despre ce e vorba si ca rotile au fost echilibrate de 2 ori si presiunile sunt egale, mi-au schimbat ei rotile si am iesit la proba de drum. tragea invers apoi au mutat roata cu pricina in spate si mergea drept. nu am platit nimic in plus...
            dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

            Comment


            • #7
              Poate nu-s bune pneurile.
              1.4
              sigpic

              Comment


              • #8
                pai nici la mine nu trage directia intr-o parte doar ca pt a ma deplasa drept trebuie sa tin un pic volanul usor virat spre dreapta.daca il las liber, masina merge drept (cel putin ultima data cand am verificat asa era).
                Am sa le spun celor de la service cand ma duc.

                Comment


                • #9
                  pot sa va dau un sfat? incercati sa mergeti cu spatele sa vedeti atunci in ce directie trage?sau impinge....
                  -fara-

                  Comment


                  • #10
                    Poate drumuj e putin înclinat.
                    1.4
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Am descoperit si eu8 sambata problema cu ,,pozitia volanului si trasul"...dupa ce am schimbat gumele de iarna cu cele de vara ..Nu m-am gandit sa scriu pe ele care ,ce cum..au fost cand le-am schimbat in iarna..Cum am schimbat gumele a aparut minunea cu volanul decalat....Chiar astazi am oprit la vulcanizare si l-am rugat pe om sa imi faca iar presiunea pt ca ,,trage f putin" ..

                      Cum a spus si SEBA ..acelasi sfat ..,,rotim rotile si se rezolva,ai una mai grea" Asa ca nu intrati in panica decat daca apare trasul dupa ce ,,abordezi finutz " o groapa mai mare.

                      Comment


                      • #12
                        Eu am rezolvat la service problema. Mi-au reglat directia si gata.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google