Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

De ce ati ales Sandero?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut,
    de ieri sunt noul posesor al unui Sandero Prestige nou,motor 1.2,gri comet.Sincer,inteleg discutiile pro si contra,la fel am patit si eu:la banii astia Îți luai BMW sau nu mai stiu eu ce second......dar masina noua este masina noua si asta nu se poate discuta.
    Da,este un pic puturos motorul,dar masina se cumpără in cinostinta de cauza si nu poti cere altceva de la ea decât ceea ce ofera.
    Nu cred ca e normal sa-ti iei 1.2 73 si sa faci comparatii cu altele.....asta se oferă asta plătești(daca vrei).
    Ca si interior are mult plastic,dar si Opelul are,asa ca pana la urma ramane doar pretul ca si factor hotarator....

    Comment


    • Felicitari! Sa o stapanesti sanatos fara evenimente

      Ai facut o alegere buna.

      Indirect, beneficiat de tichete rabla? Dealerii mai fac inginerii si dupa ce sunt epuizate

      Comment


      • Sa o stapanesti sanatos si fara incidente majore! Nici eu nu sunt foarte multumit de motorul de 1.2 benzina si 75 CP, singurul avantaj ca are un consum decent, in rest e zgomotos si demaraje numai la turatii mari de peste 3500.

        Sunt de acord ca masina noua e masina noua, personal in ultimii 3 ani jumate mi-am luat 2 masini noi, putini romani au cunoscut miros de masina noua. Apropos la Sandero mi-a miros vreo saptamna radiatorul, vopseaua de pe radiator mirosea ca aurolacul de pe o soba :-)

        Comment


        • Corect, masina noua este...noua!
          Sa fii sanatos si sa o folosesti cu bine!

          Comment


          • Postăm de dragul postării...

            E Sandero II Prestige ,motor 1.2, euro6 73CP și 107 Nm și asemănările cu euro5 se termină. Motorul sună altfel față de un euro6 din 2015, are altă hartă de injecție, dar dacă nu faci test drive...
            sigpic

            Comment


            • Originally posted by t0rquemada View Post
              Postăm de dragul postării...

              E Sandero II Prestige ,motor 1.2, euro6 73CP și 107 Nm și asemănările cu euro5 se termină. Motorul sună altfel față de un euro6 din 2015, are altă hartă de injecție, dar dacă nu faci test drive...
              in caz ca " Postăm de dragul postării..." e pentru mine

              Vad ca ai facut o pasiune pe acest forum sa ma urmaresti si sa ma iei peste picior. Asa cum ai provocat scandaluri si pe alte forumuri.

              I-am urat mult noroc la masina noua la colegul cu userul "tovaras" asa cum se obisnuieste pe acest forum. Deasemnea mi-am exprimat o oarecare nemultumire fara de motorul de 1.2 benzina de la dacia, referitor la lipsa de putere. Ca este Euro 6 cu 1.2 benzina, 16 V , 73 CP, 133 g/km emisii si 107 Nm sau ca e vechiul Euro 5 1.2 16v cu 75 CP, 107 Nm, 139 g/km emisii banuiesc ca au comportament asemanator, se simte lipsa de putere si zgomotul la turatii mari.

              Cat priveste postatul de dragul postarii poate imi explici de ce la postul cu Sandero 2 cand am prezentat noile Dacia de la Salonul auto Paris 2016 ai zis ca "noul volan cu actionare claxon pe el acum și pentru România, că la restul e demult" , adica pana la salonul auto Paris in ce tari se vindeau Dacii cu astfel de volan?

              Ai asa o placere sa ma urmaresti si sa ma ataci. Eu, baietei care au un soft de diagnoza piratat de pe net si o interfata cumparata de la chinezi si apoi se dau tata autostiuitor a masinii am mai vazut si pe alte forumuri de masini si sunt satui de ei.

              Comment


              • Salutare,
                multumesc pentru urari si sper sa nu am parte de lucruri nasoale la volanul ei...
                Cum am spus si mai sus,este zgomotoasa si nu trage senzational,dar am cumparat masina in cunostinta de cauza,asa ca nu am ce sa-i reprosez.
                Ca si minusuri:
                -cheia care nu este tip briceag(o sa-mi gaureasca buzunarul)
                -mirosul de plastic topit care vine din compartimentul motor(banuiesc ca va disparea in timp)
                -faptul ca in viraj,volanul nu revine singur in pozitie de rulare dreapta,dar sper ca dupa 'rodaj' sa se rezolve si asta
                Momentan,cam astea sunt parerile pe '-',dar cele pe plus sunt mai multe,asa ca voi folosi masina cu toata placerea.
                Ca si intrebare,vreau sa iau 4 jante de tabla sa le folosesc iarna,daca nu le iau cu sensorul acela din valva pentru presiune are ceva sau trebuie obligatoriu sa fie cu?
                Multumesc

                Nu am mai prins tichete rabla,dar Dacia a fost omenoasa si mi-a dat discount 1100 de euro,fara rabla pe ochi frumosi,fata de 1400 cat era rabla.
                Din cauza ca nu aveam rabla si trebuia sa o 'cumpar'de la un vinevoitor,cam tot acolo am ajuns cu reducerea!!
                Last edited by Alltricks; 26 October 2016, 12:25.

                Comment


                • Ar trebui sa nu ai ai senzori in roti! De ceva vreme sunt de tip indirect, ABS-ul se ocupa cu "citirea" presiunii. In concluzie ar trebui sa poti pune alve normale.

                  Comment


                  • @ascomp, multumesc pt urari. Norocul a dat peste mine dupa un an.

                    Alltricks ai avut mai mult noroc. In zona mea, nu au fost atat de binevoitori. Dar am avut o alternativa in clio 4 care da discount'uri similare.

                    Comment


                    • Originally posted by tovaras View Post
                      @ascomp, multumesc pt urari. Norocul a dat peste mine dupa un an.

                      Alltricks ai avut mai mult noroc. In zona mea, nu au fost atat de binevoitori. Dar am avut o alternativa in clio 4 care da discount'uri similare.
                      Scuze , norocul era pt. Alltricks, :-) insa e bun si dupa 1 an.

                      La mine singura bunavointa la reprezentanta au fost niste presuri de 2 lei de la Kaufland care oricum nu le folosesc... Am presuri albe, tip tavita, dedicate.

                      Comment


                      • Originally posted by ascomp View Post
                        in caz ca " Postăm de dragul postării..." e pentru mine



                        I-am urat mult noroc la masina noua la colegul cu userul "tovaras" asa cum se obisnuieste pe acest forum. Dea
                        Scuzele continua

                        Comment


                        • Alltricks:
                          pentru reducerea nivelului de zgomot de la motor poti sa faci ce am facut eu: izolarea compartimentului motor, zona perete de foc cu aluband, montarea unui batator acustic de Clio pe evacuare si folosirea unui ulei de calitate ( eu am pus Elf Evolution 900SXR - e zgomotul mai mic ca la Dacia oil).
                          Amanunte si poze ai la My ride - Alba ca zapada si cei 75 pitici

                          Comment


                          • Am primit si presuri,cica la gama Prestige e dotare standard,dar sunt de mocheta,asa ca o sa cumpar ceva de cauciuc pentru sezonul de iarna.Am gasit la Dedeman presuri speciale pentru Dacia la 75 de Lei,asa ca fata de 140 cat mi-a cerut la Dacia,afacerea e buna.
                            Despre zgomot,nu stiu cat o sa pot umbla la mașină fiind in garantie,dar am sa intreb.
                            Si eu m-am uitat la Clio,dar la 8500 era chel si cu acelasi motor,asa ca mai bine am ales Sandero si in plus este si mai inalta.
                            Maine voi face un drum mai lung sa vad cum se comporta si in pante,curbe stranse...revin cu rezultate dupa.
                            De jante am citit ceva in carte si se pare ca de anul asta s-au montat senzori in jante...asa ca multa bafta pt mine ca trebuie sa le cumpar de la ei..

                            Comment


                            • 100% ai TPMS indirect via ABS.

                              Cât despre antifonare, doar blană capotă și perete de foc, altfel pa garanție (mai ales că ai și climatizare automată)
                              sigpic

                              Comment


                              • Ai idee cat ma costa cea pt capota si de unde o pot lua?gen daca merge sa pun si de pe alt model....am sunat la dacia si m-am programat pentru portiera si an intrebat de faza cu volanul si cu rotiile.De acolo mi-au spus ca :"cred" ca este cu senzor in roata si ca o janta costa 264 + 164 senzorul.....asa ca l-am cam intrebat ce face de banii astia si omul mi-a spus ca-s originale......asa ca ma lipsesc si poate iau si fake-uri ca sunt un pic mai putin si un senzor costa 50 de lei pe olx de la binevoitori care lucrează in fabrica....cat despre faza ca nu revine volanil drept....mi-a spus ca nu înțelege despre ce este vorba,ca el nu a mai auzit sa se îndrepte volanul in viraj dac dai drumul la volan...
                                Last edited by Alltricks; 3 November 2016, 20:02.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google