Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Ulei cutie de viteze

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ulei cutie de viteze

    salut, la revizia de 3 ani ma gandeam sa schimb si uleiul din cutie. asa preventiv. dar nu stiu mare lucru despre asta. e cazul? am cca 30.000 km.doar ca si in timp cred ca isi poate pierde din calitati. ce ulei se pune? si cam cat intra in cutie?

  • #2
    vezi pe logan club
    ps. si eu voi schimba uleiul din cutie cu unul mai performant

    Comment


    • #3
      din cate stiu io la cutiile hidramate se schimba uleiul la x km.. dar la cele normale [daca nu ai pierderi] nu vad de ce ai umbla.. eu am desfacut cutii de vw care mergeau perfect dupa sute de mii de km si 10-15 ani.. a.. si uleiul arata impecabil...

      Comment


      • #4
        @bunicuta am vazut pe logan discutiile. sunt pro si contra schimbului. cum zice si julienb. unii zic ca nu e bine sa umblii daca nu ai pb. pe de o parte nu imi vine sa schimb daca nu curge, nu simt ceva aiurea la schimbari... voiam doar sa il schimb pt ca ma gandeam ca poate pun ceva mai bun si fresh
        cu service-urile dacia imi e cam teama sa nu doresc schimbarea in bine si sa ma trezesc ca dau in altele.

        Comment


        • #5
          M-am uitat pe loganclub si pe cartea tehnica in format .pdf,dar n-am gasit vreo recomandare in acest sens.

          La VW Passat B5-B5.5 se recomanda doar verificarea nivelului,eventual completarea nivelului de ulei din cutie la fiecare 90.000 km,iar la Fiat Stilo la fiecare 60.000 km.

          Nu cred ca este o problema daca schimbati uleiul,dar incercati sa respectati specificatiile uleiului recomandat in cartea masinii.

          La VW am schimbat uleiul din cutie in timpul unei revizii (nu la reprezentanta),nu am stat langa ei cateva minute si mi-au pus ulei mineral in loc de sintetic Castrol 75W 90 cum se recomanda in carte.Imediat am observat ca timoneria functiona mai greu,dimineata pana se incalzea uleiul intra mai greu in viteze.Dupa ce am pus uleiul recomandat de constructor problema s-a rezolvat.

          Comment


          • #6
            produse elf

            daca e dacie incercati ulei elf.
            merge un tranself nfj 75w80 sau ceva mai bun un tranself synthese fe 75w90
            nu merge sa va atasez si specificatiile tehnice.sunt prea mari. eu lucrez in domeniul uleiurilor auto.
            -fara-

            Comment


            • #7
              @ spanu
              dar ce zici, merita sa schimb acum sau nu? ca tot esti in domeniu, cred ca stii cam cum se comporta uleiul la 3 ani si 30k km.
              cam la ce pret gasesti produsele respective?

              Comment


              • #8
                merita. am vorbit cu mai multe persoane. in timpul mersului in cutia de viteze se produc niste frecari intre pinioane, care determina uzura acestora, si implicit aparitia unei pilituri fine de fier. care pot deveni din ce in ce mai nocive pt piesele din cutie. de aceea busonul metalic din cutie si deasemenea de la baia de ulei sunt magnetice. ca sa tina pilitura de fier cat mai jos cu putinta.
                de aceea e recomandat sa schimbam uleiul pe la 60-90 mii km. eu o sa il schimb la 100 000.
                nfj 75w80 il gasesti la vanzare undeva la maxim 30 de lei litrul.
                eu o sa ii bag mai mult decat poate sa ceara cutia de viteze. si anume tranself synthese fe 75w90 full sintetic care e cam 25 lei 0.5l la vanzare.
                -fara-

                Comment


                • #9
                  ms de raspuns. deci nu schimb la 30.000

                  Comment


                  • #10
                    stii ce? eu am 91000 km si nu am schimbat cureaua de accesori cu toate ca o am cumparata de origine de la 60 000. cred ca o schimb la 120 000 cand schimb a 2-a distributie. in schimb uleiul si filtrele nu ajung la 12 000 km . pe ale ale schimb intre 10 si 12 000. la cutie cred ca o sa umblu la 100 000km.
                    -fara-

                    Comment


                    • #11
                      cam cate sute de mii km functioneaza motorul?
                      La fel ca ieri ca și azi ca și mâine mereu.

                      Comment


                      • #12
                        motorul tine cat il tii
                        @spanu filtrele si uleiul nu au sarit de 10.000 km la mine.
                        mai nou, peste 2 sapt o sa ii pun si aditiv liqui moli cu bisulfat de molibden. sa vad daca scap de zgomotele de la motor...

                        Comment


                        • #13
                          AG25FLI... merci.... schimbat ulei si cele necesare la timp
                          La fel ca ieri ca și azi ca și mâine mereu.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google