Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Cauciucuri iarna

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Eu mi-am luat Tigar, 4 buc cu montare,echilibrare gratuite m-au costat 540 ron. Nu am vrut ceva ff bun pt. ca 95% din sofat se petrece in oras. Deci le-am luat doar pt. casco,in eventualitatea unei tamponari. Cu toate ca erau cele mai ieftine cauciucuri,se comporta excelent, urc fara probleme orice deal - si la mine sunt destule si in oras si in afara, vorbind de M-Ciuc - zona muntoasa. Multumit.

    Comment


    • #17
      anvelope

      plecand din tara in perioada asta am fost nevoit sa-mi montez anvelope de iarna ,am optat initial pentru vredenstein dar nu aveau pe stoc ,firma la care m-am dus ,si nu am avut rabdare sa astept asa ca mi-am montat bridgestone blizzak si sunt foarte multumit.

      Comment


      • #18
        Eu am doar anvelopele de vara Michelin si au mers f bine pe zapada de 30 cm.
        1.4
        sigpic

        Comment


        • #19
          eu am de anul trecut 4 bucati Dunlop SP WinterSport M3 de care sunt extrem de multumit . din experienta proprie pot sune ca:
          - puncte forte:tractiune super buna pe zapada atat afanata cat si batatorita,franarea in conditiile mai sus mentionate se face destul de usor fara derapaj latereal (la frana mai brusca intra ABS ul),Gheata si polei masina demareaza garantat dar eu nu merg niciodata cu viteze mari. La viteze mici de pana in 40 la ora este super ok. Derapeaza un pic dar prinde frana pana la urma.
          -puncte slabe: pe "flescaiala" mai ales in curbele abordate mai agresiv are tendinta derapajuli ,pa noroi excesiv trage dar destul de greu , denivelarile si implicit gropile se simt ceva mai "brutal"

          Chiar si cu anvelope de iarna, merg precaut si franez din timp , verific tot timpul in oglinda cine este in spatele meu si la ce distanta .....eu poate pot frana dar cel din spate????
          Mother Theresa : Daca judeci oamenii nu vei mai avea timp sa ii iubesti

          Comment


          • #20
            Si cel din spate se uita la gagici?
            Daca mergi normal nu trebuie sa ai grija celui din spate. E grija lui sa pastreze distanta.
            Si mai este o regula : "Cine pupa in c_r, plateste!"
            Sandero Laureat 1.4 MPI

            Comment


            • #21
              da ai dreptate ..../
              facusem o figura de stil :P sa se inteleaga ca gumele functioneaza destul de prompt fata de alte anvelope
              Mother Theresa : Daca judeci oamenii nu vei mai avea timp sa ii iubesti

              Comment


              • #22
                Ok.Sper ca nu te superi. Ai dreptate referitor la importanţa cauciucurilor de iarna. Si eu sunt adeptul a doua seturi de anvelope.
                Dar legea e lege: Cine nu cască ochii, cască punga.
                Sandero Laureat 1.4 MPI

                Comment


                • #23
                  De multe ori sunt mai atent la cei din spate decat la cei din fata. Vad omul ca se grabeste pe o sosea unde nu ai controlul masinii daca depasesti 30 km/h si el vine cu 60-70 km/h, ma trag cat mai pe dreapta si il las sa ma depaseasca. Am avut o asemenea situatie si la prima curba era omul infipt intr-o borna pe camp, a avut noroc ca a scapat cu viata, se putea intampla si mai rau. Sa ne gandim ca la o lovitura din spate nu se produc numai pagube materiale, iti schimba rapid directia de mers si te poate arunca intr-un pom sau si mai rau pe contrasens. Daca ascultati reclama celor de la goodyear manevrabilitatea creste cu 8% pentru cauciucurile de iarna si asta in conditii normale, dar la o lovitura din spate masina se comporta ca orice sanie fara frane sau directie. Sa nu se inteleaga gresit, sunt pentru cauciucurile de iarna dar acestea nu fac minuni.

                  Comment


                  • #24
                    sv03tbh nu am de ce sa ma supar ai perfecta dreptate cine nu casca ochii casca buzunarul si poate si mai rau doamne fereste . ma bucur ca nu sunt singurul care acorda iarna mai ales atentie foarte mare celor ce vin din spate marian 66v stie si nu suntem singurii care au patit sau fazut faze de gen .oricum anvelopele de iarna si de calitate buna merita .nu fac minuni dar iti ofera niste "sanse"in plus .
                    Mother Theresa : Daca judeci oamenii nu vei mai avea timp sa ii iubesti

                    Comment


                    • #25
                      avind in vedere ca se circula intr-un mod in care lipsa de civilizatie si mirlania in trafic atinge cote paroxistice, putem vorbi ca o sa ajungem sa ne gindim la noroc cu tot cu pneurile de iarna. eu nu am folosit pneuri de iarna de mult. nu am ramas niciodata inzapezit, nici blocat desi au fost drumuri pe care l-eam parcurs si in 2 zile iarna in tara. pe masina asta tind sa imi pun pentru ca mi se pare ca e destul de usoara si are tendinta sa derapeze. revin la curiozitatea cu care am descoperit masina si ciudateniile ei si astept cu nerabdare sa vad cum se comporta pe zapada si gheata. pe ploaie am testat-o si la 90 daca daca am luat o baltutza mai serioasa am avut impresia ca plonjez pe asfalt. senzatia e destul de aparte. mai vedem prin decembrie ce va fi si cu gheata sau zapada.mai intii voi testa fara pneuri de iarna.

                      Comment


                      • #26
                        nu va jucati cu frana de mana pe gheata. o sa fiti surprinsi sa vedeti cum se duce sanie cu pneurile stok. m-am jucat intr-o parcare asta iarna si am ramas surprins sa o vad alunecand fara niciun pic de aderenta. repet...daca va jucati faceti-o intr-o parcare MAREEE. pentru ca veti avea nevoie de spatiu mult.
                        -fara-

                        Comment


                        • #27
                          ciomp, n-ai "petrecut" nici o iarna cu sandelu'?
                          eeee... e distractiv. sa stii ca merge ok. am avut probleme, dar m-a scos ABS -ul
                          asta iarna, pe mazga a franat unu' complet inutil pe un drum ca-n palma si...HOOO CU TATA (vorba campaniei top gear). eu pe "gume" de vara - standard continental ( care apropo am vz ca difera la multi dealeri. eu am continental eco contact 3, dar am vazut bari..ceva , debica etc - toate la masini noi din parcuri diferite ale dealerilor diferiti )
                          am mers pe cauciucurile actuale anul trecut de 1 dec pe o ninsoare de-aia cu fulgi cat pumnul pe fundata (bucuresti-pitesti-campulung-bran-brasov = E79)
                          si eram 6 in sandel cu bagaje aferente.
                          tragea saracul, dar la unele rampe...cu 1 max a 2-a.
                          am lanturi, lopata de atunci, dar sunt noi noute in punguta lor.
                          sincer mi-as lua , dar n-am fonduri pt ele anu' asta.
                          Ca viteza, am avut pe ploaie puternica 110-120 pe autostrada (perioade scurte de timp). e ok, dar e un risc inutil

                          Comment


                          • #28
                            masina are abia 6 luni. ieri le-a implinit si am putin peste 10.000 km.asta va fi prima iarna.
                            cu masina veche nu mi-am pus problema si (am mai spus) ca mettoda de "functionare", lasam presiunea in pneuri mai jos. asa am facut trasee montane si drumuri forestiere, fara probleme cu gume de vara. si pe flescaraie era ok, desi acolo aluneca putin. chiar si pe polei se comporta bine. lanturi am avut si eu, dar la fel..sunt noi. nu am folosit niciodata in cei 15 ani de cind am permis lanturi. am prins si ierni in moldova unde era frezata zapada si soseaua era aproape tunelata cu nameti de peste 2m viscoliti si nu am avut gume de iarna. cu "sandaua" nu stiu.sa vedem. is sigur ca o sa ma uimeasca..cum m-a uimit cu altele. vom vedea! oricum ma uit deja dupa gume si am vazut ceva debica la 166 RON, care mi se par acceptabile ca si calitate/pret. bafta!
                            Last edited by ciomp; 8 November 2009, 01:29. Reason: corectare

                            Comment


                            • #29
                              Salut! Eu mi-am luat niste Goodyear UltraGrip 7+. Conform testelor Adax sunt foarte bune, neintrecute de nicio anvelopa de iarna pe drum umed (dar Vredestein Snowtrac 3 le intrece pe gheta si zapada). Eu stau in Cluj si am umblat 3 sapt dupa ele. Vanzatorii de anvelopa de aici parca-s tacniti toti. Nici unul nu avea ce cautam eu si nu vroiau sau nu puteau sa faca comanda. Pana la urma m-am enervat si le-am cumparat de pe net. 240 RON cu transport cu tot bucata. Inca n-am avut ocazia sa le incerc dacat pe asfalt uscat in oras (altfel spus pana acum puteam sa umblu linistit cu cele de vara), dar sper sa ma duc curand la munte si apoi sa vedem!
                              Andras
                              http://bda-train-blog.blogspot.com/

                              Comment


                              • #30
                                mi-am luat si eu in weekend 4 debica. am gasit o oferta buna la 169 ron bucata asa ca nu mai am stat pe ginduri. urmeaza sa le si montez...dar nu stiu cind.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google