Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Consum Sandero 1.6 90 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Urban 9.8, Rural 9....maxim 140, destul de problematic la consum 1.6, daca as face in asa fel sa mai scad niste greutate de pe ea(jenti mai usoare, scaune mai usoare) ar mai putea sa ii mai scada consumul ?

    Comment


    • 850...? La 120 de km pe A2 nu mi-a ajuns nici constanta-bucuresti, dus intors...nu am reusit nici sa intru in Bucuresti ca se aprinsese indicatorul de benzina...cam 9.5 arata computerul de bord.

      Comment


      • vezi postul meu in care povesteam de cat de mult a influentat schimbul bujiilor consumul. 1.5 l/100km.
        -fara-

        Comment


        • Cam mult 9,5 % consumul pe scumpetea asta. Si mai ales ca 90 CP nu e o putere sa te dai pe spate .... Eventual, nu stiu daca se poate face la Sandero chip tuning pt. reducerea consumului.

          Comment


          • Consumul de combustibil tine de caltate combustibil(benzina de 99 este mai ieftina decit cea de 95[consum mai mic]),stil de conducere(schimba la 3000RPM,nu o scoate din vitezala coborirea unei pante(consumul este "0",asa ca scaderea consumului nu se face cu "chip tuning"

            Comment


            • Originally posted by pascugigi View Post
              Consumul de combustibil tine de caltate combustibil(benzina de 99 este mai ieftina decit cea de 95[consum mai mic]),stil de conducere(schimba la 3000RPM,nu o scoate din vitezala coborirea unei pante(consumul este "0",asa ca scaderea consumului nu se face cu "chip tuning"
              "asa ca scaderea consumului nu se face cu "chip tuning"

              La pariu ca exista mai multe tipuri de chiptuning si remapari pentru crestere de putere/cuplu, pentru reducera consumului etc. Deci prin remapare poti obtine reducerea consumului. Garantat.

              Cauta pe net si vei gasi informatii despre asta.

              Eu urmaresc de 6 ani discutiile astea pe net pt ca vroiam sa fac o resoftare la Peugeot insa am renuntat la idee.

              Comment


              • 9.5 e un consum mare dupa mine. Am facut Cluj-Munchen cu 4 persoane in masina si cateva bagajele si am avut 6.3.

                Comment


                • ai mers la drum intins si de aceea ai avut un consum rezonabil, masina consuma mult pana cand motorul ajunge la temperatura optima. Apropo, ai un avatar de nota 10, bravo, subscriu.

                  Comment


                  • Salut, ma apropii de 16.000 km cu Sandelul , in oras unde merg cu preponderenta am consum de 10 l/100 km. Afara din oras merg doar de 1-2 ori/an in concediu (munte, mare). Anul trecut dupa ce m-am intors de la mare, mers pe A2 cu cel mult 130 la ora, mi-a aratat consum de 8 l /100 km. Cam mult, dar asta e, motoarele astea benzinare de 1,6 papa combustibil la greu.

                    Comment


                    • Daca mergi majoritatea timpului prin oras mai bine iti luai un motor mai mic sau mai bine iti puneai GPL. 10% e mult pentru o masina mica ....

                      Comment


                      • Sandero nu e o masina "mica", are greutatea aproape ca a Loganului si in plus, cred ca e mai mare si spatioasa decat un Golf sau Polo.

                        Masina mica la mine inseamna Fiat 500, VW Lupo, Matiz, etc.. Si apropo de GPL, nu vreau sa-mi pun o bomba in masina, in 2-3 ani vreau sa-mi cumpar o masina electrica sau macar hibrid.
                        Last edited by nmariuscalin; 18 March 2013, 16:09. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Sandero este o masina din clasa mica. Unii ii zic subcompacta pentru ca e cea mai mare masina din clasa ei. E un fel de tranzitie intre clasa mica si clasa compacta.

                          Are 4 m si 3 cm lungime. E mai mare/lunga decat Polo sau Fabia.

                          Insa in mod cinstit la dimensiuni nu se poate compara cu o masina din clasa compacta gen Golf.

                          10 l in oras mi se pare multisor totusi. A mea consuma 7 in oras si tot nu mi se pare putin.

                          Comment


                          • Daca ai tot Sandero de 1,6 benzina cum faci de scoti 7 % in oras? Mergi numai cu motorul subturat? Am inceput si eu sa nu mai schimb treptele la 3000, ci mai jos, am ajuns sa merg in viteza a 4 a cu 60 la ora, cu cel mult 2000 rotatii, poate reusesc sa scad consumul. Inainte mergeam cu a treia la 60-70 la ora si depaseam 3000 rotatii, dar cam fortam motorul.

                            Comment


                            • Daca te-ai fi uitat mai atent in stanga sub user ai fi vazut ca am motorul de 1.2 benzina, de aia consuma 7 in oras.

                              Spre deosebile de Peugeotul 307 1.4 HDi care consuma 6 in oras (motorina) si 4,5/5 in afara.

                              Deci masinile mele amandoua consuma aproximativ 10% in afara. Impreuna, amandoua. :-)

                              Comment


                              • pt ascomp fara suparare -urmaresc discutiile din forum dar cred ca incep sa ne termine comparatiile cu Peugeotul 307 1.4 HDi si cit de bun era acesta .cred ca nu poti compara niciodata consumul unui diesel cu un benzinar.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google