Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Ulei Sandero

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ulei Sandero

    Salutare,
    Am un Sandero an de fabricatie decembrie 2008, cumparata in 2015 noiembrie, super multumit de masina, 77 de mii de km, am acum la bord, am o intrebare ce tip de ulei imi recomandati, trebuie sa fac schimbul, pe joja nu prea mai are deloc.

    Multumesc anticipat!

  • #2
    Dacia Sandero : Cum fac sa ....? Cat costa sa ....? Unde gasesc ....? si alte asemenea intrebari

    Totul despre intretinerea Daciei Sandero. Uleiuri sandero, filtre sandero, placute de frana sandero,consumabile sandero etc.

    Comment


    • #3
      Multumesc !

      Comment


      • #4
        Eu nu stiu ce ulei a bagat fostul proprietar, dar de doi ani de cand am Sandero(2011) am bagat Motul 10W 40, la sfatul mai multor mecanici si ingineri auto.
        Urmatorul schimb o sa fie 5W30 ...ca prea il lauda unii!!!

        Comment


        • #5
          Sal. De asta ce zici http://www.uleidemotor.com/ulei-de-m...rbo-diesel-srt
          E si pentru benzina cat si pentru motorina. E peste Mobil 1. Urmatorul schimb asta o sa pun.

          Comment


          • #6
            Parerea mea este mai conservatoare...ce spun producatorul si amicii mei mecanici aia fac!
            Dovada consta in miile de motoare de Logan/Sandero ce functioneaza f. bine cu uleiuri 10w40 de peste 10 ani.
            Ca unii vor sa duca motorul deseori la 5000 de ture si astfel este nevoie de un ulei mult mai bun...eu spun ca motorului de Logan nu ii sta bine la astfel de turatii!
            Poate astea de 1,2, 0,9, desi nu cred, iar la 1,4 sau 1,6 nici atat.

            Comment


            • #7
              Interesanta varianta, o sa aleg Mobil 1, cred , pentru moment, desi la pret este destul de piperat fata de restul.

              Comment


              • #8
                Am si eu o intrebare, asa mai mucalita:
                Dar uleiul Elf Evolution 900SXR 5W-30, recomandat de producator ce are? De ce trebuie sa facem incercari cu alte uleiuli cu alte specificatii tehnice?

                Comment


                • #9
                  Pentru ca: 1 Elf are contract cu Dacia . 2. Cu Elf imi cam tremura chestiile prin masina. 3. Desi am Dacie eu imi iubesc masina.

                  Comment


                  • #10
                    Mie mi se pare ok uleiul ELF. Chiar crezi ca uleiul recomandat de producatorul masinii e prost? Are vre-un interes producatorul sa isi strice masina?

                    Daca Peugeot recomanda Total Quarz e prost? :-) Si Dacia Shell.

                    Comment


                    • #11
                      Esti naiv. Au firmele vreodata vreun interes ca un produs in general sa se strice dupa cativa ani ?

                      Comment


                      • #12
                        Mai baiatule nu mai jigni, Naiv e fiul lui maica-ta.

                        Ce am vrut eu sa zic daca franzezii fac masini ce uleiuri ai vrea sa iti recomande: americane sau frantuzesti? Crezi ca uleiurile frantuzesti nu sunt bune?

                        Comment


                        • #13
                          De aceea eu folosesc Motul!
                          Sa fim seriosi...motorul de pe Logan/Sandero mere fara probleme cu uleiurile recomandate de producator!

                          Comment


                          • #14
                            Sincer sa fiu mi se pare normal ca daca am Dacia sau Peugeot masina sa vina din fabrica cu cauciucuri Continental si Micheline iar uleiul sa fie Elf si Total. Si asta nu cred ca este rau. Sunt uleiuri OK pt niste masini obisnuite. La curse, la performanta este altceva.

                            Comment


                            • #15
                              NAÍV, -Ă, naivi, -e, adj. (Despre oameni; adesea adverbial și substantivat) 1. Lipsit de experiență și de prefăcătorie, simplu, natural, credul, sincer. ♦ Care arată, denotă naivitate (1). 2. (Peior.) Lipsit de judecată matură. ♦ Care arată, denotă naivitate (2), lipsă de judecată matură. ♦ Adj., s. m. (Pictor), mai ales amator sau autodidact, care ignoră perspectiva, anatomia și legile proporțiilor și ale compoziției, inspirându-se adesea din pictura populară. – Din fr. naïf.

                              Nu e jignire. Am zis ca esti doar naiv, credul.
                              Last edited by 3VIL; 18 February 2018, 16:48. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google