Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Placutele de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    bine ai venit te asteptam la intalniri

    Comment


    • #17
      discuri ovale la 40k .. cum e posibil?

      Comment


      • #18
        Celebra calitate Dacia/Renault.

        Comment


        • #19
          eu n-as da vina pe calitate . o utilizare necorespunzatoare poate sa duca la o uzura prematura a pieselor. iar daca as putea spune ceva de calitatea pieselor raman la parerea ca la cat dai atat te tine. la ce masina de alta marca se schimba discurile, placutele si lichidul de frana cu 360 de lei ? asta in cazul tau dupa 2 ani si jumatete,in cazul altora doar placutele de frana . oricum fiecare caz e particular si se poate discuta mult in privinta asta . eu sunt multumit de asa zisa calitate dacia/renault.

          Comment


          • #20
            intr adevar.. putem polemiza destul pe tema asta.. dar daca dai 360 de lei la 40k la dacia poate i mai bine sa dai 720 la 80k la o nemtoaica.. (sincer nu stiu cat sunt la dacia placutele, dar io am dat 120 ron/buc pt mercedes)

            Comment


            • #21
              Ma baieti.. care este diferenta intre placutele pentru ABS si cele ,,normale"ca m-au inebunit vanzatorii ca ,,nu merge domne"..trebuie dealea cu ABS".???!!.Diferenta de pret imi pare destu;l de mare ..aproape 50 lei ...

              Comment


              • #22
                pe fata senzorul de ABS este pe planetara, deci nu are a face cu placutele de franare.
                e posibil in schimb sa difere materialul din care este facut respectivele placute. franarea la o masina cu ABS presupune o frecare diferita in comparatie cu non ABS si de acolo diferenta.
                desi mie mi se cam indoaie ca ar fi diferente enorme cat sa conteze diferenta de pret.

                Newton a murit, Einstein a murit...nici eu nu mă simt prea bine...

                Comment


                • #23
                  Pai asa stiam si eu ca placutele nu au nici absolut nici o legatura cu ABS-ul ..cel mult sa fie ,,cu senzor de uzura sau fara"..lucru care la Sandero cade.
                  ABS-ul atunci cand intra cred ca induce o uzura mult mai mica (datorata franarii ,,pulsatorii") decat uzura ce are loc la contactul prelungit al placutei cu discul in cazul unei masini cu sistem ,,clasic"de franare.

                  Multzam mult.

                  Comment


                  • #24
                    placute frana fabrica

                    Salut tuturor. am gasit placute de frana renault la un magazin de piese in bucurestii noi la 105 lei. merita? poti fi contrafacute?

                    Comment


                    • #25
                      salut.
                      dupa revizia de 3 ani (30000 km) mi s-a spus (si scris in cartea de service) ca mai pot merge 7000 km cu placutele astea de frana. ce imi recomandati in materie de placute? parca nu as da bani f multi pe alea originale. la service mi s-a spus ca ma va costa cca 250 lei setul de placute originale cu montajul inclus. astept recomndari de la voi.
                      mersi
                      Sunt mandru de Sandelu' meu...

                      Comment


                      • #26
                        cum ati reusit sa le uzati ? eu am 61k km , nu le-am schimbat nici o data si inca au 11mm (din 18 mm cat au noi) deci cred ca apuc 100k km cu ele ... deci de ferodouri nici nu poate fi voba

                        Comment


                        • #27
                          si eu am 46 de mii si mai merg...depinde de stilul de mers
                          dorin36 chestie cu 7 mii de km...e poveste pentru copii....poti sa mergi cu ele poate 15 mii daca mergi pe autostrada...sau poti doar 3 mii...trebuie doar sa le mai verifici si tu din cand...si cele neoriginale..le pui pe riscul tau

                          Comment


                          • #28
                            eu am 25000 de mii si au inceput sa-mi scartae am fost la mecanic si mia zis ca mai fac max 5000 mii km

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by user2000 View Post
                              cum ati reusit sa le uzati ? eu am 61k km , nu le-am schimbat nici o data si inca au 11mm (din 18 mm cat au noi) deci cred ca apuc 100k km cu ele ... deci de ferodouri nici nu poate fi voba
                              Hmmm... acum depinde si de numarul de la incaltaminte... eu am marimea 46

                              Originally posted by chitziman View Post
                              si eu am 46 de mii si mai merg...depinde de stilul de mers
                              dorin36 chestie cu 7 mii de km...e poveste pentru copii....poti sa mergi cu ele poate 15 mii daca mergi pe autostrada...sau poti doar 3 mii...trebuie doar sa le mai verifici si tu din cand...si cele neoriginale..le pui pe riscul tau
                              La revizia de 3 ani cand mi-au scris in cartea de intretinere ca mai pot merge cu placutele astea cca 7000 km aveau cam 5 mm grosime. Nu am zis ca as pune neaparat altfel de placute decat cele originale, de aceea v-am cerut sfatul.
                              Last edited by dorin36; 13 January 2012, 09:03. Reason: Automerged Doublepost
                              Sunt mandru de Sandelu' meu...

                              Comment


                              • #30
                                da ma , sa stii ) daca ai piciorul mai mare , apesi mai tare pe frana si asta inseamna o uzura mai mare a placutelor de frana ) deci cei care aveti 45 , pazea a voi mergeti 2k cu placutele de frana si 5k cu discurile )

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google