Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Consum Sandero 1,4 75 CP

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • va dati cu parerea degeaba. ca e asa ca nu ...ca a avut pana ca o fi avut vant din fata..nu frate n-are cum sa-i ia 15% ! daca pare asa o masina in norme de ce lipsesc suruburi,sau stergatoarele dau in capota cand sunt ridicate ? as mai incerca o data dar nu merita benzina consumata. de regula sunt in grafic, pana in 10 L% in bucuresti, maxim 6L % in afara lui. (si nu-mi mai sterge-ti dragi moderatori posturile)

    Comment


    • Eu cred ca un 15% in oras se poate. Am mers cu cineva care avea un stil de condus agresiv, adica demaraj in tromba, franari bruste fara rost, accelerari pe distante scurte si dupa aceea franare pt ca nu avea unde sa se duca, etc. Toate acestea pot duce la un consum cu 50% mai mare, parerea mea.

      Comment


      • eu am scos 12 in bucuresti...si am mers relativ calm. iarna cand patineaza cand e frig te asigur ca poti sa scoti un 15 linistit.
        -fara-

        Comment


        • numai ca respectivul coleg a scos 15 in miezul verii...ceea ce e cam mult la un mers sa zicem in viteza, dar totusi cu accelerari in limitele normalului. daca a mers doar 3-4-3-4-3-4...atunci e posibil acel 15%
          dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

          Comment


          • 15 in mizul verii scoti cu 1-2-3. deja daca treci intr-a 4-a..nu ai cum sa scoti 15.
            -fara-

            Comment


            • Respectivul de care vorbesc are logan de 1.4 si l-am dat ca exemplu nefiind nicio diferenta fata de sandero 1.4. Cu toate ca este sofer profesionist are un stil de condus care m-a obosit pe mine ca pasager dar pe el ca sofer, pentru a avea un plus de viteza o tine mai mult turata intr-o treapta de viteza inferioara decat ar trebuii, intra in depasire prinde ceva viteza si franeaza brusc in spatele celui din fata, la semafor pleaca de parca este o linie de start intr-o competitie, merge cu viteza pana aproape de semafor si franeaza brusc cu toate ca se vede de departe ca este rosu. Acum nu stiu daca asta este mersul lui normal sau a vrut sa faca nu stiu ce impresie, oricum impresia pe care mi-a lasato a fost una destul de proasta, pe langa consumul mare de benzina si uzura este si un stil de condus obositor si periculos.

              Comment


              • daca ne luam dupa CB orice e posibil!
                mie imi arata ieri un consum de aproape 14 in oras.

                Comment


                • Sal, nu stiu cum de scoateti voi cunsumurile astea....eu o am de 3 zile si primele doua a stat numai in 15 consumul...abea azi a scazut la 11,7. Ma rog avea 5 km cand am plecat cu ea de la dealer...Acum are 250 km. Cred ca o sa incerc alta metoda de verificare a consumului..ca nu prea imi suna bine ce indica el in bord...A, si nu am mers forjat sau alte nebunii de genul asta...am skimbat pe la 1500-2000 de ture...am mers...lejer ca sa zic asa...drum in afara orasului doar vreo 80 de km...oricum nu prea ma intereseaza consumul afara....ma intresa sa nu imi ia in oras 12...hai un 10 era acceptabil...dar 12....cam mult...si nici macar iarna nu e...poate se mai lasa intre timp cine stie...

                  Comment


                  • @Gumballhead, tu vrei consum de 5% si abia ai 200 km cu masina ?
                    Pai mai vorbim dupa ce treci de 1000 Km, si apropo, daca vei merge cu ca pe la 1500 de ture nici sa nu ai pretentia ca vei scoate consum mic, doar daca e in viteza si cobori un deal o sa fie mic consumul la 1500 ture.

                    Comment


                    • dupa 3000 de km o sa simti ce iti poate oferi masina. pana atunci... ai de asteptat.
                      -fara-

                      Comment


                      • Asa e, mai am de asteptat...dar cu partea cu 5%...nu cred ca e posibila in Bucuresti decat daca ai scuter... iar ca sa schimb la turatie mai mare nu prea am unde...spatiul pana la masina din fata e prea mic...de multe ori nu apuc sa dau nici a doua...acuma ce sa fac sa turez masina pe loc aproape doar ca sa schimb mai sus? O sa ma apuc sa circul numai in weekend ca sa merg ca la carte, ca atunci e traficul mai liber! Glumeam desigur...daca reusesc sa scad consumul sub 10 ma declar multumit!...

                        Comment


                        • Eu sub 10 in Bucuresti nu reusesc

                          Mult curaj

                          PS E adevarat ca fac si multe traseuri scurte, uneori ajung la serviciu si nici nu e incalzit bine motorul
                          Last edited by adgavril; 30 October 2009, 00:53. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Acuma ca a venit frigul, mi-a mai crescut si mie consumul, dar si masina trage mai bine. Chestia e alta: cu fiecare zi care trece cred ca, conduc tot mai putin economicos...asta e, ma tot gandesc cum sa ma autoiluzionez sa cred ca masina e inca in rodaj ca atunci conduceam usor si la consum...acum...
                            Ok, deci consumul mediu se invarte pe la 7.2 - 7.3 si fac cam 80% din distante prin oras.

                            Comment


                            • Salut! Am 13700 km. Consumul mediu de cand am masina este de 7.4 l la 100 km (totalul de benzina pe care l-am bagat pana acum in masina impartit la kilometri). Asta include deci toate drumurile prin oras si in afara, chiar si cele de la inceput cand eram incepator de tot si habar n-aveam de condus :P
                              Andras
                              http://bda-train-blog.blogspot.com/

                              Comment


                              • la mine a crescut simtitor consumul. stupidusul de bord imi arata peste 12% in oras.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google