Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Cauciucuri iarna

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • OG nr. 5/2011 - aprobarea unor reglementari privind cresterea sigurantei rutiere

    Comment


    • Am vazut si eu pe cea dupa avocatnet.ro dar in schimb pe camera deputatiilor pare altfel aici si aici

      Comment


      • Din ce se modifica aici eu am inteles un lucru: daca la 1 noiembrie de cand devin obligatorii gumele de iarna, nu ninge afata, eu unul nu le montez, pentru ca nu pot fi amendat...

        Comment


        • pai la cat ai zis ca ai facut cu un plin..pe undeva..te cred..

          Comment


          • anvelopele de iarna nu sunt neparat pt zapada!
            daca la 1 nov nu sunt sub 7 grade afara nu le montez!
            -fara-

            Comment


            • In lege parca nu scrie nimic despre grade, scrie ca obligativitatea incepe din 1 noiembrie, doar ca...amenda se impune daca esti prins circuland fara gume de iarna pe un carosabil inzapezit...deci chiar daca afara sunt -50 de grade poti circula cu gume de vara pentru ca nefiind zapada pe carosabil nu vei putea fi amendat, amenda o vei lua doar daca iesi de pe carosabil si practic blochezi circulatia sau produci pagube materiale CNANDR, atunci da, iei amenda.

              ps. asta am inteles eu din ce s-a prezentat pe site pana acum in acele link-uri

              Comment


              • La cate grade sunt in iulie (~ 11 - 16 ºC ) eu cred ca la iarna nu o sa fie cu plus peste 0. Asa ca cei care doriti sa va impotriviti sistemului, incercati alte metode, ca pe cele bazate pe vreme si temperaturi se pare ca nu va pot ajuta.

                Comment


                • cand o intreaga armata de producatori de gume recomanda gume de iarna la sub 7 grade celsius, ale nostri capete luminate cu lanterna de la buda, dau ca data obligatorie 1 noiembrie. toti cretinoizii, semialfabetizatii si defectii mintali au ajuns sa ne conduca...
                  dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

                  Comment


                  • NU vreau sa fiu avocatul diavolului, dar totusi sa impui anumite intervale de temperatura nu mi se pare o ideeie buna.
                    Sunt zone in Romania unde temperaturi negative se inregistreaza lejer si in Noiembrie, nu poti sa dai o lege care sa se aplice numai pe anumite zone.
                    Daca eu plec din Constanta cand sunt 10 grade celsius, cer senin cu anvelope de vara si ajung sa zicem la Covasna si sunt -5 grade celsius si da sa ninga , ce ma fac?

                    Comment


                    • Uite unde era cauciucu'!

                      Ori sunt eu prost... ori unii nu 'ceteste' nimica!
                      (personal tind spre a doua varianta)
                      Hai sa ma explic:
                      1. Am citit celebra ordonanta si nicaieri nu este specificat intervalul 1 noiembrie - 1 martie, doar "sezonul rece" care de cele mai multe ori NU se termina la 1 martie!
                      Anumite articole din OG intra in vigoare din 1 nov dar "purtarea" cauciucurilor de iarna este legata de starea drumurilor, nu de intervale de timp sau temperaturi.
                      Adica daca pe 15 martie ajungi pe un drum cu zapada si ai cauciucuri de vara = amenda!
                      2. Nu scrie nicaieri nimic de cauciucuri "all season" ci doar "anvelope de IARNA" cu trimitere la niste directive europene stufoase.
                      Sa-l vad eu pe nea Vasile din Cucuietii din Deal cum ii explica plutonierului... cum e cu "all season" cand in "lege" scrie "de iarna".
                      3. Ordonanta nu precizeaza clar daca la autoturisme se schimba toate, sau se pot schimba doar doua cauciucuri (fata in cazul nostru).

                      Cum din aceste dileme nu putem iesi, iarna asta se trece, probabil, cu mici "atentii" ;)

                      Comment


                      • "all seson" pt romani poate inseamna "doar vara, exclusiv iarna"...
                        eu nu vad reversul medaliei: daca te prinde vara, la 40 d egrade, cu gume de iarna, te amendeaza? asta stiut fiind ca o guma de iarna, vara, nu mai are proprietatile fizce/chimice necesare unui rulaj corect.
                        dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

                        Comment


                        • Azi mi-am cumparat 2 gume de iarna Pirelli Winter 190 SnowControl 185/65/15
                          Gumele sunt SH, dar sunt uzate doar vreo 15-20% - pret: 75 ron bucata...arata impecabil !!!

                          LINK

                          ps. le voi monta pe puntea spate, pe fata am - Debica Frigo 2 - alea de anu trecut.

                          ps2. urmeaza sa mai iau 2 jante de tabla...dar s-au scumpit tare si cele noi si cele SH, datorita probabil cererii mari

                          janta SH - 100 ron/bucata
                          janta Noua - 140 ron/bucata
                          janta Noua aprobata de uzina - 150 ron/bucata

                          Comment


                          • Din câte ştiu eu, "amprenta" şi "adâncimea" anvelopelor trebuie să fie aceiaşi (pentru o bună stabilitate) pentru toate cele 4 roţi.
                            De asemenea, nu ştiu în ce măsură se poate măsura gradul de uzură a unei anvelope folosite (data la care a fost fabricată, data la care a fost montată, cât a rulat, cât a staţionat, de câte ori a fost mişcată de pe loc, dacă a fost echilibrată periodic etc).
                            Personal nu recomand decât anvelope noi.
                            Mama proştilor este mereu gravidă!

                            Comment


                            • manic, eu merg iarna maxim 1000 Km, 90% prin oras si restul in imediata apropiere a orasului.

                              Daca asta iarna m-am descurcat fara nici o problema cu gume de iarna pe fata si vara pe spate, iar in primul an am avut toate gumele de vara cu care am mers iarna, cred ca astea SH vor face fata in mod admirabil.

                              ps. gumele sunt produse in 2007 Made in Spain - evident ca nu pot sti cati Km au fost rulate, dar nu au deloc uzura datorita unghiului de fuga...probabil erau echipate pe puntea pasiva nu pe cea motoare.

                              Comment


                              • colegul care actioneaza din umbra manic_user sa stii ca are dreptate ..si eu cam asa fac..hai sa zic maxim 2000 pe iarna dar nu o sa iau second ever...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google