Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Pregatirea pentru iarna

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Da..si Montana sunt bune ..Reviziile facute strict cat e masina in perioada de garantie.
    NU-S IDIOT,NU dau QUOTE LA ULTIMUL MESAJ!!

    Comment


    • #32
      Puteti sa imi recomandati cateva magazine online sau in Bucuresti unde gasesc jante de aliaj la un pret bun 110-150 de lei?
      La cauciucuri am ales marca Barum Polaris 3. Aveti alte propuneri in aceeasi gama?

      Comment


      • #33
        OLX. Din "magazinul" asta online mi-am cumparat eu jantele de aluminiu acum 4 ani inainte sa vina masina. Sunt in stare perfecta si acuma, 550 lei 4 jante aproape noi. Insa trebuie sa sti distanta intre prezoane (parca 100 mm) si ET.

        Bineinteles poti sa cumperi si la reprezentanta la preturi de Renault :-)

        * si pe forumuri auto mai pot aparea ocazii bune.

        Comment


        • #34
          Avand in vedere ca am avut noaptea trecuta temperaturi negative am decis ca saptamana viitoare sa trec pe rotile de iarna. Cu aceasta ocazie am decis sa curat sai tamburii pe spate si sa trag un ochi si la placute si discuri. Tocmai am vizionat niste tutoriale pe youtube pentru curatarea lor. Sa nu uitati sa consumati / aruncati repede lichidul de parbriz de vara si sa il inlocuiti cu cel de iarna. Drum intins.

          Comment


          • #35
            Ei, nici asa, nu trebuie decat sa incepi a completa cu lichid de iarna...oricum ar trebui cam -5° o noapte intreaga pentru a ingheta!

            Comment


            • #36
              Salutare si bine v-am regasit. Din lipsa timpului postez cand apuc. Am schimbat lichidul cu cel de iarna,cauciucurile de vara cu cele de iarna, am dat masina cu ceara pentru o protectie mai buna iarna, spray dezghetat geamul din Lidl(evit racleta ca zgarie geamul) si urmeaza sa dau toate chederele cu vaselina boraxata ( 2 lei la farmacie). Poate sa vina iarna.

              P.S: Am uitat sa spun ca am umblat la sabotii de frana si i-am curatat , am suflat tot mecanismul si l-am gresat. Cu ocazia asta am umblat si la aparatoarea aceea din plastic care inconjoara mufa de ABS deoarece se umple cu noroi. Placutele de frana mai merg pana la primavara.
              Last edited by 3VIL; 24 November 2016, 08:28.

              Comment


              • #37
                Mi-am luat si eu cauciucuri noi de iarna la Black Friday de la emag cu 100 lei bucata. Noi. S-au terminat intr-o ora.

                Comment


                • #38
                  Ce marca ?

                  Comment


                  • #39
                    Orium 601 185/65 R15 88T

                    Comment


                    • #40
                      Ceva impresii ? ai mai avut si alte cauciucuri de iarna inainte ca sa iti poti face o impresie?

                      Comment


                      • #41
                        Deocamdata in Resita sunt 13 grd si soare. O sa va spun dupa ce merg cu ele pe zapada. Pe asfalt sunt ok nu derapeaza, nimic deosebit. Arata OK. Nu fac zgomot.

                        Comment


                        • #42
                          Buna ziua dragi forumisti. Am fost la socru in weekend si am montat cauciucurile de iarna (sunt deja pe jante ) si am schimbat si antigelul. De cand am masina nu am facut aceasta operatiune. Am pus antigel Triax G13 (are si niste protectii la coroziune fata de G12) Am uitat sa mentionez ca cel vechi scos ( Dacia Glaceol RX Tip D ) era caramiziu si avea numai depuneri -prost. Motorul pare ca sa incinge mai putin. Dupa schimb a trebuit sa completez urmatoarea zi pana la nivel. Toate bune.

                          Comment


                          • #43
                            Ai folosit întreg bidonul de 3.78 diluat la 50/50?

                            Comment


                            • #44
                              Sal. Am scos din antigel cat am putut , aproximativ 5L. Din ce stiu in Sandelul meu atat intra si cam tot am pus inapoi. Am ales deja diluat 50 / 50 desi in oferta exista si nediluat dar nu am vrut sa ma complic.DIluat 50 /50 rezista la -36. Nu trebuie decat sa il torni. Am luat 2 bidoane de 3.78 si mi-a ramas dintr-un bidon cam jumate. Colierul de jos de la radiator am reusit sa il dau jos si sa il pun la loc fara sa il stric. Am ridicat si vasul de expansiune ca sa iasa cat mai mult din antigelul vechi. Operatiunea am facut-o la 10 km de casa si pana acasa a scazut aproape de minim. Dimineata urmatoare am completat aproape de maxim, fara sa depasesc acest nivel.

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by anveloshop
                                Capacitatea unei anvelope de iarna de a isi pastra aderenta pe zapada este data atat de forma benzii de rulare cat si de inaltimea profilului. De aceea anvelopele de iarna sunt mult mai inalte, 8-9 mm noi, in comparatie cu unele de vara.

                                Trebuie studiate atent anvelopele de iarna care au fost depozitate inainte de punerea lor pe masina. Este posibil sa apara fisuri, galme sau deformari in structura cauciucului pe perioada depozitarii, care afecteaza siguranta si performanta masinii. Daca aveti Duster cu tractiune integrala, este important ca toate anvelopele sa aiba aceeasi inaltime de profil, pentru ca se poate defecta sistemul de tractiune, masina detectand ca fata este mai inalta decat spatele si distribuind diferit puterea.
                                asta e reclama banuiesc, e o sectiune speciala pt asta

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google