Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Faruri H4 cu LED

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Faruri H4 cu LED

    Salutare!

    Am descoperit ca exista becuri H4 (pentru faruri) realizate exclusiv cu LED-uri. De exemplu am gasit pe ebay urmatorul produs:

    http://www.ebay.com/itm/280761175359...84.m1438.l2649

    Dupa cum vedeti, este vorba despre becuri H4 care contin cate 120 de LED-uri si se monteaza pur si simplu schimband becul normal, au faza scurta, lunga, etc.

    Avantajele sunt evidente: consum foarte scazut (pana la 25% din consumul unui bec H4 normal) si durata de viata extrem de lunga (in opinia mea practic n-ar trebui schimbate niciodata, sau oricum foarte rar).

    Totusi nu stiu daca ar fi suficient de puternice. LED-urile din ziua de azi sunt uimitor de luminoase (eu mi-am facut in camera o veioza cu trei LED-uri de putere si impreuna cele trei LED-uri dau o lumina a carei putere se compara cu cea a unui bec standard de 100W), asadar s-ar putea sa fie bune.

    In afara de asta nu stiu cat e de legal sa umbli cu asa ceva. Te poate amenda?

    Are cineva experienta cu astfel de becuri H4 cu LED-uri? Stiti ceva depre ele?

    Multumesc anticipat pentru orice informatie utila!

    Andras

    S-ar putea ca rapunsul la intrebare sa mi-l dau singur

    Cautand pe net am obtinut urmatoarele informatii in legatura cu fluxul luminos al acestor becuri H4:
    - Un bec H4 stadard are un flux luminos intre 1100-1500 lm
    - Un bec H4 cu LED-uri, ca cel din exemplul de sus are un flux luminos de approx. 450 lm

    Asada becul cu LED-uri este de 3 ori mai putin puternic, de aceea nu poate inlocui becul H4 standard. Poate fi folosit in schimb ca proiector de ceata (desi la Sandero proiectorul de ceata nu e H4, e alt format).

    Totusi exista la ora actuala LED-uri de putere care ar putea genera un flux luminos comparativ cu cel al unui bec H4 standard in mod usor si cu un consum de pana la 4 ori mai mic. Pe langa asta durata de viata medie ar fi de 50.000 ore, adica daca masina este folosita in medie 4 ore pe zi, becul ar tine cam 35 ani. Dupa calculele mele un astfel de bec ar costa in jur de 80-100 RON (la preul de astazi al acestor LED-uri). Cred ca multi ar fi dispusi sa-l cumpere. In timp iti recuperezi investitia si nu trebuie sa tot umbli sub capota ca sa schimbi becul, de menajarea baeriei sa nici nu mai vorbim. Asadar cred ca e doar o chestiune de timp sa apara pe piata astfel de becuri.
    Last edited by Un4Seen; 6 November 2011, 01:51. Reason: Automerged Doublepost
    Andras
    http://bda-train-blog.blogspot.com/

  • #2
    Ciudat, da eu am masina de 2 ani si 5 luni si nu am schimbat pana acum nici un bec, toate merg perfect.
    E drept, foarte rar circul noaptea, iar ziua atat in oras si in afara localitatilor folosesc pozitiile - poate si de asta nu mi-am ars inca becurile

    Comment


    • #3
      hihi....nici noaptea nu mergi???

      Comment


      • #4
        Pai unde sa circul noaptea...noaptea dorm nu fac liniute prin oras... :P

        Comment


        • #5
          Ar fi o treaba cu aceste led-uri. Deja pentru proiectoare exista. Un proiector cu led este in jurul a 200 euro.

          Comment


          • #6
            Ei, eu am masina de 3 ani si am schimbat deja vreo 5 perechi de H4. Am incercat de toate: Philips, Osram, Tungsram, noname. Toate se ard. Nu prea circul noaptea dar ziua folosesc faza scurta, nu pozitiile. Era sa iau amenda odata pentru ca nu erau aprinse si de atunci le aprind.

            In legatura cu proiectoarele cu LED-uri la pretul de 200 euro, ceva nu e OK. Eu tocmai asta scriam ca becurile LED pe care le-am dat exemplu le poti lua la 10$ perechea de pe ebay si pot fi folosite ca proiectoare de ceata (nu la Sandero pentru ca astea-s H4 iar la Sandero trebuie alt format la proiectoare).
            Andras
            http://bda-train-blog.blogspot.com/

            Comment


            • #7
              Sunt facute in Germania. O sa caut pliantul si site-ul maine si sa-l pun aici.

              Aici
              Au mai scazut , anul trecut erau aproape 200 de euro.
              Last edited by geoalexus; 7 November 2011, 09:54. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #8
                Exact pe cele de pe ebay le-am comandat eu. Lucrurile nu merg chiar ca in descriere,teoretic ar trebui sa aibe faza lunga si faza scurta,parte proasta e ca in realitate nu este asa,au o singura faza,cea scurta iar cea lunga este identica cu cea scurta,lucru care pentru mine e un incovenient major deoarece circul si noaptea. Cu toate astea poate ca as fi acceptat acest incovenient daca n-ar mai fi si problema dispersiei luminii acestor led-uri care nu este focalizata deloc si nici nu prea ai cum sa o focalizezi sau cel putin nu stiu eu cum. Pentru aspectul fizic al masini nu pot decat sa il laud,arata mult mai bine cu becuri cu led-uri.
                Oricum eu am renuntat la ele si am revenit la cele clasice care,cel putin la mine au fost foarte fiabile - au mers 3 ani si am revenit la ele.
                Pentru cei care nu circule noapte merita 10 $,pentru restul,parerea mea ramaneti la cele clasice sau la Xenon.
                Last edited by Drinky; 8 November 2011, 23:30.

                Comment


                • #9
                  Eu le-am schimbat cu Bosch - Xenon Blue cred ca se numesc. Lumina excelenta - mult imbunatatita fata de cele din fabrica, daca reglezi farurile bine o sa ai o lumina perfecta.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google