Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

doua chestiuni de intretinere si remediere

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • doua chestiuni de intretinere si remediere

    Salutare ! O sa fiu scurt. Am doua intrebari: Prima ar fi in legatura cu tijele "amortizoarelor" de la hayon: cand stau cu hayonul deschis se observa pe tijele iesite din "teci" niste... urme sa spunem, eu le-as considera precursorul unor viitoare pete de rugina. Tijele sunt uscate. Ce spuneti, ar fi bine sa le ung cu putina vaselina? Afecteaza asta ceva la functionarea amortizoarelor?
    A doua intrebare este legata de ornamentul negru (autocolantul) de pe usa pasager fata - anume am observat ca s-a incretit (vedeti poza atasata). Nu imi amintesc sa fi fost asa - oare o fi de la caldura? Cum as putea sa o "intind"? se scoate usor chederul de la baza geamului? Oare daca desfac putin si intind se va mai lipi la loc ?

    p.s. - mai sunt cazuri de ornamente incretite sau sunt un caz izolat ?

  • #2
    Referitor la acele tije, eu chiar azi am fost la un prieten care are un Fiat Stilo si are aceleasi tije la hayon, si la el sunt acele urme, care de fapt sunt pete de praf. Eu l-am sfatuit sa le unga cu o carpa si cu foarte putin ulei.
    ps. el avea treaba cu uleiul sa unga balamalele usilor care scartaie - masina e adusa din germania si la inceput nu scartaiau, dar dupa 6 luni de umblat pe drumurile patriei.....
    ps. referitor la autocolant si eu zic ca cel mai bine sa dai chederul jos si sa incerci sa intinzi autocolantul, care probabil din cauza caldurii s-a incretit, sau poate s-a dilatat putin chederul si a creat presiune pe autocolant si de aia s-a incretit.
    Cat de usor sau greu se da jos chederul, asta chiar nu pot sa o stiu...

    Comment


    • #3
      Originally posted by vic24 View Post
      [...] A doua intrebare este legata de ornamentul negru (autocolantul) de pe usa pasager fata [...]
      Ne-am luat maşini noi, nu SH. Eu te sfătuiesc să te duci în service să-ţi remedieze problema, că d'aia s-a inventat garanţia.
      Mama proştilor este mereu gravidă!

      Comment


      • #4
        Se da destul de usor jos chederul, dar cand e pus la loc mare grija sa nu rupi autocolantul .. a mea e preferance deci nu am avut stalpii negri , am fost la o firma de profi, cand sa mi puna chederul a facut o zgarietura de 1 cm.. nu am fost de acord si lau schimbat cu totul (autocolantul).
        Cand este pus sa ia o forma cat mai buna este incalzit si se dilata probabil dupa ce au pus chederul acesta s a ridicat putin de aceea a aparut crestatura. Posibil si de la caldura desi nu prea as crede.

        Comment


        • #5
          ok, se da usor jos, dar.. cum? trag asa de el? aparent nu iese. trebuie sa cobor probabil geamul? este ceva "prins" de (sub) el, adica, e posibil sa-mi cada cleme sau alte de-astea in usa cand il scot?
          Last edited by vic24; 25 May 2009, 05:53.

          Comment


          • #6
            Cobori gemul detot si cu varful degetelor tragi de bagheta in sus dintr`un capat ... uita`te AICI poate intelegi
            Attached Files

            Comment


            • #7
              Am reusit dar problema este ca la momentul in care am scos bagheta aceasta s-a ONDULAT. Am pus-o la loc dar a RAMAS ONDULATA !!!! Ce sa fac? Isi revine singura? Pur si simplu s-a "torsionat" in forma de S la mijloc. HELP !!

              Am dat o fuga la Dealer: NU SE MAI FACE. Trebuie nou. La sandero nu e acelasi ca la logan, are o insertie metalica care se onduleaza usor, au patit-o si ei in service. Nu se poate remedia, trebuie una noua, care este doar 114 ron !!! La naiba !!!!
              Last edited by vic24; 26 May 2009, 11:34. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #8
                Doar 114??? Bagamias...as recomanda altceva,la cat de usor se scoate...dar ar fi ilegal.
                @Shoot: buna idee cu linkul, mi-ai luat-o inainte.

                Comment


                • #9
                  eu am patit asa pe spate, e in "valurile marii" de cand am pus folie pe stalpi. Numa pe o parte am incercat sa o indrept nu a mers de scos nu o scot ca mie sa nu o fac mai rau. Ce`mi pare rau e ca nu am stricato io ci acea persoana care mi A facut stalpiii X( partea buna e ca din 4 a reusit sa strice 1

                  Cel de pe spate este lipit nu e ca la logan ca sa il schimbi cred ca trebuie schimbat tot chederul sau poate numa bagheta dar trebuie lipita

                  Comment


                  • #10
                    Omule, esti un mare id*ot, pe bune ! Bine ca mi-ai spus ca se onduleaza dupa ce m-ai sfatuit sa il scot si l-am stricat.... cata minte lipsa poti sa ai sa faci asa ceva ?????

                    Comment


                    • #11
                      Omule daca scoti cu atentie nu se intampla nimik. Din 4 la una am patit. Si la cea care am patit nu a fost prima ci ultima si la mine e putin crestata, tu crezi ca toata lumea pateste asa ceva. Uita`te la cei care au folie pe geamuri dak sunt ondulate NU E OBLIGATORIU DACA UMBLI LA ELE SA PATESTI ASTA o patesti doar dak esti TUT.

                      Comment


                      • #12
                        bine mai... "tragi de bagheta in sus" ... daca tu ai observat ca se pot strica (cine naiba isi poate inchipui ca ramane ondulat un cauciuc ?????) de ce nu mi-ai atras atentia? stii ceva ? nu mai conteaza...... sa ma invat minte sa ma iau ca un TUT dupa altii...
                        a! si apropo de fantasticul link... ti se pare ca acolo se scoate "atent" bagheta ??

                        Comment


                        • #13
                          Domnule vic24 am incercat sa va ajut si cu acest CLIP ati vazut cat de usor se pot da jos nu au patit nimic, eu cand am facut stalpii am fsot de fata cand au dat ornamentele de pe fata nu au patit nimic, doar cel de pe spate dar am vazut tarziu si nu stiam din ce cauza s a ondulat nu stiu cum ai procedat dar daca lucrai un pic mai atent nu se ajungea aici...

                          Comment


                          • #14
                            vic24, omul a vrut sa te ajute, in niciun caz nu trebuia sa faci ceea ce a spus daca nu erai ferm convins ca se poate.
                            Shoot, in multe postari chiar daca eram sigur de ceea ce am spus la sfarsit scriu ca, aceea este parerea mea si trebuie luata ca atare sau asta este parerea mea, etc.
                            Cred ca ar trebuii sa ne calmam, ne cunoastem de ceva timp si este pacat ca discutiile sa degenereze.

                            Comment


                            • #15
                              Scuze de offtopic dar ultimele posturi imi aduc aminte de asta

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google