Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Ofer servicii reparatie reglaj lombar scaun sofer

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ofer servicii reparatie reglaj lombar scaun sofer

    Acest topic se adreseaza tuturor posesorilor de scaun sofer cu reglaj lombar.
    O defectiune frecventa este ca se rupe tzamburusul care tine cablul de sina spatarului, in 99.99 la suta se rupe acest bulb opritor.

    Din cauza preturilor practicare de reprezentante 125 de ron manopera la meridian , 150 de ron manopera la Motorservice SCm am decis sa cumpar piesa 70 de ron ( by the way cablul nu se poate comanda separat decat impreuna cu tot mecanismul) si sa ma documentez sa imi montez singur piesa.

    Piesa sub care se poate comanda la dealer se numeste retea flexibila spate si are coduri diferite in functie de prezenta sau lipsa airbagurilor in scaune.

    Atasez pozele pe care le-am folosit, in cazul in care vreti sa va apucati.


    Pentru cine doreste, pot sa va ajut astfel
    -inlocuirea cablului - piesa adusa de voi , manopera 40 de ron
    -reparatie in regie proprie cu varianta opritorului 50 de ron .

    Timp de lucru 2 ore , 2 ore jumate, zic ca e rezonabil, daca tinem seama ca am platit pe forum decuparea panolului pentru introducerea filtrului de polen cu 30 de ron, operatiuune care dureaza 10 minute.

    Eu va doresc spor la treaba, sa nu fie nevoie sa apelati la mine.
    Attached Files
    Last edited by Drogas; 1 August 2012, 21:55.

  • #2
    Un feedback pozitiv din partea mea!

    Colegu' drogas m-a rezolvat si pe mine cu reglajul lombar.
    Apelati cu incredere la el, stie ce face.
    Recomand!

    Comment


    • #3
      Multumesc pentru feedback.

      Am opritoare pe stoc, in curand o sa am pe stoc si cabluri un pic mai groase decat cele gandite de fabricant.

      De mentionat ca pentru orice reparatie efectuata de mine garantia este de 3 luni, in cazul in care se intampla ceva( desi nu vad cum) veniti la mine inapoi cu piesa originala si ma oblig sa o montez fara nici un cost.

      Pot sa fac astfel de reparatii in Bucuresti sau Buzau (weekend)

      De mentionat ca in gama renault, pe Clio si pe Laguna e acelasi sistem si aceasi defectiune.

      Asadar cred ca pot repara si Clio sau Laguna cu reglaj lombar.
      Last edited by Drogas; 7 August 2012, 17:01. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #4
        Deocamdata numai loganuri la reparatie, nici un sandero pana acum...
        Mai primesc mesaje private si nu pot sa raspund deoarece nu am atins baremul de postari pe forum.

        Va las numarul meu de telefon aici 0765 072 585

        Comment


        • #5
          de insonorizat nu te apuci? adica sa dai mocheta sau plafonul jos si sa pui tot ce trebuie...eu caut pe cineva caruia sa ii las masina 3-4 zile sa ii dau materialele si sa faca toata treaba contra cost...din pacate nu am gasit pe nimeni.
          -fara-

          Comment


          • #6
            salut,

            Nu m-am ocupat pana acum de asa ceva.
            Am avut inainte dacia 1310 break dupa care Opel Astra Caravan si acum Dacia Logan.
            Mi se pare silentioasa sa zic asa, fata de dacia 1310 unde tineam o lada de scule tot timpul in portbagaj, la fiecare groapa se reasezau cheile in lada...
            Asadar sunt mai imun la zgomote, intradevar zgomotul motorului devine deranjant dupa 120 km/h cam asa.

            Legat de insonorizare- nu e greu de demontat, doar ca n-am mai facut. Scaune si banchete am dat jos, la fel si un pic din plafon sa strang surubul antenei radio.
            Pana la mocheta pedalier data jos nu am ajuns, dar nu mai era mult.

            Daca vrei sa izolezi cu fonomin pedalierul, te pot ajuta sa iti demontez interiorul insemnand scaune, banchete, consola centrala frana de mana, consola schimbator, chedere usi, braduleti mocheta.

            Dupa care dam mocheta jos si pui ce vrei tu sub ea si reasamblez la loc, respectiv taiem material fonomin si punem sub mocheta originala.

            Totul depinde de ce vrei sa faci in sensul ca exista izolatii cu aluband lipit, dupa care material din ala de dop de pluta lipit cu prenandez si alte rasini si dupa fonomin si dupa mocheta originala. La asa ceva nu ma bag deoarece dureaza sa se usuce chestiile astea si e mult de munca, si nu am garaj sa stam cu masina demontata.

            Eu pot de exemplu sa ne intalnim undeva intr-o parcare sa incep sa iti insir piesele pe jos, bagi tu ce vrei sub mocheta si iti reasamblez la loc. Dureaza undeva la 3-4-5 ore.

            Dupa cum am zis depinde ce izolatie vrei tu sa faci.


            Apropo UP la topicul de reparatii scaune.

            Am pe stoc cabluri de scan custom made si opritoare custom made.

            Va astept la reparatii

            Comment


            • #7
              UP

              4 masini rezolvate pana acum, numai prin reparatie si numai Logan.

              Comment


              • #8
                daca aveai garaj ne apucam intr-o sambata..si poate pana luni o terminam.. ma intereseaza sa dau mocheta jos, sa pun cateva fasii de aluband/stp/dynamat...in locurile unde tabla vibreaza...si apoi sa dau cu fonomin peste.ideea e ca am deja fonomin in portbagaj, sub bancheta spate, si sub picioarele soferului , respectiv pasagerului din dreapta...deci mare lucru nu mai era de facut. pe mine ma omoara ca nu am scule cu care sa desfac toate suruburile...
                -fara-

                Comment


                • #9
                  Pai in acest caz, vad ca nu ai doua maini stangi.

                  Vezi ce scule iti trebuie, mergi in Autovit si cumpara un set de chei, torx etc

                  Dupa care in spatele blocului iti demontezi masina, iei scaunele si banchetele in casa.
                  Dupa care ai timp berechet sa lipesti aluband.

                  Comment


                  • #10
                    nu vreau sa jignesc pe nimeni. dar cand ii vad pe unii ca se apuca sa demonteze masini in spatele blocului...nici pe timpul lui Ceausescu nu era asa...macar putina decenta sa mearga la marginea orasului, sau intr-un garaj, sau la service, sau oriunde dar nu in fata/spatele blocului..ca doar de aia incercam sa fim si noi civilizati...sunt curios daca Neamtul desface mertanu in spatele blocului sa ii schimbe o bucsa...etc.. dezgustator. eu nici rotile de iarna nu mi le-am schimbat in fata blocului ..din respect pt ceilalti.
                    -fara-

                    Comment


                    • #11
                      ma rog... fiecare cu convigerile lui, nemtul nu repara mertanul in spatele blocului ca nu se pricepe...

                      Nu vad o asa mare tragedie daca o data in viata desfaci scaunele si banchetele in spatele blocului.

                      Eu reparatiile pe care le fac la reglajul lombar le fac in spatele blocului/ in parcare la mall, dar numai in masina clientului. Nu stau cu chei intinse pe jos. Si am fost si ofertat sa schimb uleiul prin parcare unui vecin, am toate sculele dar am spus pas, din acelasi motiv enuntat de tine.
                      Roti de iarna le schimb la tara.

                      Am si eu un taximetrist care lucreaza prin spatele blocului la Logan. Schimb de lichid de frana etc... Nu mai zic ce mizerie ramane pe locul lui de parcare.

                      Reparatiile pe care le fac, le fac din placere/pasiune mai mult, nu mor de foame si nici nu castig vreo avere din reparat scaune...

                      In fine nu incerc sa demonstrez nimic, cine vrea sa ii umblu' la masina vine, cine vrea la service sa dea de 4 ori mai mult e invitatul meu.

                      Comment


                      • #12
                        respect pentru ceea ce faci. pur si simplu sunt ingrozit de cei care isi intind jumatate din masina pe trotuarul din fata blocului. si dupa ce pleaca ramane un MARE SHIT in urma lor.
                        -fara-

                        Comment


                        • #13
                          Scaune reparate la 5 loganuri si bonus un Ford Mondeo din 2008

                          Astept si alte marci auto, e posibil sa pot repara toata gama Renault dar si alte marci auto pret maxim 75 de ron indiferent de dificutatea reparatiei.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Spanu View Post
                            daca aveai garaj ne apucam intr-o sambata..si poate pana luni o terminam.. ma intereseaza sa dau mocheta jos, sa pun cateva fasii de aluband/stp/dynamat...in locurile unde tabla vibreaza...si apoi sa dau cu fonomin peste.ideea e ca am deja fonomin in portbagaj, sub bancheta spate, si sub picioarele soferului , respectiv pasagerului din dreapta...deci mare lucru nu mai era de facut. pe mine ma omoara ca nu am scule cu care sa desfac toate suruburile...
                            Spanu-le hai la Timisoara si te ajut cu tot ce trebuie. Nu imi trebuie bani - te ajut din placere. - cateva beri sa nu murim de sete si atat.

                            Daca vrei: denis.minca@yahoo.com sau 0724241071

                            Comment


                            • #15
                              daca ajung acolo te asigur ca vin pregatit cu portbagajul plin de bere si materiale sa ne apucam de treaba. dar crede-ma ca nu am timp nici sa mor!!!
                              -fara-

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google