Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Lumina Pe Margini La Butonul De Dezaburire

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Lumina Pe Margini La Butonul De Dezaburire

    In seara asta am sesizat ca pe consola unde sunt butoanele de coborare geamuri, avaria, am lumina portocalie in jurul butonului de dezaburire in partea de jos. In rest peste tot este intuneric. Este un defect minor, dar parca nu-l aveam cand am luat masina.

    Poate cineva sa verifice acest lucru? Mersi

  • #2
    Am observat si eu asta, deci as putea spune ca face parte din categoria "asa fac toate".

    Comment


    • #3
      Sal...

      Sal, nu stiu daca te referi cumva la becurile care sunt in spatele panoului dar ma intereseaza si pe mine subiectul. Nu am mai scris de mult pe forum dar asa face romanul, scrie numai cand are nevoie. Eu am Sandero din 2008 decembrie si chiar din primele 2 luni s-a ars un bec in spatele panoului si ma interesa cum se da jos panoul pentru a schimba becul ars. Multumesc.

      Comment


      • #4
        E simplu sa scoti grila. Eu nu folosesc unelte deloc. In partea de jos pe muchie este o mica fanta lasat pentru introducerea unei surubelnite. Acolo imi bag destele in muchie si incep usor sa o departez. Altii am vazut ca pleaca tot cu tras cu mana din lateral dreapta mai jos. Se declipseaza usor catre in sus pe fiecare parte. Mai are la mijloc un clips deasupra casetofonului. Apoi o ridici in sus sa iasa bratele din bord. Se pune la loc invers apasand usor pe ea.

        Becurile se schimba, parerea mea ca daca a murit unul sa le inlocuiesti pe toate. Dacia Shop are becuri pentru butoane.

        Iar despre lumina, butonul are un defect de proiectare, se poate obtura acea muchie direct pe buton si nu se mai vede lumina.

        Comment


        • #5
          Multumesc, cand o sa gasesc niste timp liber o sa ma uit la grila aceea.

          Comment


          • #6
            Sal, am desfacut grila respectiva si am ajuns la contactele de aeroterma. Am gasit si becurile - 2 la numar. Am o problema , 1 functiona inainte insa unul era ars. Le-am scos pe amandoua sa le compar, am identificat pe cel ars si le-am mai pus inca o data in soclu sa vad din nou care e cel ars. Surpriza nu se mai aprinde niciunul. Lumnile de sus de la butoanele de geam si avaria se aprind insa nici unul din cele de jos nu. Luni voi cumpara 2 becuri, ce fac daca nu se aprind?

            Comment


            • #7
              te poate ajuta aceasta persoana ( pcblayouter@yahoo.com) cu leduri si nu cu becuri-garantat.
              eu am folosit de la el si sunt foarte multumit ,il gasesti si pe forum renault

              renault, reno, sandero, logan, clio, megane, laguna, scenic, estate, sedan, bicorp, forum, comunitate, club, discutii

              Comment


              • #8
                Rezolvat problema, am dat o fuga in Carefura, cumparat 2 buc becuri ( Firma se numeste LAMPA si model T5) - 3 Ron. In sfarsit vad lumina...... Atentie, in trecut am avut o problemuta sa-i spun asa , partea de jos a consolei ramanea cateodata fara lumina ( ambele becuri simultan deci becurile nu aveau nimic, era de la mufa de alimenare) si trebuia sa mai ating consola sa se aprinda de aceea pentru a evita pe viitor acest lucru am folosit WD-40 atat pe mufa de alimentare cat si pe rotile dintate de plastic de pe spate. Asamblat totul la loc si pot sa spun ca sunt multumit de ce am realizat.

                P.S. am citit pe undeva pe forum ca uneori se mai stinge unul dintre becuri, si m-am gandit sa strang putin si contactele de la becuri, acum becurile intra putin mai greu in fasung deci contact mai bun. Bafta

                Am uitat sa precizez ca fasungurile cu becuri se scot prin invartire atat stanga cat si dreapta. Apoi pentru a inlocui becul se tine cu o mana fasungul iar cu cealalta se trage pur si simplu de bec. Am mentionat si aceasta treaba pentru ca lamelele acelea de pe margine m-au indus in eroare si poate mai sunt si altii care nu stiu.
                Last edited by 3VIL; 21 September 2013, 22:26. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Winnie View Post
                  In seara asta am sesizat ca pe consola unde sunt butoanele de coborare geamuri, avaria, am lumina portocalie in jurul butonului de dezaburire in partea de jos. In rest peste tot este intuneric. Este un defect minor, dar parca nu-l aveam cand am luat masina.

                  Poate cineva sa verifice acest lucru? Mersi
                  Si eu am observat acea lumina de la butonul de dezaburire, nu este nici-un defect, doar ca lumina iese prin niste gauri ale butonului. Eu ma gandisem sa astup acele gauri cu banda izolatoare, ce-i drept nu am facut asta pana acum, urmeaza in viitorul apropiat. Bafta!

                  Comment


                  • #10
                    se pot pune leduri in loc de becuri la toate butoanele de pe consola centrala
                    pcblayouter@yahoo.com
                    Attached Files

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google