Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

accident ,airbagul nu s-a deschis

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • accident ,airbagul nu s-a deschis

    Fratilor,m-a lovit un Cielo in fata stanga si airbagul nu s-a deschis.
    Ma incadrasem si semnalizasem viraj stanga,linii discontinuua.
    O tampita din spate,nesesizand ce vreau sa fac ,m-a depasit si m-a lovit pe contrasens in stanga fata.mi-a rupt roata,far smuls ,aripa ,botul,strambat lonjeroane,nici macar nu a franat.
    Airbagul nu s-a deschis!
    in plus politaii ma dau pe mine vinovat!
    Neasigurare la schimbarea directiei de mers.
    Deci aia din spate nu avea voie sa ma depaseasca,ma incadrasem stanga si semnalizasem stanga.Aia m-a depasit pe stanga!
    inspectorul de daune mi-a dat dreptate;nevinovat.
    Aia nici macar nu a semnalizat intentia de a ma depasi.
    daca poate sa ma ajute cineva,sunt sau nu de vina?
    iar airbagul trebuia sa se deschida.m-am lovit la cap,noroc cu centura.o sa revin cu poze,masina e varza in partea stamga fata,mi-a mutat si botul,usa din dreapta se deschide greu.!help
    mi-am pierdut si numarul din fata!
    Last edited by RBT99; 9 April 2011, 16:33.

  • #2
    Imi pare rau pentru patanie...super nasol
    Din ce spui,nu esti vinovat.Dar nu te mira ca nu ti s-a deschis airbagul,din moment ce ai fost lovit din directia spate-lateral.Airbagurile frontale se deschid la impact frontal.Chiar si la impact frontal,trebuie sa ai o anumita viteza.Ai si airbaguri laterale? Alea poate s-ar fi declansat,dar nu neaparat nici alea...nu stiu daca senzorii cuprind si aripa fata,sau numai habitaclul.Super nasol ce ai patit.Nu te lasa intimidat,lupta pentru adevarul tau.
    Asiguratorul ce spune? Dauna totala? Ar cam trebui,caci masina ca noua n-o sa mai fie...

    Comment


    • #3
      Nu este obligatoriu sa se deschida airbag-urile. Dar, daca esti sigur ca trebuiau sa se deschida poti sa-ti comanzi o expertiza tehnica ,iar daca aceasta expertiza sustine ca trebuiau sa se deschida , poti da in judecata Dacia.

      Comment


      • #4
        daca niciunul dintre voi nu avea peste 50 de km la ora nu se vor deschide nici la unu nici la altu!.
        totusi la ea au sarit airbagurile?
        -fara-

        Comment


        • #5
          In primul rand bine ca tu esti teafar,tabla se repara/schimba.

          Airbag-urile se declanseaza in functie de unghiul de impact si viteza (nu stiu exact sa-ti spun ce unghi si viteza).

          Comment


          • #6
            In primul rand trebuie sa te apuci de citit legislatia rutiera (iti trbuie martori ca aveai semnalul pus alea alea.. si e greu la noi)
            Masina se repara, ca e fier da-l in truda lui, bine ca ai scapat doar cu o lovitura.
            Iar airbag-ul daca se numeste "frontal", eu banuiesc ca se deschide doar la impact frontal.

            Comment


            • #7
              airbag

              Originally posted by Spanu View Post
              daca niciunul dintre voi nu avea peste 50 de km la ora nu se vor deschide nici la unu nici la altu!.
              totusi la ea au sarit airbagurile?
              cielo cu airbag?nu avea airbag,aveam maxim 10-20km/h in momentul impactului,iar nebuna din spate 70 cred

              Originally posted by doar_adi View Post
              In primul rand trebuie sa te apuci de citit legislatia rutiera (iti trbuie martori ca aveai semnalul pus alea alea.. si e greu la noi)
              Masina se repara, ca e fier da-l in truda lui, bine ca ai scapat doar cu o lovitura.
              Iar airbag-ul daca se numeste "frontal", eu banuiesc ca se deschide doar la impact frontal.
              am 2 martori 2 colegi,politia ma declara vinovat.am motive sa cred ca individa cunoaste politistii.
              senzorul ala de la airbag e in aer.lovire puternica lateral stanga fata,nu a fost frontala,sunt surprins ca totusi nu s-a deschis airbagul,senzorul e in aer.
              cielo are dauna totala,eu nu am casco.Articolul 43 privind depasirea.autohehiculele care semnalizeaza stanga si se incadreaza corespuzator se depasesc prin partea dreapta!deci cretina aia nu a mai avut loc dreapta si m-a depasit stanga,desi eu semnalizasem ca virez stanga.pur si simplu nu m-a lasat sa virez.eu viram intr-o parcare aflata lateral stanga.deci masina e franjuri,vin maine cu poze.
              Last edited by RBT99; 9 April 2011, 20:59. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #8
                Te cred ca esti suparat, dar la orice schimbare de directie trebuie sa te asiguri intai. Bine ca nu era unul cu TIR-ul.
                Inca o data imi pare rau pt. ce ai patit.

                Comment


                • #9
                  imi pare rau pentru necazul tau si ma infurie in acelasi timp ideea de presupusa vinovatie ...
                  Te asiguri la schimbarea directiei de mers, dar nu poti si sa ghicesti ce-i flutura prin cap celui care vine din urma si care de asemenea trebuie sa respecte aceleasi reguli de circulatie. Nu ai loc sa depasesti prin dreapta ? Nu-i nimic, atunci ai rabdare sa-si termine cel din fata ta manevra si-ti continui drumul, ce mare scofala ?

                  Comment


                  • #10
                    ok.am revenit cu poze.
                    Este normal sa nu se deschida airbagul la asa lovitura?parca m-a lovit tirul nu un cielo!
                    cam ce viteza credeti ca avea nebuna aia?eu aveam maxim 15km/h si tot pe mine ma scoasera vinovat!
                    Attached Files
                    Last edited by RBT99; 10 April 2011, 21:34.

                    Comment


                    • #11
                      mersi

                      Originally posted by Sand'dana View Post
                      imi pare rau pentru necazul tau si ma infurie in acelasi timp ideea de presupusa vinovatie ...
                      Te asiguri la schimbarea directiei de mers, dar nu poti si sa ghicesti ce-i flutura prin cap celui care vine din urma si care de asemenea trebuie sa respecte aceleasi reguli de circulatie. Nu ai loc sa depasesti prin dreapta ? Nu-i nimic, atunci ai rabdare sa-si termine cel din fata ta manevra si-ti continui drumul, ce mare scofala ?
                      of,nu avea voie sa ma depaseasca,semnalizasem clar viraj stanga si ma incadrasem,a venit din spate cu viteza(eram pe DN56) nu a observat ce vreau sa fac,m-a depasit fara semnalizare si uita-te la poze rezultatul.parca sunt lovit de TIR!

                      Comment


                      • #12
                        Este perfect normal ca nu ti s-au deschis airbagurile.Ti-am explicat mai sus,de ce.Viteza TA si unghiul din care te-a lovit.Nu ai spus insa,daca ai airbaguri laterale...alea cred ca s-ar fi declansat.

                        Comment


                        • #13
                          E lovitura laterala. Totusi se poate repara. Sincer imi pare rau ca ai patit asa ceva...
                          @saderizer: eu am airbag lateral dar sunt in scaune. Tot am cautat sa-mi dau seama cum se declanseaza si pe sub scaune sunt doar niste mufe verzi in care intra niste fire din scaune. Eu banuiesc ca sunt legate la senzorii frontali dar poate ma insel. Oricum daca tu sti mai multe poate ma luminezi si pe mine. Merci.

                          Comment


                          • #14
                            Mufa verde de sub scaun nu are legatura cu airbaguri,este pt. incalzire in scaune.Cat despre airbaguri laterale: in scaun le sta bine nu sunt de tip perdea.
                            Senzorii nici eu nu stiu cum sunt legate,Seba ar fi mai avizat sa raspunda.Dar eu cred ca lucreaza independent fata de cele frontale.Asa ar fi logic.

                            Comment


                            • #15
                              Pai si atunci de ce la mine in acele mufe intra niste fire ce vin din scaun si nu am incalzire in scaune? Iar in locul de pe scaun unde scrie airbag nu se simte nici o diferenta fata de restul scaunului , adica este la fel de moale...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google