Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Cauciucuri iarna

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Mersi Goan, chiar nu mi-a trecut prin cap sa caut pe youtube
    ps. Ciomp...hmm...interesant ce spui tu. Eu unul cred ca voi cauta lanturi de dimensiune mica, nu vreau sa-mi deteriorez pneul (stiu, o sa vina unii si o sa zica ca nu se poate deteriora pneul decat daca nu e strans bine lantul) si mai ales directia.
    ps2. nici eu nu am mai circulat cu lanturi, deci nu prea stiu la ce sa ma astept

    Comment


    • #62
      lanturile mele vechi sunt tip romb, ca am zis ca sunt mai bune si sunt sunt mai groase. nu stiu insa nici eu
      cam cum sta treaba cu lanturile, de aceea intrebam pentru ca nu le-am folosit. alea romb mi se par ca "imbraca" mai bine roata si te ajuta mai mult. de ex in carfur erau pt logan de 9mm, mai subtiri. eu am luat de 12 mm la masina veche. acuma nu stiu ce sa iau.

      Comment


      • #63
        Am luat si eu azi lanturi(tip romb) din Carrefour si in instructiuni nu zice de dat roata jos, este ca in clipul de mai sus.
        Am dat 46 de lei pe ele pentru cine e interesat.

        Comment


        • #64
          nu trebuie data roata jos. se intinde lantul, se calca cu roata pe el, se imchide pe dupa roata (aici e spilul, sa calci lantul cu roata un pic virata) si apoi se asigura pe exterior in clemele de inchidere. nu-i mare smecherie, trebuie doar sa fii dispus sa te murdaresti un pic pe maini
          dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

          Comment


          • #65
            Seba o parere de "cunoscator" legata de lanturi? ma refer la forma si dimensiune.(cum am postat mai sus)

            mult multumesc.

            Comment


            • #66
              "romb", marimea 70. grosimea lantului, 9-12mm; nu de alta, dar marimea 60, cum am eu, nu merge pe 185/65r15...
              dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

              Comment


              • #67
                Asa cum zice si Seba, azi mi-am luat si eu din Kaufland lanturi KNS 70, grosime de 9mm, in forma de romb. Mi-au trebuit 5 minute sa "separ" cele 2 lanturi unul de altul - idiotii aia care le-au pus in cutie nu le-au pus in pungi separat si s-au incalcit rau de tot. Daca la descalcit mi-au trebuit 5 minute, cred ca o sa stau vreo 15 minute sa montez unul.
                ps. lanturile au costat 55 ron.

                ps2. intrebare: nu ar fi mai bine ca inainte sa montez lanturile, sa dau jos capacele de plastic de pe jante ? Oare nu le va zgaria sau rupe lantul ?
                Last edited by bunicuta; 23 December 2009, 18:43.

                Comment


                • #68
                  am luat si eu de 9mm "romb" din carfur. erau singurele pt 185/65/15. 45,9 ron setul. numai bine.
                  Last edited by ciomp; 23 December 2009, 22:09.

                  Comment


                  • #69
                    as vrea sa te vad cum pui tu lanturile peste capace
                    ma gandeam ca e evident ca ar fi bine sa dai capacele jos...de aia n-am mai zis nimic de ele.
                    dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

                    Comment


                    • #70
                      primele drumuri lungi pe zapada, usor polei si fleoscaraie in aceasta minivacanta. masina s-a comportat foarte bine cu gume de iarna. nu am derapat, nu mi-a fugit spatele, am urcat orice panta cu zapada batuta si fleoscaraie. senzatie faina . doar pe gheata aluneca usor, dar nu da impresia de sentiment de nesiguranta. si la frinare se comporta bine, desi eu folosesc cit pot de putin frina de serviciu.
                      am totusi impresia ca in curbe, pe drum uscat se simt ca sunt mai moi gumele si asta e o senzatie ciudata.
                      Last edited by ciomp; 1 January 2010, 23:50.

                      Comment


                      • #71
                        Continui eu topicul ca vad ca nu s-a mai postat de ceva vreme.Anul trecut am mers fara cauciucuri de iarna si de vreo cateva ori m-am dat cu sania.Anul asta nu mai vreau experiente din astea nefaste.Stiti de unde as putea lua cauciuri de iarna pana in 200 RON bucata?Tot caut si nici macar la alt pret nu gasesc R15-le de Sandel.Parca s-ar fi cumparat toate!
                        Lucrurile se mai schimba,oamenii NU!

                        Comment


                        • #72
                          Vezi mai multe locatii aici in Cauciucuri de iarna !?, tot acolo vezi si de ce "Parca s-ar fi cumparat toate"

                          Comment


                          • #73
                            si-a achizitionat cineva amvelope de iarna motrio?le au cei de la dacia la promotie.Sunt curioasa daca sunt si eficiente.

                            Comment


                            • #74
                              Oana un set de anvelope de iarna Motrio sau Tigar țin fara probleme 3 ierni cu conditia sa fie schimbate la timp si folosite in conditii normale fara excese. In conditiile in care nu ai necesitati speciale poti lua fara grija un set de anvelope de iarna mai ieftine.
                              Nemtii schimba anvelopele de iarna si chiar le vand la unii mai fraieri dupa 3 ani chiar daca nu sunt foarte uzate. E bine de stiut ca anvelopele de iarna sunt eficiente atunci cand adancimea profilului este mai mare de 5mm. Daca anvelopele de iarna au o adancime a profilului sub aceasta valoare ele nu mai sunt eficiente iarna. Nu trebuie aruncate, pot fi folosite pe parcursul anului pana se tocesc si ajung la limita martorilor de uzura.
                              Daca nu faci sport sau nu ai nevoie de anvelope speciale nu are rost sa cumperi anvelope foarte scumpe.
                              Sandero Laureat 1.4 MPI

                              Comment


                              • #75
                                Astazi am incaltat masina cu Motrio Winter 186/65 R15.Le-am montat pe jantele originale de tabla,pneurile(Barum) cu care a venit masina au ramas pe jantele de aliaj.M-au costat 190 RON/buc in urma cu 2 saptamani,montajul era gratuit la un service de pe Splai,pe langa reprezentanta Toyota,dar am fost la un service aproape de casa unde totul m-a costat 80 RON(montaj+echilibrare).

                                La aceeasi dimensiune si presiune(2 bari) trecerea peste denivelari,sine de tramvay mi se pare mai lina.Posibil sa fiu subiectiv,oricum abia le-am pus,am inteles ca dupa cate sute de km ajung la nivelul de aderenta optim.

                                Am cautat Debica Frigo2,dar pretul ajunsese la 240 de la 185,asa ca am optat pentru Motrio (si acestea au ajuns de la 165 au ajuns la 190).Pentru cei cca 2000 km pe care ii fac iarna sunt suficiente aceste anvelope.
                                Last edited by Azzzuro; 28 November 2010, 19:38.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google