Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Recomandări instalații GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Recomandări instalații GPL

    Sandero 1.6 85 cp,euro 5,instalatie tomasetto qbox,foarte mulțumit de investiție și consum.

  • #2
    Sal. De unde si cati bani ? Tot la Tomasseto m-am gandit su eu. Urmeaza in perioada urmatoare. Ai luat cu butelie in locul rotii de rezerva ?

    Comment


    • #3
      Gpl

      Salut,dacă inca nu ai montat,prețul a fost 2600 RON, Leader gaz,este pe viilor.
      Butelia este montata în locul rotii de rezerva.

      Comment


      • #4
        Vineri 10.03 merg la montat instalatia Tomasseto, rezervor toroidal 52 in locul rotii. Voi posta impresii.

        Comment


        • #5
          Si eu as fi "bagat" gaz, da' cand am vazut cat loc ocupa roata de rezerva in portbagaj m-am lasat pagubas!!!

          Comment


          • #6
            Eu am gaz de cand am luat masina, cred ca sunt deja 5 ani, am pus gaz si am umblat vreo 3 ani fara roata de rezerva , de 2 ani am luat una subtire sa fiu linistit cand ies din tara, dar nu am facut inca nicio pana. Sunt masini noi care nici nu au roata de rezerva.
            Recomand GPL: 2,1 lei GPL - 5 lei benzina. Am facut 80000km in 5 ani si vreo 3000 euro economie. Decat sa investesc banii astia in benzina ca sa "protejez motorul", dar sa ajung sa am o masina veche cu motorul ingrijit, mai bine ii investesc intr-o alta masina mai noua si mai buna cand e prea veche si obosita asta.
            Peste mai putin de 2 ani o sa am o economie mai mare (din GPL) decat valoarea cu care am cumparat masina (4300 EU). Care era justificarea sa nu fac economia asta?

            Comment


            • #7
              "Sunt masini noi care nici nu au roata de rezerva." pai au kit de pana. Care e bun la un cui, ceva de gemul asta. Insa daca se taie cauciucul ghici ce? Nu e bun chitul de pana. Aia dincolo dau telefon si vine asistenta. In Romania e mai greu.

              Cat priveste povestea cu gaz vs benzina nu om fi toti asta care suntem pe benzina si nu am trecut pe gaz asa de prosti. Sau suntem? :-)

              PS: mie imi plac mai ales cei cu Q7 care trec pe gaz. La fel ca aia care au Samsung S7 dau dau beep ca nu au minute :-)

              Comment


              • #8
                Originally posted by ascomp View Post
                "Sunt masini noi care nici nu au roata de rezerva." pai au kit de pana. Care e bun la un cui, ceva de gemul asta. Insa daca se taie cauciucul ghici ce? Nu e bun chitul de pana. Aia dincolo dau telefon si vine asistenta. In Romania e mai greu.

                Cat priveste povestea cu gaz vs benzina nu om fi toti asta care suntem pe benzina si nu am trecut pe gaz asa de prosti. Sau suntem? :-)

                PS: mie imi plac mai ales cei cu Q7 care trec pe gaz. La fel ca aia care au Samsung S7 dau dau beep ca nu au minute :-)
                Eu am vazut un X6 pe gaz care alimenta in fata mea, prima data m-am mirat, dar dupa aia m-am gandit ca nu e prost omul, chiar daca are X6 de ce sa arunce banii pe fereastra daca nu e nevoie? Are lux si confort si merge la pret de Sandero pe benzina.
                Daca in regim de taxi pe GPL merg Loganurile 1.4 si 400 mii km, cum sa mai crezi legenda ca gazul face rau la motor? Oare merg pe benzina 1 milion de kilometri? Sunt zeci de mii de masini cu GPL, eu nu am auzit de niciuna la care sa explodeze butelia, chiar daca a fost implicata in accident, e doar o alta legenda, instalatiile sunt foarte sigure. Nu ii inteleg pe cei care merg pe benzina, sigur stiu ei ceva secret pe care nu il stim noi GPL-istii.
                Cand ies din tara, folosesc un site pe care sunt listate majoritatea statiilor GPL din Europa ca sa imi fac un plan de alimentare (pe autostrada e mai scump), asa ca am ramas surprins sa vad ca si altii folosesc din greu GPL, si e evident dupa numarul de statii:
                Romania 1230
                Italia 3700
                Germania 7500
                Oare in Germania pentru ce sunt atatea statii GPL? Germanii nu au grija de masini? Sunt prea prosti sau prea saraci sa mearga pe benzina? Poate ca le pun doar pentru romanii care sunt in trecere.

                Comment


                • #9
                  Cred ca multi ar considera ca daca dai intre 60 000 si 90 000 pe un BMW X6 deja ai aruncat banii pe fereastra.

                  Iar ca sa treci pe gaz masini sport sau de lux ce sa zic..... e ca si cum ai lua de nevasta un fotomodel celebru si ai hrani-o cu fasole frecata si ceapa :-)

                  No offense.

                  Comment


                  • #10
                    Probabil ca nu l-a cumparat nou si fiecare isi face socotelile proprii, nu stiu eu ce socoteli avea omul si cu cat a luat masina, poate a fost un chilipir, so is no offence for me. Comparatia ta cu mancarea e jignitoare doar pentru fasole si ceapa, un chef de la un restaurant de 5* ti le va pune pe masa in asa fel incat vei fi incantat sa-ti hranesti celebra nevasta chiar si cu fasole si ceapa. De fapt tu platesti exclusivitatea si nu ingredientele, asta ti-o da nota de plata (indiferent pentru ce: mancare, rochie, masina, telefon). Necesitatile unui om sau ale unei masini sunt aceleasi, indiferent de cat e de celebru sau scump. Dupa teoria cu mancarea, ar trebui la un Lamborghini sa iti cumperi si o cisterna speciala cu combustibil care sa te urmeze, nu o poti jigni cu combustibil de la pompa.

                    Comment


                    • #11
                      Pe scurt: parerea mea este ca daca iti cumperi o masina scumpa, de fitze cu valente sportive nu o treci pe gaz. e un nonsens tehnic. Din 1000 de motive: se presupune ca daca iti cumperi o masina f scumpa ai si bani de combustibil, gazul scade din puterea motorului etc etc
                      Asta este parerea mea, nu am vorbit de Sandero aici.

                      Am 2 masini care impreuna au un consum de 10-11% si simt nevoia sa trec pe gaz. Nu voi avea niciodata o masina pe gaz. Poate sunt de moda veche.

                      Comment


                      • #12
                        Nu exista decat 2 motive valabile sa nu o treci: daca diferenta aia de bani e una nesemnificativa pentru bugetul tau sau lipsa spatiului pentru rezervorul suplimentar. Sunt insa mult mai multe motive sa o treci pe gaz . 99% dintre cei care au masini performante nu vor simti pierderea de putere, o poti simti si masura doar daca folosesti masina la puterea maxima, iar cand vrei sa mergi sport ai optiunea sa mergi pe benzina, doar apesi butonul "sport" care comuta pe benzina. Costurile cu combustibilul se reduc la jumatate. Autonomia benzina + GPL este mult mai mare (nu neaparat ca ai avea nevoie acum). Un motiv demn de luat in considerare e acela ca GPL este un combustibil mai putin poluant decat benzina.
                        Fiecare face cum considera de cuviinta. Tu ai o preconceptie despre GPL, probabil ti se pare mai putin respectabil, un comportament de sarantoc sa pui instalatie de gaz, dar astea sunt motive emotionale, nu reale.
                        In Romania sunt foarte multi oameni care isi cheltuie cea mai mare din venituri pe lucruri care tin de aparente: haine, telefoane, masini. Cred ca cei din categoria asta isi cumpara o masina scumpa SH si o pun pe GPL, creaza astfel aparenta ca au un statut social superior celui real. Nu cuantific eu care sunt avantajele sociale, dar presupun ca exista, altfel esti privit cu X6 decat cu Sandero. Decat deloc, mai bine second cu GPL.
                        Eu sunt din categoria oamenilor practici, ma intereseaza costurile de achizitie, intretinere, utilizare si nivelul de securitate. Celelalte lucruri sunt sa iti ia ochii ca sa dai bani in plus.

                        Comment


                        • #13
                          Sigur, fiecare face ce vrea cu masina lui. Personal prefer masini diesel cu consumul sub 5%. Si rasnita asta de Sandero cu un consum de 5,6% benzina in afara nu ma deranjeaza. Nu fac mai mult de 10-15 mii km lunar.

                          La masini care fac multi km ca de ex. taxiuri vad utilitatea GPL-ului.

                          Insa sunt multe articole pe net sponsorizate care ascund anumite dezavantaje cu GPL-ul, nu e totul asa de perfect. In afara de cele stiute: scaterea puterii motorului cu 5-10%, cresterea usoara a consumului, statii GPL mai rae (mai ales in Ro), uzura supaelor, ocuparea volumului portbagajului, mai sunt si chestii de revizii speciale si schimbarea recipientului la 10 ani.
                          Nu vreau sa pomenesc de multele filme pe youtube cu explozii GPL in trafic, poate multe sunt din alte cauze, nu sunt adevarate.

                          Fiecare face ce vrea cu masinuta lui. Eu pe o masina noua nu mi-as pune GPL.

                          Atasat e o poza cu un Lambo pe LPG :-)
                          Attached Files
                          Last edited by ascomp; 15 March 2017, 13:14.

                          Comment


                          • #14
                            Am mai uitat sa zic un dezavantaj: dincolo sunt parcari subterane care nu accepta masini pe LPG, sau sunt restrictii numai pe anumite nivele.

                            La noi nu e cazul ca nu avem parcari subterane :-)
                            Attached Files

                            Comment


                            • #15
                              Pana la urma GPL e doar un combustibil ca si benzina sau motorina. Am avut masini in toate cele 3 variante, fiecare cu avantaje si dezavantaje. Pe benzina e cel mai fiabil, costul de intretinere mai scazut dar de utilizare cel mai mare, la Diesel e invers. Avantajele GPL le spun din proprie experienta, atat costul de intretinere cat si de utilizare sunt mici. Singurul dezavantaj major pe care il resimt e ca la distante mari, fata de diesel, trebuie sa alimentez de 2 ori mai des.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google