Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Reviziile periodice: unde, cum, cat?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu urmeaza sa imi fac revizia de 4 ani.Masina are 33.200 km.Cei de la service Dacia mi-au spus ca la aceasta revizie se schimba si distributia dar cum momentan am niste probleme de sanatate care necesita cheltuieli am spus ca nu pot sa o fac acum.Mi-au spus ca risc dar nu am ce face.M-am programat pt joi(am precizat ca vreau doar revizie fara distributie) si vreau sa stiu daca mai e cineva in situatia mea si ce a facut. Ms frumos de ajutor

    Comment


    • Eu am schimbat distributia la 5 ani si 30000 km. Toate piesele schimbate se prezinta impecabil, fara rupturi sau altele. Nu sunt in masura sa-ti recomand una sau alta, zic doar cazul meu. Succes!

      Comment


      • e foarte simplu las-o dracu de masina sanatatea ta e mai importanta !

        Comment


        • Categoric este mai importanta sanatatea.

          Unii spun ca mai bine faci distributia si mai amani revizia.

          Comment


          • 185 lei piesele de fabrica de la euroest car. manopera 50 lei. am 45 de mii. urmeaza 60 000 distributie bujii placute discuri si revizie.

            Comment


            • Am un sandero cu motor de 1,4 l.Masina are 5 ani si 130.000 de km.Ce tip de ulei imi recomandati si ce ar trebui sa mai schimb in afara de filtru de aer,filtru ulei si ulei?Multumesc!

              Comment


              • Se apropie prima revizie ( de 1 an). Intrebare: filtrul de particule trebuie schimbat obligatoriu, nu se poate numai sufla cu aer daca masina are putini km? Mi se pare o risipa inutila sa schimbi filtrul de particule dupa 5000 km numai ca sa dai 1 mil in plus degeaba.

                Si inca o intrebare: reviziile in garantie se fac obligatoriu la service-dealeri Dacia nu la orice service autorizat?

                Si scrisoarea adresata astazi la Vocea Clientului:





                Detin o masina Dacia Sandero de 11 luni si se apropie data cand trebuie sa fac prima revizie.



                Intrebarea mea este: pentru un autovehicul Dacia aflat in perioada de garantie reviziile sunt obligatoriu sa se faca numai in Service Dacia (din reteaua de service Dacia)?

                Este acceptat (fara ca acest lucru sa atraga anularea garantiei contractuale) ca reviziile in perioada de garantie sa se faca in orice atelier mecanic (service) atestat de RAR (Registrul Auto Roman) pentru marca Dacia si cu piese/consumabile de origine Dacia/Renault (insotite de factura si certificatele de conformitate a pieselor)?





                Cu respect,..........



                * sunt curios de raspuns
                Last edited by ascomp; 23 September 2013, 12:23. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Si de unde iei tu certificat de conformitate.

                  Comment


                  • Am avut piese care aveau o hartie in care era si garantia si certificatul de conformitate si omlogare.

                    si raspunsul de la Vocea Clientului:

                    Buna ziua,



                    Stimate domnule ...... ,



                    In legatura cu solicitarea dumneavoastra va informam ca neefectuarea reviziilor conform Carnetului de Intretinere ( la unitati service agreate Dacia sau autorizate RAR ), conduce la pierderea garantiei vehiculului. Pentru rezolvarea unui incident, proprietarul se prezinta la un Service Autorizat Dacia, unde va prezenta Carnetul de Intretinere cu care va face dovada efectuarii reviziilor, conditie obligatorie pentru rezolvarea incidentului pe garantie.



                    Puteti sa va prezentati cu piese achiztionate din alta parte dar numai cu conditia sa faceti dovada ca piesele sunt de origine Dacia, adica sa vi se dea o copie dupa factura fiscala de unde magazinul respectiv a achizitionat piesele, pe aceasta factura trebuie sa figureze ca piesele au fost achizitionate de la o unitate service autorizata Dacia, si sa mai detineti Certificat de Garantie piese de origine Dacia pentru fiecare piesa in parte.


                    si scris mic dedesupt:
                    Pe parcursul perioadei de Garantie, producatorul recomanda sa efectuati toate reviziile si interventiile vehiculului intr-o Unitate Service Agreata Dacia, utilizand Piese si Consumabile de Origine.


                    Deci in concluzie daca ai piese de origine Dacia cu acte in regula si mergi la un service autorizat RAR pt dacia e OK si in garantie: "la unitati service agreate Dacia sau autorizate RAR"

                    SAU

                    deci e asa cum ma asteptam
                    Last edited by ascomp; 24 September 2013, 13:47. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • ascomp chiar nu stiu de ce ai pus intrebarea asta era evident...

                      Comment


                      • ascomp-de ce te chinui ?respecta termenii si conditiile si sa dea Dumnezeu sa nu ai nevoie de garantie .Dar daca si la logan sau sandero vrei sa te coste revizia 5 lei .........................

                        Cit despre garantie cu piesele tale ,nu cred ca pot sa-ti scoata masina din garantie daca folosesti piese de origine si norma de ulei recomandata atita timp cit ai facturile de achizitie(orice piesa vinduta trebuie sa fi autorizata rar ,dar daca este in curs de autorizare esti descoperit).
                        Dar daca folosesti piese AM facute pe ruta Shanghai-Constanta o faci pe pielea ta si pe bunul tau (orice avantaj are si dezavantaj).Succes

                        Comment


                        • Ce vroiam eu sa spun e ca reviziile trebuie facute insa de multe ori e o hotie.
                          Te prind cu garantia si nu ai ce face.

                          Iti schimba dupa 1 an ( si 5000 km la mine) filtrul polen (habitaclu) cu toate ca nu ar trebui si iti mai baga 1 mil in + ( se gaseste si cu 30 lei) iti baga 2,5 ore de manopera cand totul dureaza o jumate de ora, iti baga ulei de ala ELF cand masina vine din fabrica ( si automat cu asta faci rodajul) cu Dacia Oil care e ma iefin. Si asa ajungi la peste 4 mil. Cat de mult iti verifica alte lucruri, gen directie articulatii, dracu stie.

                          Am trecut prin asta, acum 9 ani dadeam 7 mil la cealalta masina pentru niste banale revizii, revizii care la feac acuma cu 2 mil - cumpar uleiul si filtrele de la un magazin auto si pe gratis am oferta mi le schimba gratis la ei in service-ul lor. Si pot sa stau langa ei sa ma uit sa nu faca prostii.
                          Am auzit si de cazuri cand la reviziile de garantie nu s-au schimbat filterele - aveau semne facute si cand a iesit masina erau aceleasi consumabile cu semne. Nu stiu daca sunt adevaruri sau minciuni...

                          Comment


                          • Este foarte adevarat, pun aceleasi consumbabile sau uneori le schimba pe cele care le ai tu desi ele sunt in perfecta stare (piesele) si te pun sa cumperi altele noi. (Cele vechi le pastreaza). Eu urasc service-urile. Niste jepcari si nepriceputi.( 99 %)

                            Intamplare adevarata: Socrul meu s-a dus sa faca o revizie la o masina, alaturi un mecanic schimba antigelul unei masini. A pus vreo 4 litri si restul a completat cu caldarea de la robinet.

                            Comment


                            • Si eu dupa cum am mai spus pe alt topic acum cativa ani la service reprezentanta Peugeot Timisoara la o reparatie au uitat sa-mi puna la roata fata prezonul antifurt eu nu am obs. si am plecat in concediu cu familia in 3 prezoane la o roata.

                              Si reparatie pe bani multi. Ce sa mai zic... Degeaba sunt dotate service-urile reprezentantelor daca lucratorii sunt romani.

                              PS ar fi interesat sa punem o minicamera video pe capota ca sa inregistreze ce se face la motor la revizii. Am inteles ca asa ar fi facut unul, mai socat, si asa a vazut ca nu i-a schimbat uleiul numai s-a completat. :-) Am citit undeva pe net asta.
                              Last edited by ascomp; 25 September 2013, 15:40.

                              Comment


                              • Daca vrei poti solicita sa ti se dea piesele schimbate in urma reviziei.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google