Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Capra vecinului

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum ar fi sa iti cumperi o masina noua, in speta Duster sa dai "numai" 20 si ceva de mii Euro si sa afli ca este posibit sa iti sara o roata de pe fata:

    Duster, rechemare in service

    Comment


    • Iar citesti printre randuri..Si Range Rover Velar a avut rechemari,Ford Kuga,etc..Cauta pe site ANPC si te lamuresti..
      NU-S IDIOT,NU dau QUOTE LA ULTIMUL MESAJ!!

      Comment


      • Nu citesc printre randuri e doar o stire cu dacia Duster. Toate marcile de masini au au avut rechemare in service.

        Insa sa ti se spuna ca este posibil sa fie o defectiune la butucul rotii din fata si ca e posibil sa sara e ceva, cred ca omul se simte f bine :-)

        Comment


        • Rușine Dacia. Rușine Porsche.
          Porsche recalls 1,702 911s equipped with center-lock wheels

          Porsche has recalled 1,702 of its highest performing 911 models equipped with center locking wheels due to a design flaw that causes premature wear to the wheel hubs.

          Left unattended, wear of the hubs could loosen the wheels and increase the risk of a crash.
          Ce face? Dai o sută de mii de € și îți zboară roata? Mai mult ca sigur că porșarii nu s-au simțit foarte bine.

          Comment


          • Inseamna ca asta este normalitatea, daca si la alte marci sunt chestii similare e ceva normal.

            Comment


            • Rusine este sa ascunzi problemele sub pres. Cand recunosti ca s-a facut o greseala, si iei masurile corespunzatoare ca sa le indrepti... este de laudat.

              Statul roman cheltuie milioane de euro pe studii de fezabilitate, ca sa-si dea seama ca de fapt numai are bani pentru proiect... asta este rusine.
              Last edited by Barba; 15 April 2018, 00:48. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Nu gasesc nici o informatie referitoare la directia de rotatie pentru anvelopele ContiEcoContact 5, de vara. Ieri le-am montat si voiam sa fiu sigur ca le-am pus cum trebuie. Pe anvelopa nu este nici o sageata care sa indice rotatia. Idei?

                Comment


                • Inseamna ca nu are. Mie mi s-a parut a fi o ancelopa simetrica, deci indiferent cum o pui are aceleasi caracteristici. Ulterior am mai avut niste goodyear si michelin, iar acelea la fel erau simetrice si fara sens de rotatie.
                  Sa fiu sincer nici nu cred ca am vazut anvelope de vara cu sens, doar pe all-seasons si iarna. Dar poate ma insel eu si or exista si pe ceva modele de vara.
                  Sandero Stepway 0.9
                  Clio Symbol 1.4

                  Comment


                  • nici eu nu am vazut pe cele de vara sens de rotatie doar pe cele de iarna, poate cauciucurile performante pt curse au sens de rotatie de montaj.

                    Comment


                    • Ok, mersi de info. Eu pana acum am schimbat la vulcanizari rotile si niciodata nu m-a interesat detaliile, si daca pe cele de iarna era semn de rotatie, am dedus ca si pe cele de vara ar trebui... mereu invata omul cate ceva.

                      Comment


                      • eu schimb rotile la masini singur la garaj scriu pe roti cu creta pe interior pozitia unde a fost (SS, SD, FS,FD) ca pe urma sa le pot pune cum au fost iarna-vara

                        Comment


                        • Originally posted by Barba View Post
                          Nu gasesc nici o informatie referitoare la directia de rotatie pentru anvelopele ContiEcoContact 5, de vara. Ieri le-am montat si voiam sa fiu sigur ca le-am pus cum trebuie. Pe anvelopa nu este nici o sageata care sa indice rotatia. Idei?
                          Nu au sens de rotatie dar au o fata pe care scrie Outside. Deci nu le poti pune chiar oricum!

                          Comment


                          • Asta poate insemna (cel mult) doar ca acel perete este mai intarit, pentru ca daca le muti de pe o parte a masinii pe cealalta sensul de rotatie se inverseaza, deci nu are nicio treaba cu aderenta mai buna intr-un anumit sens de rotatie.
                            Zic si eu.... Sau poate au ceva caneluri de evacuare a apei care trebuiesc doar pe o anumita parte. Oare sa avem roti special pt partea dreapta si special pt stanga??? Ma indoiesc rau... da' de tot.... Dar promit sa le studiez cu atentie toate 4 anvelopele.

                            Dar poate stie altcineva alta explicatie. Sau are alta idee?
                            Last edited by Dorin_IF; 25 April 2018, 15:51.
                            Sandero Stepway 0.9
                            Clio Symbol 1.4

                            Comment


                            • Nu are legatura cu talonul ci cu tipul anvelopei! Anvelopele cu profil asimetric au pozitie de montare pentru ca practic combina doua tipuri de profile intr-o singura anvelopa!
                              The inner sides of the tread pattern are responsible for water displacement and aquaplaning protection. The outer shoulders, with their rigid tread blocks, provide higher lateral stiffness, which give you high grip when cornering and when driving on dry surfaces. For this reason asymmetrical tyres, like our RainSport 3, are especially popular with high performance hatchbacks and sports cars.
                              P.S. Pentru ca la acest tip de anvelope pozitia de montare este cea importanta inseamna ca nu sunt cauciucuri speciale pentru stanga sau dreapta!
                              Last edited by DannyMC; 25 April 2018, 17:16. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Da, frate, ai completa dreptate. M-am uitat la ele si m-am convins, asa este. Sunt asimetrice (poza 1). +1 din partea mea
                                Am gasit si marcajul outside pe toate 4, deci mesterica ala de la vulcanizare le-a pus bine (poza2).
                                Si am mai gasit pe ele un punct rosu (poza3) pe fiecare. Ai idee daca si aia semnifica ceva tot legat de exterior? Sau de imbatranirea cauciucului?
                                Attached Files
                                Sandero Stepway 0.9
                                Clio Symbol 1.4

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google