Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Zgomot in zona stilpului dreapta spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot in zona stilpului dreapta spate

    Salut.
    De ce vrea vreme se aude un zgomot in zona stilpului dreapta spate (zona de unde iese centura pentru scaunele din spate aproape de haion).
    Zgomotul se aude la denivelari...cind mai tare , cind mai incet...am banuit initial ca se aude de la polita din spate insa am dat_o jos si zgomotul persista.
    am golit tot ce aveam in porbagaj ...degeaba..am intarit haionul sa nu se miste ...nimic....zgomotul parca vine din stilp
    a mai intilnit cineva asa ceva?
    multumesc

  • #2
    Pot fi multe cauze ale zgomotului: centurile, bancheta spate, roata de rezerva nestransa in suport, rezervorul sau capacul busonului(cel de tabla) nu mai are acele mici picioruse de cauciuc si loveste fier pe fier... Ar mai putea fi cricul sau 'uneltele' masinii care se misca din suporti sau una din cuplele centurilor sa fi ajuns pe sub bancheta si se misca pe tabla podelei(vezi daca sunt toate 4 deasupra)...Mai vezi numarul de inmatriculare(desi nu cred sa scoata asa sunete), stopurile daca sunt stranse(eventual vezi daca stau fixe placutele cu becurile din ele), esapamenul sau scutul lui termic daca nu s-a desprins si poti verifica si bara spate daca are toate suruburile stranse si aparatorile de la pasaje daca stau bine la locul lor... Asa cum spuneam pot fi foarte multe cauze, cea mai simpla rezolvare ar fi datul volumului la cd-player mai tare.. Nu in ultimul rand verifica daca arcurile sunt la locurile lor . Nu este exclus ca sunetul sa provina de la una din usile spate(mie imi face zgomot dreapta-fata), in acest caz, este un sunet specific de functionare-Asa fac toate.
    Si daca tot veni vorba de zgomote, aud si eu un zgomot/scartait cand dau cu spatele si pun frana, masina lasandu-se pe spate...De la ce poate fi?

    Comment


    • #3
      Eu am mai rezolvat din problema desfacand putin tampoanele de pe hayon. Daca apesi pe hayon cu el inchis probabil vei auzi exact acelasi tip de zgomot.

      @raul: problema ta e una arhicunoscuta. E de la tamburi, scaratie in interior din cauza mizeriei adunate. Cand mergi data viitoare la revizie zi-le sa iti curete tamburii si vei scapa de scartait.

      Comment


      • #4
        Multumesc

        Am incercat sa incchid mai bine haionul....am dat tot jos din portbagaj...zgomotul vine chiar din stilp

        Comment


        • #5
          Si la mine a revenit, cred ca trebuie desfacut acolo si vazut. Nu imi dau seama ce ar putea acolo sa zdrangane.Cupla de la centura?

          M-am uitat acum in manualul de service si acolo arata ca pentru desfacerea ornamemtului negru de pe stalp se desfac cele 3 suruburi torx de acolo si se trage usor de el. Voi incerca sa vad ce zdrangane acolo.
          Last edited by bogdan_cj; 17 January 2013, 10:24. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #6
            imi zici si mie daca ai gasit ceva.merci

            Comment


            • #7
              Am desfacut ornamentul de la stalp si m-am uitat. Acolo in afara de centura nu e nimic. Am miscat pe acolo de una, de alta dar toate is fixe si nu au joc. In schimb am observat ca incepe sa rugineasca(bravo dacia, sa ma ceva in tabla voastra de 2 bani).

              Comment


              • #8
                Ceva asemanator am avut eu la peugeot in stalpul stanga fata de langa capul soferului.

                Am demontat de multe ori ornamentele de plastic, am suflat cu vaselina din spray, am verificat dat tot scartaia.

                Dar s-a oprit din senin dupa un timp. Banuiesc ca ar fi putut fi niste puncte de sudura ca altceva nu avea ce ca am verificat tot.

                Comment


                • #9
                  De cand am luat masina (2009) am un scartait in dreapta spate un sunet de parca usa dreapta spate nu ar fi etansa si ar freca pe cheder. S-au uitat si au incercat sa remedieze prin reglarea inchiderii usii la service Dacia, dar nu s-a schimbat nimic. Sunetul este mai intens atunci cand trec peste denivelari de parca caroseria s-ar torsiona.

                  Am verificat tot in portbagaj, am strans suruburi, am gresat si degresat chederele...niciun rezultat.

                  Poate afla cineva care este sursa...

                  Comment


                  • #10
                    eu am avut o bataie in partea din spate a masinii. am bagat pe cineva in portbagaj si am parcurs cateva sute de metri pe un drum denivelat. am ajuns la concluzia ca zgomotul venea din capatul amortizoarelor. am schimbat bucsile de prindere in caroserie si nimic. am schimbat pana la urma amortizoarele si s-a facut liniste. am ajuns la concluzia ca bucsile de prindere pe puntea spate ale amortizoarelor erau uzate iar zgomotul produs se transmitea prin amortizor pana in portbagaj. daca aveti presa pentru scos bucsile alea, e bine, scapati cu 7 lei cat costa o bucsa. eu nu am avut presa si am dat 250 lei pe 2 amortizoare + manopera.
                    -fara-

                    Comment


                    • #11
                      M-ai pus pe ganduri. Pentru ca pe langa zgomotul de la denivelari, masina mai topaie tot in spate dreapta, fapt care ma face sa ma gandesc ca amortizorul o fi varza. Nu asta e unul din simtomele amortizoarelor duse?

                      Comment


                      • #12
                        e 30 de lei un test de amortizoare. asta ca sa vezi eficienta lor. In schimb eu inainte sa le schimb am facut testul si aveau uzura pana in 10 %. Adica ele erau eficiente, in schimb bucsile de prindere erau terminate si troncaneau in draci.
                        -fara-

                        Comment


                        • #13
                          Eu am scartaitul acela inca de cand am luat masina de noua, nu prea cred ca sursa ar fi amortizoarele... Dar fiind Dacia totul este posibil.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google