Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Zgomote

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomote

    Nu stiu daca este normal, probabil ca nu, dar la oprirea in panta daca ridic piciorul de pe frana se aude un zgomor ciudat si destul de tare, amplificat daca am si pe cineva pe bancheta din spate.de asemeni la trecerea pe teren denivelat chiar si cu 10 km/h se aude un scartait in partea din dreapta spate, parca ar fi frecarea unei garnituri de cauciuc de fier.masina nu are decat 900 km.va rog sa-mi spuneti daca ati intampinat si voi aceleasi probleme.

  • #2
    Am observat la mai multe masini pe care le-am condus (si in special la hatchback-uri) ca la oprirea in panta apare un zgomot puternic (ca un scrasnit) in axa spate. Zgomotul este in general datorat bucselor bratelor suspensiei care se tensioneaza in momentul franarii si se relaxeaza cand dai drumul la pedala (concomitent poti observa si o modificare a inaltimii spatelui masinii), mai ales daca tragi si frana de mana. Si "Sandaluta" mea face la fel, nu este un defect. Daca vrei sa dormi linistit poti merge la un service pentru verificare. Scartaitul poate fi datorat bucselor de amortizor sau unui tampon prost asezat. Oricum, la 900 km iti faci prea multe probleme- de-aia are masina 3 ani garantie (in plus pe drumurile patriei vor tot aparea scartaituri si tot felul de zgomote ciudate)

    Comment


    • #3
      zgomot motor

      Am un sandel de vreo 2 luni. La primele sute de km se auzea un zgomot ca un "galgait" la motor (in special la decelerare).Mers la service si aflat ca ar fi de vina cureaua de distributie ce nu ar fi fost f bine stransa - dar ca "nu este nevoie de interventia mecanicilor, ca se va lasa ea cu timpul". Acum am aproape 5000km si zgomotul (ce seamana cu cel al unui motor diesel) s-a accentuat si se aude destul de tare si in viteza a 4-a. Mai astept pana la 10 mii ca "poate trece" sau trebuie sa merg iar in service? (in relanti si la rece nu se aude!)

      Comment


      • #4
        Du-te la service - doar pentru ca le e lor lene sa umble la masina, nu inseamna ca nu trebuie sa insisti. Daca esti dintr-un oras mai mare, incearca eventual la alt service al marcii.

        Comment


        • #5
          sau pune-i sa-ti deschida comanda de verificare, pastrezi o copie a comenzii si solicita sa-ti mentioneze in cartea de garantie ca zgomotul nu prezinta niciun pericol- sa vezi ce repede vor baga in seama problema ("curea de distributie insuficient stransa"-ce abureala. daca se sparge rola intinzatoare sau sare cureaua cine raspunde?)

          nu mai cittati ultimul post!
          Last edited by Seba; 14 November 2008, 11:34.

          Comment


          • #6
            Am fost din nou la service-purtare impecabila!! au rezolvat problema in 3 ore (nu a fost nevoie sa cer eu nimic, pur si simplu s-au sesizat ei si nu si-au dat cu presupusul asupra zgomotului pana nu au desfacut masinutza; probabil prima data am avut "noroc" de o tura mai fara chef de munca). Au schimbat kitul de distributie (cu semering) - nu era etans si existau mici scurgeri de ulei - si un piston la pompa de ulei. Interesant ca a fost nevoie de instiintarea celor de la Dacia si de aprobarea acestora inainte sa se apuce de treaba. Cica e masina noua si trebuie tinute sub observatie toate problemele ce apar. Pe scurt: sunt f. multumit de prestatia lor, masina merge ca unsa.

            Comment


            • #7
              Apropos unde ai fost.La poliserv sau la Iatsa Campina.Eu am fost la Iatsa si am fost multumit pana acum de serviciile oferite

              nu raspunde cu "quote" la ultimul post!. foloseste "post reply"!
              Last edited by Seba; 14 November 2008, 11:35.

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
              Politica de Securitate Google