Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Maner baterie - astia sunt nebuni ?!?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Maner baterie - astia sunt nebuni ?!?

    Imi cer mii de scuze ca am postat la probleme ceva ce nu este chiar o problema, dar nu am gasit o sectiune mai potrivita. Abia acum (dupa 4 luni) mi-am dat seama ca bateria mea NU ARE MANER !!! Adica are locasul decupat, tamburusele de prindere, dar nu are manerul. Voi aveti ??? Au furat manerul? Pt. ce mama naibii???
    Attached Files

  • #2
    Nope. Lipseste cu desavârsire si la mine. Interesant...poate ca din 100.000 manere le-au topit si au facut bordul sau altceva din plastic. Sau poate Bateria era 150 RON cu maner si 149 fara si asa au dat 1 leu pt ateneu.

    Comment


    • #3
      au topit o p*** voi credeti ca dacia isi face plasticurile? ei sunt linie de asamblare, plasticele vin de la alte firme contractante. daca va uitati mai atent, ati vedea un platic atarnand sub borna pozitiva. o fi ala un alt tip de maner? adica, nu cumva se continua prin spatele bateriei pana in partea cealalta, la borna negativa? caz in care matrita celor de la rombat prevede posibilitatea ca bateria sa aibe 2 tipuri de manere. chiar daca n-are maner bateria, pana la urma nu dacia a furat plasticurile alea, ca ei chiar n-au ce face cu ele.
      dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

      Comment


      • #4
        Normal ca nu ei l-au furat cum nici ei nu au taiat "concentratia" de cauciuc din stergatoarele "putrede" care trepideaza. Asta e faceam si noi un haz de manerul lipsa. ;)

        Comment


        • #5
          Revin. Maner "pe lungime" asa cum a descris Seba nu exista. Asadar nu exista maner deloc, pentru manipularea acumulatorului (la o schimbare) Dacia ne-a lasat sa-l luam in brate pana la magazin. De ce spun Dacia? Pai nu trebuia sa se accepte un lot de baterii fara maner, nu?

          Comment


          • #6
            Eu cred ca Dacia a procedat bine echipand masinile cu baterii fara maner, in acest fel masina este mai usoara, consuma mai putin carburant iar motorul va trage mai bine.

            Comment


            • #7
              Plus ca cine va incerca sa o fure va trebui sa fie dotat fie cu maner fie cu o plasa sau ceva de carat

              Comment


              • #8
                Sa inteleg ca o componenta incompleta vi se pare ceva cel mult amuzant... in fine. Sa nu mai puna naibii nici manere interioare la usi, ca se poate deschide geamul si deschide usa pe afara. In loc sa progresam, stam tot cu gainarii usor inghitite de majoritatea, ca asa-i romanul, face haz de necaz. Acest haz de necaz ne va descreti fruntile si ne va mentine in mediocritatea asta de lumea a treia.

                Comment


                • #9
                  Imi place ca esti asa revoltat pentru o amarata bucata de plastic (de cate ori schimbi bateria?), dar nu si pentru un element important de siguranta, care este bara stabilizatoare.

                  Comment


                  • #10
                    Desigur ca pentru bara stabilizatoare sunt foc. Dar asta s-a rasdiscutat, si nu am postat "da, si pe mine ma enerveaza lipsa barei" pt ca deja ar fi fost al n-spelea post de acest tip. Si nu lipsa manerului ma supara, ci ideea asta ca nu se simte nimeni de la Dacia sa le spuna alora de la Sinterom sa faca naibii pinionul la cota, alora de la Rombat sa mai puna si manerele pe acumulatori si alte asemenea. Adica ei daca primesc de la furnizor un c***t il pun pe masina fara nicio jena...

                    Comment


                    • #11



                      Bla bla bla
                      - maner pentru manipularea usoara a bateriei;
                      Bla bla bla

                      Deci pe buna dreptate, hotie la drumu mare manerul asta lipsa.

                      Adevarul ii ca da, ne-am cam obisnuit sa facem haz de necaz, dar noi cand am dat banii aia erau frumosi ca si oricare altii nu erau cu Enescu fara palarie (maner) .

                      Comment


                      • #12
                        Eu zic ca nu exista nici un motiv de indignare aici.
                        Constructorii auto ofera in echiparea masinilor acumulatori OEM care nu au maner, pentru ca de obicei mentenanta se face in service.
                        Faptul ca Dacia a apelat la furnizorul de baterii Rombat e normal, avand in vederea nevoia de a reduce costurile. Si tot pentru costuri probabil, Rombat nu a produs niste baterii special pentru masina asta, ci au luat ce aveau ei prin gama: adica unele cu maner. Dar de maner nu era nevoie asa ca nu l-au mai pus.
                        Cred ca discutam prea aprins pe marginea unor subiecte putin relevante - manerul in cauza, si raman la parerea ca sunt alte lucruri mai importante de obiectat la masina asta, careia i-am dedicat un forum.
                        Attached Files
                        Last edited by Stefan; 9 January 2009, 09:09.

                        Comment


                        • #13
                          Ei...bun. M-am calmat. E plauzibil ce spui.

                          Comment


                          • #14
                            Cred că mânerul ăla e gândit mai mult pentru a transporta bateria din magazin la maşină, pentru că altfel, vorba lui Stefan, întreţinerea i-o faci în Service.
                            Mama proştilor este mereu gravidă!

                            Comment


                            • #15
                              Manerul ca manerul dar ce ati fi facut daca primeati o roata de rezerva de dimensiuni reduse, am vazut una de chevrolet, este de tot rasul, parca este roata de roaba.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google