Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Stergatoare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Eu am facut imbunatatirea cu prelungirea tijei la sandel. Pai e simplu sistemul, tija mica ce actioneaza stergatorul de la sofer actioneaza si tija pentru stergatorul la pasager. Asa ca, prelungind putin tija stergatorului de la pasager, stergatorul se va mai apropia de cel al soferului eliminand triunghiul.

    http://www.*********.ro/index.php?sh...tzamim&st=390#

    *d a c i a c l u b

    Aici gasesti exact cum se face.

    Comment


    • #32
      La sofer am pus de 53, la pasager dimensiunea originala 51 cm. Nu se ating, suprafata stearsa este mai mare, dar nici de V nu am scapat.

      Pe fata le schimb cu totul pentru ca Alca pe care le-am folosit sunt foarte eficiente si ieftine (cca 10-15 RON/buc), acum am pus Valeo (cca 20 RON/ buc), la fel de bune.

      Comment


      • #33
        Am citit despre prelungirea tijei, nu am gasit detalii, puteti pune un link unde sa fie explicat cum se face acea prelungire?
        Eu am facut o schita cu ideea mea de a rezolva problema. In imagine e deformat rau dar, repet, nu este o schita la scara, doar reprezinta ideea. In stanga se vede cu rosu bucata pe care nu o acopera la intoarcere stergatorul soferului, ceea ce reprezinta cauza triunghiului. In partea dreapta am pus un stergator mai mic la pasager si unul mai mare la sofer iar, cu o combinatie optima de stergatoare, triunghiul dispare.
        Nu stiu ce stergatoare ar fi nevoie pentru asta si cum ar arata pe masina. Nu prea imi vine sa cumpar si sa incerc toate felurile de dimensiuni.
        Un calcul empiric, cu ruleta pe parbriz cand ploua, mi-a dat ca ar trebui ca stergatorul soferului sa fie cu 14 cm mai mare decat al pasagerului ca sa acopere perfect triunghiul. As incerca 610 cu 480, sa vad ce iese. Dupa masuratoare, un 610 nu ar trebui sa ajunga pe acoperis :P, nici macar pe banda neagra.
        Attached Files

        Comment


        • #34
          Eu folosesc Bosch si am pus pe partea soferului 55 cm cu 50 cm, sunt foarte multumit.

          Comment


          • #35
            merg stergatoare de 60 cu 40 dar triunghiul nu se va elimina. Problema e din cauza mecanismului prost gandit..deh reducere de costuri. Cea mai simpla solutie e prelungirea tijei.

            Comment


            • #36
              Sincer pe mine nu ma deranjeaza acel triunghi.

              Comment


              • #37
                Decat sa faceti tot felul de experimente cu tot felul de stergatoare nu ar fi mai usor sa cumparati doua brate stergatoare tip nou cu tije prelungitoare? La mine la masina sterg OK si nu e nici un triunghi mare nesters...

                Comment


                • #38
                  Problema este ca bratul stergator este cam scump. In 2011 mi-au schimbat pe garantie bratul stergator pe stanga, ca batea in capota. Dar Dacia nu a vrut sa-mi schimbe si pe cel din dreapta. Asa ca a rezultat o problema urata, de estetica. Tiganie tipic romaneasca, sa schimbi stergator in garantie, dar sa nu conteaze ca pe masina ramane altul ca forma diferita. Asa ca am luat unul original si pe dreapta. Am dat pe el 176 lei in reprezentanta cand euro mai scazut. Asa ca, le-as schimba bratele dar n-as da 350 pentru ca sa scap de un cacatel de triunghi. Ca doar nu stau cu privirea in sus dupa OZN-uri. Parerea mea ca niste stergatoare mai mai fac treaba bine, sunt masini cu pretentii care au triunghiuri in diferite zone ale parbrizului.

                  Intrebarea care se pune ar fi care este minimul si maximul combinatiei de stergatoare astfel incat varfurile darele in partea de sus a parbrizului sa fie la acelasi nivel. Am pus 60 la sofer si acum nu am inaltimea egala la maximul stergatoarelor, pasager este mai jos. Deci combinatie trebuie facuta cu cap. 60 cred ca este maxim care se poate pune pe configuratia actuala, cu brate noi de sandero 2011.

                  Comment


                  • #39
                    Pe configuratia masinii cu brate noi modele 2009 - prezent (au capacel peste subur) se pot cumpara fara probleme stergatoare astfel:

                    - stergator pasager: 49 vine din fabrica, dar merge pana la 58 (maxim ce se poate)
                    - stergator sofer: 49 vine din fabrica, dar merge pana la 60 (maxim ce se poate)
                    - stergator luneta: vine 41 din fabrica, dar merge si cu 43 (maxim ce se poate)

                    Am mers pe configuratia 58/58 fata, 40 spate cu schimbare doar lama (am pastrat plasticul original sandero). Am luat din Carrefour stergatoare la 12 de la o firma nemteasca (ambalaj albastru). Merg brici. La cel de pe spate a trebuit sa-i fac un sant cu un cater pentru a prinde , altfel nu se putea pune in plastic.

                    Practic am castigat un plus de stergere de 9 cm pe parbriz. Deloc neglijabil.

                    Comment


                    • #40
                      Din 2008 de cand am masinuta, problema cea mai mare legata de stargatoare am avut-o la cel de pe luneta. Am schimbat lama 1 data insa la fel de proasta. De catava zile am cumparat 1 stergator (nu doar lama) din Carefura de 43cm , ambalaj albastru, marca germana. Bratul mic care iese din masina ramane iar in el se infige stergatorul direct fara nici o problema sau ajustare, nu a trebuit sa ma chinui sa schimb lama, chiar sta mai fix decat cel original.

                      Pret 9 ron Durata 1 min

                      Impresii:

                      Fata de cel original sterge mult mai bine (inainte cand era murdar trebuia sa faca 4-5 curse pentru a sterge cum trebuie iar acum 1 cursa e de ajuns) si acopera o suprafata mai mare 43 cm fata de 41 cm cel original.

                      Comment


                      • #41
                        ai gasit exact cu sistemul de prindere la fel? sincer nu prea mai m-am uitat, am preferat sa schimb lamela

                        Comment


                        • #42
                          @3VIL Pune si tu o poza sa vedem cum arata.
                          Am mai incercat sa infig stergatoare de 40cm pe spate dar nu intrau in bratul vechi. Poate astea de la Alca (ca alta marca germana cu ambalaj albastru nu stiu) sunt altfel.
                          Pana acum si eu am tot schimbat lamela.

                          Comment


                          • #43
                            Corect, Alca este marca. Am gasit in Carefura si se pupa mai bine ca originalul. Maine va atasez si o poza. Am vazut si pentru fata la 12 Ron bucata tot cu grafit si voi pune de 58cm la ambele.

                            Comment


                            • #44
                              Multumesc!
                              Cred ca o sa cumpar deja unul pentru spate.
                              Pe fata am tot Alca de vre-o 3 ani (le schimb anual) si am pus de 60cm pe partea soferului si 55 la pasager.
                              La 7 sau 8 lei bucata (la promotie) sterg impecabil. Bine, parbrizul este tratat cu Rain Repellent dar stergatoarele chiar sunt bune.
                              Iar V-ul se formeaza undeva in spatele oglinzii.

                              Comment


                              • #45
                                hai ca m-ai facut curios, maine daca am timp dau o fuga

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google