Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Alba ca Zapada si cei 75 de Pitici :-)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts


  • Lamulțean !!!
    Sandero Stepway 0.9
    Clio Symbol 1.4

    Comment


    • La Multi Ani!

      Attached Files

      Comment


      • Originally posted by ascomp View Post
        :-) Deci sa ne intelegem:
        Dam 11 000E pe un Sandero sau 13 000E pe un Stepway. Ne felicitam...
        ...Cu ce gresesc? :-)
        In mare parte nu gresesti, dar as avea niste precizari.
        Eu am fost sa vad o Fabia si cand am auzit cum suna motorul (benzinar, ceva mic, numai tin minte, nici n-am mai intrebat de detalii), am fugit. Ma gandesc ca si la Polo este aceasi poveste cu motorizari asemanatoare. Doar ne mentinem intre 11k-13k Euro.

        Tabla Sandero, intr-adevar este moale, dar aici este alta treaba. Nu se mai fac autovehicule cu tabla groasa, si rigida, protectia pietonilor, consum crescut din cauza greutatii, pe de alta parte la accidente sunt alte subansamble care preiau socul.

        Materialele din interior... pai, aici ai 100% dreptate, plasticul se zgarie de destul de repede, materialul folosit la podea, portbagaj este de toata jena, daca te pui cu un aspirator mai puternic, risti sa se dezintegreze materialul.

        Jantele ruginesc? Eu am mai luat un set cu anvelope de iarna :|, chiar ruginesc? Intra in garantie?

        Am auzit niste zvonuri cum in Danemarca ar fi foarte scump sa-ti iei masina noua. Am intrat pe site-ul de acolo si m-am uitat cat este un Stepway. E 19k Euro in loc de 13 cat e in restul Europei .

        Poate nu cumpara vikingii daca e prea ieftina?

        Acum ma minunez de noul Duster, nu arata rau deloc ( in afara de chestia aia de plastic de pe aripa fata)... dar pretul de 20500, hm. In Danemarca o fi 30k?

        Comment


        • Barba, nu sunt de acord deloc cu afirmația referitoare la material. Am Stepway și mi-am cumpărat un invertor puternic și mai de calitate să îl am pentru orice eventualitate. Eu îl folosesc acum pentru aspiratorul din casă, un Electrolux cu putere mare de aspirare. Și îmi fac singur detailing interior (în felul acesta recuperez banii dați pe invertor). Am aspirat bine, am făcut o curățenie lună de părea mașină nouă și nu am plecat cu mocheta după mine și nici nu a fost absorbită în sac.
          Last edited by gecmc94; 12 December 2017, 23:16.

          Comment


          • Categoric am exagerat un pic ca sa evidentiez calitatea precara a materialului, dar la mine dupa 6 luni a inceput sa se scomoseze rau de tot. Mai ales in portbagaj, pe laterale.

            Comment


            • Îmi pare rău să aud asta. La mine se ține foarte bine. Ca nou după câțiva ani.

              Comment


              • O fi folosit ceva material de doamne ajuta acu cativa ani, acum au pus niste brizbrizuri electronice, dar au facut rabat in alta parte. Volanul la tine cum se tine, cica ii de piele... invelit in piele.

                Comment


                • Cea mai buna masina e.... bicicleta. Nu Sandero, nu locomotiva :-)
                  Attached Files

                  Comment


                  • Intrebare:


                    Am un bidon de 4 l de ulei Castrol Edge Titanium FST 5w30 LL ACEA C3

                    Oare il pot folosi la motorul de 1.2 benzina? Scrie ca e si pt disel si pt benzina, pare a fi OK.
                    Attached Files
                    Last edited by ascomp; 20 May 2018, 21:34.

                    Comment


                    • Poti sa il pui este un ulei foarte bun. Si durata dintre schimburile de ulei creste si uzura motorului e mai mica.

                      Comment


                      • OK, multumesc de raspuns asa ma gandeam si eu

                        Comment


                        • Cu placere .Acest tip de ulei il folosesc la al meu A4 de 2 ani si nu am avut probleme deloc . Eu il schimb la 6000 mile numai pentru ca asa sunt invatat (poti merge cu el pana la 12000).

                          Comment


                          • Daca nu mergi mult cu masina si ai ulei de calitate poti sa il schimbi si la 2 ani.

                            ExempluȘ o Skoda nou cumparata are prima revizie dupa 2 ani nu la 1 an.

                            Aia ca dupa 1 an lesina uleiul, se invecheste e vraja pt romani.

                            Comment


                            • Norma ACEA C3 este și pentru benzinare, și pentru dieseluri (ambele tipuri fiind motoare noi cu catalizator). Din standardul european de specialitate care definește clasa C3:

                              Stable, stay-in-grade Engine Oil with Mid SAPS-Level, intended for use as catalyst compatible Oil at extended Drain Intervals in Vehicles with all Types of modern Aftertreatment Systems and High Performance Passenger Car & Light Duty Van Gasoline & DI Diesel Engines that are designed to be capable of using Oils with a minimum HTHS Viscosity of 3.5 mPas.
                              API, instituția americană care standardizează uleiurile și care are standarde separate pentru diesel și benzină, nu reunite ca ACEA, spune că pot exista uleiuri cu multiple niveluri de performanță, "oils designed for diesel engine service might also meet gasoline engine service. For these oils the designation is "C" category first followed by the "S" category".

                              De ce nu ar fi "ok" să pui ulei ACEA C la un benzinar? Un criteriu este prețul. Un ELF 5w30 Fulltech FE DPF este 150 lei/5 litri. Un ulei ELF SXR fie 5w30, fie 5w40 costă 100 lei/4 litri.

                              Al doilea criteriu este zincul sub forma ZDDP (alchil ditiofosfat zinc Zn[(S2P(OC3C6)2]2). Uleiurile diesel au concentrații mai mari de detergenți (mai ales RN0720). Detergenții curăță ZDDP depus ca microfilm pe pistoane, pe lângă mizerii. De asemenea, sulful dăunează DPF-ului așa că trebuie redus în aceste uleiuri și înlocuit cu altă substanță. Castrolul spune că are 670 ppm de ZDDP în uleiul C3/C4 și 890 ppm în cel SM pentru benzină. Există motoriști care susțin că nimic nu egalează ZDDP ca efect de lubrefiere. Este posibil să fie doar o legendă urbană, acest compus fiind înlocuit de producători cu alte substanțe.

                              Dar există și tabăra care susține că uleiul de diesel, dacă se potrivește cu vâscozitatea cerută de motorul de benzină pe care îl ai, este chiar mai bun decât cel de benzină prin puterea de curățare superioară. Uleiul Castrol de diesel Magnatec Diesel DX 5W-40 este compatibil și cu ACEA C3 dar și cu API SN/CF de benzină. În timp ce cel de benzină este doar cu API SN, nu și cu C3. La fel Castrol Edge 0W-40 care are toate specificațiile posibile de diesel cu DPF și benzină.


                              Și nu, nu este vrajă. Există regimuri de mers (bară la bară, mașină grea sau care cară o rulotă, sau în regim forjat mereu) care uzează uleiul. Dacă mergi la consum atunci menajezi și temperatura motorului dar și stresul termic al uleiului care te va ține mai mult. Dacă te referi la învechirea prin oxidare și neutilizare, cred și eu că este forțată presupunerea.
                              Last edited by gecmc94; 23 May 2018, 01:28.

                              Comment


                              • Azi m-am dus la garaj si mi-am schimbat uleiul si filtrul de ulei.

                                De la magazinul Dacia din Resita mi-am luat un filtru ulei de origine si o saiba cupru pentru etansare surubul golire.

                                Am scos uleiul, am schimbat filtrul, am lasat o jumate de ora sa se scurga am pus noua saiba si am strans surubul, am pus vreo 3 litri jumate de ulei nou ( Castrol Edge Titanium FST 5w30) are cap 4 l baia si...

                                Surpriza, picura incet pe la surubul de golire. Am destrans putin am strans iarasi de cateva ori, degeaba. Asta cu ulei de 200 lei in baie, Castrol Edge Titanium FST 5w30.
                                Am scos rapid surubul de golire, am pus sub buson bidonul de 4 l de unde am pus uleiul si am reusit sa pierd putin si sa-l pun inapoi in bidon.

                                Am sters si am pus vechea saiba care a fost initial si surpriza, se etansa perfect.

                                Concluzia: mi s-a dat o saiba de cupru/alama de 2 bani mai subtire si mai slaba calitativ decat cea de origine, care este mai groasa si un pic rotunjita si care sta perfect pe dupa surub.

                                Am pus 2 poze cu saiba proasta si cu cea originala care ar trebui sa fie.

                                Deci atentie ca pentru o amarata de saiba va chinuiti si puteti pierde uleiul!
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google