Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Smoala

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Smoala

    Salutare!

    Cu cateva saptamani in urma am fost cu masina la Bran. Tocmai se repara drumul si cand am trecut pe langa portiunea pe care se lucra, un nenorocit de muncitor cu nivelul IQ cat al unei gaini a inceput sa imprastie smoala cu ceva compresor. Mi-a umplut toata partea din dreapta fata a masinii de punctulete mici de smoala, inclusiv parbrizul si farul. Pana sa realizez ce s-a intamplat, am trecut cu vreo 300 m si nu m-am mai intors sa ma cert cu el, ca oricum nu realizam nimic.

    Si de atunci smoala e pe masina, degeaba o frec cu apa sau lichid de spalare a geamului, nu se clinteste. Poate cineva sa-mi recomande un solvent care dizolva smoala dar nu si parbrizul, plasticul farului sau vopseaua metalica a masinii? Ma tem ca nu cumva sa imprastii smoala si mai mult pe parbriz sau pe far si sa devina ca un fel de sticla mata. Daca aveti sugestii si sunteti siguri ca nu va avea rezultate si mai catastrofale, va rog sa-mi scrieti
    Andras
    http://bda-train-blog.blogspot.com/

  • #2
    Cred ca este vorba de Bitum. Nu se scoate decat cu benzen.

    Comment


    • #3
      Da s-ar putea sa fie bitum. Sunt niste punctulete mici negre. Extrem de multe. Ce este benzenul si unde gasesc? Nu-mi transforma parbrizul/farul in sticla mata sau plastic mat?
      Andras
      http://bda-train-blog.blogspot.com/

      Comment


      • #4
        Este benzina. In nici un caz nu se da peste suprafete din plastic.

        Comment


        • #5
          Originally posted by Un4Seen View Post
          Salutare!

          Cu cateva saptamani in urma am fost cu masina la Bran. Tocmai se repara drumul si cand am trecut pe langa portiunea pe care se lucra, un nenorocit de muncitor cu nivelul IQ cat al unei gaini a inceput sa imprastie smoala cu ceva compresor. Mi-a umplut toata partea din dreapta fata a masinii de punctulete mici de smoala, inclusiv parbrizul si farul. Pana sa realizez ce s-a intamplat, am trecut cu vreo 300 m si nu m-am mai intors sa ma cert cu el, ca oricum nu realizam nimic.

          Si de atunci smoala e pe masina, degeaba o frec cu apa sau lichid de spalare a geamului, nu se clinteste. Poate cineva sa-mi recomande un solvent care dizolva smoala dar nu si parbrizul, plasticul farului sau vopseaua metalica a masinii? Ma tem ca nu cumva sa imprastii smoala si mai mult pe parbriz sau pe far si sa devina ca un fel de sticla mata. Daca aveti sugestii si sunteti siguri ca nu va avea rezultate si mai catastrofale, va rog sa-mi scrieti
          salut...cauta si tu la un magazin de accesorii auto un spray pt smoala...eu asa am facut...am dat vreo 12 RON pe el...si sunt super multumit
          1.4
          sigpic

          Comment


          • #6
            OK, am sa caut spray si daca nu gasesc, incerc cu benzina pe parbriz. Mersi pt. raspunsuri!
            Andras
            http://bda-train-blog.blogspot.com/

            Comment


            • #7
              Merge cu benzina, pe tabla si parbriz nu stiu daca si pe plastic.

              Comment


              • #8
                Poti da cu benzina pe parbriz fara probleme, inmoi o carpa in benzina si prin frecare vei scoate su siguranta acele puncte. Poti incerca si pe far sincer nu cred ca-i face ceva dar pentru orce eventualitate incearca undeva in partea je jos intr-un colt al faurlui si vezi cum se prezinta. Bafta!

                Comment


                • #9
                  OK! Va multumesc Am sa incerc candva zilele astea si va voi scrie despre rezultat!
                  Andras
                  http://bda-train-blog.blogspot.com/

                  Comment


                  • #10
                    poti sa cumperi de aicihttp://www.mafra.ro/curatare-bitum-d...zivi-p-69.html

                    Comment


                    • #11
                      ca sa nu mai stai stresat mergi la o spalatorie si arata-le problema. o sa te rezolve ei pt 10 lei bagati in buzunarul celui care iti spala masina. si ai si garantia ca o sa iasa bine. eu am mers cativa km in spatele unei cisterne care transporta smoala/bitum sau cum vrei tu sa ii zici...am incercat toate variantele si din intamplare cand m-am dus la o spalatorie mai de fite, si i-am aratat problema a venit tipul cu un spray a dat pe masina si nu mi-a venit sa cred cum a inceput sa curga toate punctele negre...dupa 2 spalari a ramas ca noua.
                      -fara-

                      Comment


                      • #12
                        Salutare tuturor!

                        Am incercat cu benzina si a mers de minune. Am curatat toata partea dreapta fata a masinii si arata bine acum. Pe far n-am indraznit sa incerc si nici nu cred ca ar fi o idee buna. Am dat jos smoala si de pe parbriz cu succes. Asadar cu benzina se curata (realtiv usor). Va multumesc tuturor pt. ajutor!
                        Andras
                        http://bda-train-blog.blogspot.com/

                        Comment


                        • #13
                          incercati cu motorina, foarte eficenta si in comparatie cu benzina(in timp) nu ataca vopseaua.....
                          La fel ca ieri ca și azi ca și mâine mereu.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google