Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

loc de parcare inchiriat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    In Resita costa 100 lei pe an locul, trebuie sa dovedesti ca stai la blocul ala si masina e a ta, scriu cu galben un fel de cod pe asfalt jos (inainte scriau nr masinii) si acelasi cod e pe un cartonas galben care trebui sa-l pui in geam. Am avut si teava, T-eu, care se ridica insa acuma nu mai e voie.

    Stau in centru si cum pleci iti ocupa locul ii doare pe toti in ...... de locul tau platit. Teoretic poti sa dai tel la politie sii aia teoretic vin si ii dau amenda pt parcare necorespunzatoare. Practic le ridic stergatoarele. Parcarea este a mea intre 16 si 8 dimineata in rest e la comun la dispozitia orasului.

    Comment


    • #17
      Sectorul 4, politia comunitara mi-a spus ca am locul 24/24. Daca iti gasest locul ocupat prima oara se da avertisment si apoi amenda, masina nu se ridica-cica nu e hotarare de consiliu local. In rest hingherii de masini au de treaba pe bulevarde toata ziua, lucru cu care nu sunt chiar impotriva, cu mici amendamente dar intram in altele. Cu "t" "triunghi" sau alte dispozitive stiu si eu ca nu e voie, nu am vazut insa scris undeva negru pe alb.

      Comment


      • #18
        Mda, totul pleaca de la gradul de civilizatie, unul foarte scazut al majoritatii (ca sa nu merg cu prostii la tribunal) romanilor. Nu suntem punctuali, politicosi, disciplinati, nu ne respectam unii pe altii, deviza noastra e "las-o ca merge si asa..", etc.. Din moment ce dupa ora 17 locul inchiriat e al meu si dupa ora aia se retrag masinile de ridicare...va dati seama cum functioneaza legile la noi. Nemtii, francezii nu sunt nici mai frumosi nici mai inteligenti decat noi, ei se tem de lege, asta e tot, lege care se aplica si e bine facuta. In cazul meu, ultima oara, nici amenda nu i-au mai dat pe motiv ca oricum o contesta si castiga in instanta. De ridicat nici nu s-a pus problema. Asa ca, in cazul asta esti nevoit sa parchezi pe alt loc, de regula tot platit, caci nesimtitului nu i se intampla nimic, si stie asta. Daca ar sti ca ia 1500 amenda , plus ridicarea masinii va spun eu ca s-ar gandi bine inainte sa mai parcheze pe un loc inchiriat. Dar asa... Traim in Romania.

        In concluzie, ma mut la Pitesti!
        Last edited by nmariuscalin; 27 August 2014, 20:20. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #19
          Cam ai dreptate!Ma uitam in Brasov.In centru sunt parcări unde nu vine parcagiul sa.ti ia banii.Tu singurel bagi monede intrun tonomat,sa.i zic asa.Nu o faci,din cand in cand cineva verifică dacă ai bonul ce atestă ca ai platit.nu.l ai,amenda o vei primi acasa.
          NU-S IDIOT,NU dau QUOTE LA ULTIMUL MESAJ!!

          Comment


          • #20
            Sambata trecuta iar am prins un nesimtit pe locul meu, tot asa, nu a lasat niciun nr de telefon, nimic. Am chemat politia locala, care de data asta i-au pus frumusel in parbriz amenda. Individul a venit tocmai cand politia pleca, a fost instiintat de amenda, a invocat ca nu a stat decat 5 minute (numai din momentul cand l-am gasit pe loc pana a venit politia au trecut minim 40 de minute), bla-bla. Cert e ca dupa ce politia a plecat m-a amenintat ca "o sa vad eu", insinuand clar ca imi va face ceva la masina. I-am spus ca i-am fotografiat masina si ca daca ceva mi se va intampla la masina el va fi primul suspect, la care mi-a replicat "va trebui sa si dovedesti asta". Langa mine mai era un vecin care a auzit si el amenintarea. Dupa ce a plecat nesimtitul a coborat un vecin la care se pare ca fusese asta si m-a luat si ala ca "domne nu se face asa ceva, ca venise doar ptr 5 minute!", etc.. Acum trebuie sa ma astept sa-mi gasesc masina zgariata, sau cu cauciucurile gaurite, si poate nici nu o s-o faca nesimtitul, ci vecinul asta, etc.. caci in Romania noastra de cacat legea nu ma apara de niciun fel. Va dati seama ca nu pot monta camera caci nu stau pe partea blocului cu vedere la parcare, e f greu de dovedit asa ceva. Un jurist m-a sfatuit sa ma duc inainte sa depun plangere la politie, dar cred ca e cam egal cu zero... Asta e, o solutie ar fi sa-mi fac repede un CASCO...

            Comment


            • #21
              Pai o perioada nu-ti mai parca masina pe locul tau. Si daca totusi pateste ceva masina ta ai poza cu masina aluia si poate o gasesti in oras si ai si tu grija de ea. :-)

              Comment


              • #22
                Originally posted by nmariuscalin View Post
                Un jurist m-a sfatuit sa ma duc inainte sa depun plangere la politie, dar cred ca e cam egal cu zero...
                Nu e egal cu zero. Depui o reclamatie/plangere cum ca cel care a parcat pe locul tau de parcare te-a amenintat(ai numarul masinii lui, se poate face o identificare a proprietarului).
                O "tragere de urechi" va primi, un drum pana la politie tot va face.

                Comment


                • #23
                  Mda, numai ca exista riscul sa-l intarat si mai tare in felul asta, adica chiar sa treaca la fapte. Asa, poate uita da-l naibii

                  Comment


                  • #24
                    sau roaga un prieten sa parcheze masina lui pe locul tau cateva saptamani :-)))))

                    Comment


                    • #25
                      Nu merge ca a vazut ce masina am

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by nmariuscalin View Post
                        Mda, numai ca exista riscul sa-l intarat si mai tare in felul asta, adica chiar sa treaca la fapte. Asa, poate uita da-l naibii
                        Si tu gandesti ok.Daca insa recidiveaza fa ce zicea Sandel..
                        NU-S IDIOT,NU dau QUOTE LA ULTIMUL MESAJ!!

                        Comment


                        • #27
                          du-te la politie si declara eventual ia-l si pe vecinu ala cu tine..nu ai nimic de pierdut..

                          de fapt/ai gresit in prima faza cum a plecat politia..si ala te-a amenintat trebuia sa suni atunci pe loc..

                          Comment


                          • #28
                            Chitziman, crezi ca daca chiar are de gand sa-mi beleasca masina, o simpla chemare la politie in urma reclamatiei mele il va opri? Ba dimpotriva, spun eu. Daca vrea s-o faca oricum o va face si eu va trebui sa dovedesc apoi, ceea ce e foarte greu daca nu imposibil de facut. Si nici nu trebuie s-o faca el, va pune pe cineva... Si nu o va face acum, ci mai tarziu..eu depun reclamatie acum si el mi-o zgarie la anu'...politia imi va cere sa dovedesc, asa ca tot un cacat e.

                            Comment


                            • #29
                              Mineaza masina, cand o atinge cu cheia/cuiul sa explodeze :-)

                              Comment


                              • #30
                                Nooo, mai bine vand masina si sub-inchiriez locul de parcare :P

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google