Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

motor pe combustibil versus motor electric

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • motor pe combustibil versus motor electric

    ce ati cumpara? care este de viitor?
    La fel ca ieri ca și azi ca și mâine mereu.

  • #2
    deocamdata raman la combustibil, benzen, ca nu mai apuc eu inca 100 de ani :-) sa se termine rezerva de petrol si sa fim nevoiti sa circulam cu masini cu motor electric.

    Comment


    • #3
      Eu cred ca asta cu combustibil vs. electric e intr-un fel benzina vs. diesel.
      Daca nu faci multi km, nu-ti merita electric, ca sa poti amortiza costul de achizite & intretinerea electricului.

      Comment


      • #4
        Eu cred ca masina electrica e ceea de viitor.Cred ca in timp - scurt,speram - se vor reduce costurile si se vor raspandi.Si Goan,cred ca e tocmai invers...in prezent sunt masini electrice,care au o autonomie de pana 160 km...ba unul e si unul "extrem" care merge si 400 km (mi se pare) intre 2 incarcari. O autonomie de 160 km e mai mult decat necesar pentru activitatile normale de zi cu zi.Eu unul daca as fi putut lua electrica,pe banii dati pe sandel,as fi preferat.Bineinteles,daca ar fi fost una cu performante apropiate....nu as vrea un polizor cu celule solare pe post de masina.

        Comment


        • #5
          Referitor la autonomie, da asa este 160 KM e destul de ok. Eu mai mult ma refeream la amortizarea pretului de achizitie. Avand in vedere oferta actuala pt Romania de peste 30.000 EUR te face sa te gandesti. Poate pentru cine face foarte multi KM i se merita sa dea atatia bani. Dar altfel pt 10.000-20.000 km/an nu prea. Bine inteles ca la noi inca statul nu incurajeaza asa ceva dar poate in 1-2 ani se va primi ceva incurajare din partea statului si va scadea cu ceva pretul.

          Comment


          • #6
            Originally posted by sanderizer View Post
            ... mai mult decat necesar pentru activitatile normale de zi cu zi...
            Am vrut sa zic suficient

            Comment


            • #7
              sunt adeptul la benzina desi cred ca intr un viitor se va ajunge la electric, solar ceva de genul asta. dak piata romaneasca este acaparata de motoare electrice CRED ca se va ieftini benzina.
              La fel ca ieri ca și azi ca și mâine mereu.

              Comment


              • #8
                Personal consider ca viitorul ar trebui sa fie reprezentat de motorul cu pila de combustie oxigen-hidrogen deoarece personal nu vad cum, am putea face fata cresterii consumului de curent electric in masura in care s-ar adopta pe scara larga motorizarea electrica. Probabil ca masinile electrice vor fi un pas intermediar inainte de productia in masa a masinilor cu pila de combustie. In fine, stati relax, companiile petroliere deja se reprofileaza, si chiar daca toti am trece pe solutii alternative combustibililor fosili, aceste companii nu vor falimenta. In viitor veti sta intr-o statie PetromV sa vi se incarce la 380V masina electrica, in loc sa o alimentati de la clasica pompa.

                Comment


                • #9
                  tare post... mi a placut ideea de combustie de oxigen-hidrogen
                  La fel ca ieri ca și azi ca și mâine mereu.

                  Comment


                  • #10
                    Statul vrea să-ți cumperi mașină electrică. Vezi cum te ajută

                    Cu programe de genul se mai inclina balanta cu ceva spre electric.

                    Comment


                    • #11
                      Hai sa fim seriosi. Exista doar doua marci ce livreaza masini hibrid ( toyota, lexus(tot toyota) , si honda) , iar pretul pleaca de la 27.500(TVA inclus) de euro pentru prius. Deci apa de ploaie pentru omul de rand.

                      Comment


                      • #12
                        Eu as mai adauga la ce ai zis tu mai sus Citroen, Mitsubishi i-MiEV,
                        Sursa : Câte maşini electrice s-au vândut în România de la începutul anului

                        Comment


                        • #13
                          nici nu ma mira ca nu au vandut nici o masina pana acum. La ce preturi au afisat...

                          Comment


                          • #14
                            pt o natie la care cel putin o treime din din parcul auto il reprezinta loganul cu dotari de baza si ala luat pe credit pe 10 ani, o treime masini inmatriculate pe bulgaria si un sfert masini din anii '80 aduse din germania/franta/anglia la preturi sub 3000 de euro, autovehiculul electric e tichia de margaritar care ne lipsea.
                            dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

                            Comment


                            • #15
                              @seba: nici eu nu o puteam spune mai bine

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google