Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Roșcata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Ascomp, știu că o să fac un lucru abominabil. Voi compara interiorul unei uși de la o mașină Peugeot 307 sau 308, cu cel al Sandero Stepway 2. Cifra 2 nu vine de la de câte ori este mai scumpă, inutil de scumpă, Peugeot 307.

    Peugeot 307. Așa arată ușa unei mașini de 20-25 000 €.


    Peugeot 308. Tot la fel.


    Și acum Sandero Stepway 2.


    Sunt absolut sigur că Peugeot-ul merită toți banii. Doar se vede în poză. Au pus de două ori mai multă folie. Sigur că are și funcția de parcare singură, o funcție pe care niciun șofer adevărat nu o va folosi vreodată decât pentru a se lăuda cum a aruncat banii pe o funcționalitate pe care șoferul era obligat să o știe, cerința statului care i-a dat carnetul.

    Comment


    • #17
      Originally posted by ascomp View Post
      Ma bucur sa aud ca o Dacia e antifonata OK. De exemplu daca desfac o portiera ianuntru pe interior e vopsea cauciucata si totul e sigilat in folie? Asa cum e la alte masini straine? :-)
      Vopsea cauciucata? Glumesti cu intrebarea asta
      Sigilat in folie? Alta gluma buna!


      E tabla goala, pe centru are un fel de scartaietoare subtire sau burete subtire.

      Comment


      • #18
        Scârțietoare sau nu, cofraje de ouă sau nu, bureți de spălat vase sau nu, materialul are ca scop ruperea frecvenței de propagare a sunetului la trecerea prin diferitele materiale ale ușii (tablă, panou), nu antifonarea. Odată m-am preocupat mai serios de domeniul acesta pentru propriul apartament și după ce am citit puțin, măcar am aflat că este o problemă foarte păcătoasă care se rezolvă greu și scump. Îmi ajunge să vă spun că nu obțineți nimic dacă vă zugrăviți apartamentul cu câțiva mm grosime de vopsea cauciucată.

        Să mergem la rezultatele finale pe care sugativa pusă de nepricepuții de la Dacia o are relativ la alte mașini, bijuterii tehnice.

        În vara lui 2011, germanii de la AutoBild au testat profesional zgomotul din cabină pentru 30 de mașini. Avem și Sandero Stepway printre mașinile testate. Și un Peugeot 308. Diferența de "clasă", de "emancipare", de vopsea cauciucată, folie și ce burete versaillez mai găsim în mașina adevărată se traduce într-un singur nenorocit de decibel. Mașina adevărată 70, căruța Dacia Stepway 71. Mașina adevărată 73, cazanul Stepway 74. Și nu mai vorbiți de oala de noapte Hyundai.


        Noise level in decibels 100 km/h 130 km/h
        (dBA) at different speeds
        -------------------------------------------------------
        Porsche 911 GT3 RS 4.0 78 83
        Tesla Roadster Sport 1.7i Hunter 78 82
        Lada Niva 1.7i Hunter 77 82
        Lotus Evora S 2+0 75 79
        Audi R8 GT Spyder 5.2 R tronic 75 78
        Renault Twingo 1.2 LEV 16V 75 Night & Day 75 78
        Mazda MX-5 1.8 MZR Kaminari 74 79
        MW M3 GTS 73 76
        Porsche Cayman S PDK 73 77
        Seat Leon 2.0 T FSI Cupra R 72 75
        Ford Ka Titanium 72 77
        BMW Z4 sDrive35is Automatik 72 75
        Nissan GT-R Black Edition 71 78
        Opel Corsa 1.3 CDTI DPF ecoFlex Start/Stop 71 75
        Audi TT RS Roadster 71 75
        Mazda3 2.3 MZR DISI Turbo MPS 71 74
        Kia Picanto 1.2 Spirit 71 76
        Hyundai i10 1.1 Classic 71 77
        Dacia Sandero 1.6 MPI Stepway 71 74
        Kia Rio 1.2 Spirit 71 74
        Ford Focus 1.6 16V Concept 71 74
        Suzuki Swift 1.2 Comfort 71 75
        Honda Civic 1.4 i-VTEC Sport 71 74
        BMW M3 Coupé 70 74
        Porsche Boxster PDK 70 74
        Peugeot 308 CC HDi FAP 140 Premium 70 73
        Seat Ibiza 2.0 TDI CR FR 70 72
        Fiat Doblo 1.6 16V Multijet 70 75
        Fiat 500C 1.3 Multijet 16V DPF Lounge 70 75
        Mini Clubman One 70 74

        Există și o bază de date online din care se poate vedea că varianta Sandero 2 0.9 este cea mai silențioasă mașină Dacia. Și mai silențioasă decât multe variante Peugeot.




        Last edited by gecmc94; 23 July 2017, 01:25. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #19
          308 1.6 HDI model nou dupa 2014 nu este. Iar sa compari o masina decapotabila (CC) nu e corect.

          Pe scurt, din pdv meu masinile noi straine mai scumpe sunt avioane pe langa Dacia, nu suporta comparatie. Cine a condus masini ca lumea, noi stie despre ce vorbesc. Si cu asta punct,

          Comment


          • #20
            Știi că unele dintre aceste avioane au și generatoare de zgomot de motor pentru a face ciocoflenderii de la volan să se simtă mai zmei, mai conducători auto sport?

            From smartphone-camera ‘clicks’ to websites that emulate the sound of a turning page, you shouldn’t believe everything you hear

            Comment


            • #21
              Domnilor, mi-ați stârnit curiozitatea. Nu mi-a dat prin cap să-i măsor decibelii, dar o voi face cu proxima ocazie. Probabil că mi s-a mai atenuat acuitatea auditivă între timp, dar după 800km nu-mi lasă impresia că ar fi zgomotoasă(încă), dimpotrivă.
              @ascomp - dă te rog un exemplu de mașină sub 250.000 EU care dpdv al tău este "ca lumea". Sunt curios!
              Nu mă cert niciodată cu oamenii proști; că mă pot trage în jos la nivelul lor și mă vor bate cu experiența!

              Comment


              • #22
                (Del) Vecchio, aceasta este poza celor care au făcut testul pentru Auto Bild și echipamentul folosit.


                Eu aș încerca o aplicație android precum aceasta despre care se spune că ar fi calibrată până la 70 dB cu un echipament real.

                Comment


                • #23
                  Mulțam de recomandare, dar am de mult timp o aplicație instalată și verificată cu cei de la ITM. Diferența era la zecimi(aplicația nu are). Nu mi-a dat prin cap să măsor " nivelul de confort acustic", dar sunt mulți factori perturbatori; în primul rând încălțările, apoi drumul etc. Dar o să verific!
                  Nu mă cert niciodată cu oamenii proști; că mă pot trage în jos la nivelul lor și mă vor bate cu experiența!

                  Comment


                  • #24
                    gecmc94: multe masini GT, si multe masini scumpe sport au zgomotul de evacuare reprodus artificial la sistemyl audio al masinii :-)

                    Vecchio - desigur Dacia e cea mai "ca lumea" masina din lume. Nu se compara cu nimic. Mai ales la accidente :-)
                    Ce Remalt, Peugeot, Mazda, Toyota, Ford ca sa nu zic de alea scumpe BMW, Audi Mercedes, Dacia e cea mai buna cea mai silentioasa etc etc La 10 mii de euro cumperi cat nu are o masina de 30 mii euro :-)

                    :-)

                    Comment


                    • #25
                      Sandero are 80% la protecția pasagerilor și 79% la protecția copilului. Mazda-urile, cu puține excepții (3, 6 și CX-5), au cam 85%, plus sau minus și cam 80% pentru copil. Diferența de scor nu poate garanta nimic în caz de accident.

                      Comment


                      • #26
                        Departe de mine de ridica osanale mărcii Dacia, dar nici nu cred că merită a fi blamată comparativ cu altele din aceeași clasă. Cât privește comportamentul la accident, nu discut de cele 4 stele EuroNCAP, dar am văzut și mai rele.
                        Nu mă cert niciodată cu oamenii proști; că mă pot trage în jos la nivelul lor și mă vor bate cu experiența!

                        Comment


                        • #27
                          Ford Edge, 5 stele, 85% adult, 76% copil, 67% pieton, 89% gadgeturi de asistență
                          Peugeot 3008/5008, 5 stele, 86% adult, 85% copil, 67% pieton, 58% gadgeturi de asistență
                          Infinity Q30, 5 stele, 84% adult, 86% copil, 91% pieton, 81% gadgeturi de asistență
                          Renault Espace, 5 stele, 82% adult, 89% copil, 70% pieton, 80% gadgeturi de asistență
                          Honda HR-V, 5 stele, 86% adult, 79% copil, 72% pieton, 71% gadgeturi de asistență
                          VW Passat, 5 stele, 85% adult, 87% copil, 66% pieton, 76% gadgeturi de asistență
                          Ford Mondeo, 5 stele, 86% adult, 82% copil, 66% pieton, 66% gadgeturi de asistență
                          Skoda Fabia, 5 stele, 81% adult, 81% copil, 69% pieton, 69% gadgeturi de asistență
                          Audi A3, 5 stele, 82% adult, 78% copil, 66% pieton, 68% gadgeturi de asistență
                          BMW 2, 5 stele, 84% adult, 85% copil, 60% pieton, 70% gadgeturi de asistență
                          Tesla S, 5 stele, 82% adult, 77% copil, 66% pieton, 71% gadgeturi de asistență



                          Mai uitați-vă și pe cifre când comparăm. Dacia Sandero nu a luat 5 stele pentru că nu a punctat suficient de mult la protecția pietonului și nu are suficient de multe sisteme electronice care să te avertizeze (risc de coliziiune, etc). Că multe dintre aceste sisteme au defecțiuni software și te avertizează fals încât le dezactivezi tu ca să nu te mai streseze, asta este o altă poveste care nu se vede în testele NCAP.

                          În Sandero ești la fel de sigur ca într-o Tesla S, Audi A3, BMW 2, HR-V, Ford Edge, VW Passat sau Skoda Fabia. Dar tot mai sigur ești într-un tir.

                          Comment


                          • #28
                            Am zis asta si o mai zic ca un punct de vedere personal: masinile sunt clasificate pe clase de dimensiuni si clase de calitate. Clasele de dimensiuni sunt cele de genul: mini, mica, compacta, medie, mare lux etc Cele de calitate sunt altele pentru ca sunt diferente majore de cum te simti si calitatea materiarelor dintre un Logan dintre un VW sau Peugeot (etc) Ddntre un Mercedes/Audi/BMW si si ntr-o masina de lux. Nu suporta comparatie. Pentru ce bani platesti aia ai.
                            Ce am observat eu la Dacia e ca tabla e mai moale ca la alte masini si ca e vurnelabila la rugina.
                            Iar chestia aia ca esti la fel de sigur intr-un Sandero (nou) ca intr-un Pasat(nou) :-))) ha ha ha. Cum sa compari 2 masini diferite ca mase si greutati. Ia ciocneste un Sandero cu un Pasat :-)
                            In primul rand e vb de mase la accidente apoi de calitatea proiectarii si materiarelor din care e facuta masina. Si pe urma de calitatea si complexitatea sistemelor de siguranta activa si pasiva a pasagerilor.
                            Ca sa nu vb ca daca da un jeep in tine e alta poveste ca are lonjeroanele mai sus ca ale tale si te baga sub tine.

                            In fine. Daca cineva imi spune ca e acelasi lucru sa conduci sau sa faci un drum lung cu un Pasat nou ( de ex) sau cu un Sandero nou , ma las de meserie ...

                            Comment


                            • #29
                              Ascomp, după cum știi, testele de impact se fac contra unui zid. Un obstacol fix iar testul nu este influențat de masa celeilalte mașini cu care faci accidentul. Așa este normal și obiectiv. În caz de impact, cele 350 kg în plus ale Passatului față de Sandero vor avea un rol semnificativ. Dar și Passatul are vreo 200-300 kg mai puțin ca un SUV și el se va face armonică atunci când se va ciocni cu unul. Deci, să rezumăm, nu mai vorbim despre ce mașină îmi iau ci ce tanc cât mai greu. Sau ce camion. Passatul se va face terci în coliziune cu un SUV. De ce mi-aș lua Passat? Ajungem să discutăm de preț pe kg de mașină, situație aberantă, ca în box, categorii de greutate. Aș juca doar de la 2000+ kg. Respectați viteza legală, nu faceți depășiri aiurea, învățați să mergeți în coloană și hai să retragem dreptul de conducere pe perioade de 10 ori mai mari decât cele actuale și se vor cuminți idioții de pe șosele. Pedepsele nu sunt suficient de drastice. Și scumpiți de 3 ori asigurarea CASCO pentru accident. Să rămână doar pentru pagube din cauze naturale. Ideea că are Casco face un cocalar să devină nesimțit în trafic.

                              Referitor la siguranța activă/pasivă, gargară, mecanismele ajută doar un cocalar atent la SMS-uri care calcă liniile dintre benzi sau care nu ține distanța față de cel din față prea ocupat să scrie o mizerie pe telefon. Mai bine căscăm ochii la drum. Neatenția la volan este un handicap. Poți să îți instruiești pasagerii să tacă în mașină până când ajungeți la destinație. Mașina nu este o masă într-un club.

                              Cât privește mecanismele reale, ABS-ul este de la Bosch pe Sandero, frânare de la 60 km/h în 15 m. Despre VW Passat avem doar teste de la 100 km/h și frânare în 34 m.
                              Prueba de los frenos ABS del renault Sandero 2010, frenando de 60KMh en 15 metros aprox antes de la barrera en la clínica de manejo de Autos y Más Junio 2010


                              Iar ESP-ul îl vedem aici
                              "http://euroncap.com/results/escperf.aspxEuro NCAP carried out sine-with-dwell tests according to the ESC GTR global technical regulation, which is based on ...



                              N-am făcut drumuri lungi cu Stepway. Am fost sâmbătă la Sinaia pe DN1, plină ochi, și înapoi pe ruta ocolitoare. Sub 6 ore în total cu o pauză de 15 minute în Sinaia. A fost destul de confortabil deși eu nu stau niciodată atât de mult timp nemișcat pe un scaun. Nicio problemă cu spatele.

                              Ca să fiu mai clar despre mecanismele de siguranță. ABS-ul și ESP-ul sunt minunate. Ele pot face ceea ce mintea și carnea umană nu pot face. În cazul acestor două mecanisme, ansamblul mașină + șofer câștigă în valoare, performanță și siguranță. Un șofer atent, competent va fi amplificat de aceste mecanisme.

                              Prin contrast, mecanisme cu laser care urmăresc distanța față de mașina din fața, față de obstacole, au scopul DE A COMPENSA NEATENȚIA la volan. Se urcă ciocoflenderul la volan, pune o manea tare, lasă geamurile, scoate o mână pe geam, cealaltă este pe tabletă unde scrie mesaje porcoase către țoapele dorobanțiere și mașina trebuie să compenseze această cocălăreală. Este caricatura asta un "șofer"? Nu. Deci ansamblul mașină + omul de la volan nu devine mai sigură decât în primul caz al ABS/ESP. Acum, săraca mașină încearcă să compenseze lipsa de competența a animalului de la volan.

                              Așa au crezut și proștii care mor în Tesla crezând că se pot uita la filme în timp ce asistența de pilot automat îi ține pe șosea. Mașina devine mai deșteaptă compensând prostia omului. Suma ansamblului mașină-om rămâne cel mult constantă, dacă nu cumva scade.
                              Last edited by gecmc94; 24 July 2017, 14:21. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • #30
                                Elon Musk fondatorul Tesla inc.este un vizionar asa cum a fost la vremea lui Steve Jobs in domeniul IT.

                                Viitorul este al masinilor fara de sofer, automatizate, autonome. Cu Tesla a murit un singur om, masina "nevazand" o remorca alba. Tesla este prima masina electrica de serie cu o autonomie de 500-600 km. Daca as avea bani mi-as cumpara una fara sa ezit.

                                Repet, viitorul este al masinilor electrice autonome, asta dupa ce se perfectioneaza sistemul, infrastructura si legslatia in materie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google