Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Senzori parcare / video marsarier

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Senzori parcare / video marsarier

    Salut,

    Vreau sa imi pun senzori de parcare fata/spate si poate camera video marsarier la Stepway 2. Aveti experienta sau recomandari pentru asta?

    De asemenea, se poate conecta la medianav? (ca sa nu mai am alte elemente pe la parbriz)

  • #2
    La Medianav sau Medianav EVO conectezi doar camera marșarier. Camera originală se montează prin găurirea tablei la Logan/Sandero/Stepway II

    Pentru senzori spate se optează pentru cei de origine(atenție nu sunt cei din fabrică cu buton oprire) sau după buget.

    Pentru senzori față există set dedicat Dacia ce se deconectează la depăsirea pragului de 30KM/h
    sigpic

    Comment


    • #3
      Salut Bogdan!Se poate un pret pentru acesti senzori fata?Cu tva cu tot?
      NU-S IDIOT,NU dau QUOTE LA ULTIMUL MESAJ!!

      Comment


      • #4
        Cam 500ron (cel puțin ăia de X79 ph2)
        sigpic

        Comment


        • #5
          Sunt si eu interesat sa montez senzori de parcare pe un Sandero Plus 2016, recent achizitionat. Puteti sa imi spuneti cat ma costa si la ce service pot sa fac modificarile? Ma intereseaza un service din Bucuresti sau Braila/Galati.

          Comment


          • #6
            Masina fiind noua iti sugerez sa mergi la reprezentanta!
            NU-S IDIOT,NU dau QUOTE LA ULTIMUL MESAJ!!

            Comment


            • #7
              Vreau sa instalez senzori de parcare dar acum vad ca nu functioneaza lampa de marsarier. Din iulie, cand am luat masina, nu am mai parcat seara si nu am stiut ca nu functioneaza. Stie cineva care este siguranta? La Logan2 apare a fi prima de pe randul al doilea de jos in sus. Daca nu este siguranta, o sa merg la garantie sa vada ce e cu senzorul.

              Comment


              • #8
                Aia e de la geamurile electrice spate, a2a de la stânga la dreapta de pe rândul 2 de sus în jos e cea care te interesează, 7,5A

                Dacă siguranța aia e bună, atunci se verifică prima siguranță de rândul 3 15A, dacă și aia e bună atunci e senzorul de pe cutie - atenție că e dublu știe de marșarier și neutru
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Siguranta nu a fost cea normala, ci 21 de pe schema masinii. Am fost la garantie si am stat cu ochii pe el. Am fotografiat pozitionarea din fabrica a senzorilor, am gaurit, am trecut din gaura in gaura cu o sarma, am trecut snopul de cabluri prin gaurile deja existente din spate-dreapta, le-am acoperit la loc cu dopurile de cauciuc, am strans cu arici mici toate cablurile ordonate frumos, am lipit unitatea centrala pe zona nefolosita, am adaugat alimentarea la conectorul (neacoperit de nimic - vai de capul nostru) existent si merge superb. Display-ul pus pe oglinda si firul tras usurel pe sub tapiterie si chedere pana in spate. Cost 50 de lei de pe ebay, ca si cel de pe Loganul dinainte, care functioneaza perfect de 10 ani.

                  Comment


                  • #10
                    A venit caldura vreau sa imi montez pe masina senzorii de parcare ( comanda China).

                    Pentru Sandero 1, stie cineva, se pot monta in bara spate cei 4 senzori fara a da bara jos?

                    Adica se pot trage si prinde firele de la cei 4 senzori pe dupa bara si se pot trece spre interior portbagaj fara a da bara spate jos?



                    Sa nu ma apuc de gaurit si constat ca nu pot nu am loc sa lucrez cu bara pusa :-)

                    Comment


                    • #11
                      Cine este interesat de camera spate, iată cum se procedează de către specialiști:
                      Dacia Sandero rear camera installation tutorial. Together with the full activation sequence using CLIP tool.This is an official Dacia partner channel.Any com...

                      Comment


                      • #12
                        Iar pentru cei interesati am un sfat, sa va ganditi bine inainte de achizitionare/montaj.
                        De ce zic asta? Pentru ca este pur si simplu inutil. O fi eu de moda veche, dar uitand-se la ecran, nu poti parca. Vreau sa zic ca eu n-am reusit, tot oglinzile sunt sfinte.

                        Cat despre senzorii de parcare, ieri am incercat parcare laterala cu spatele, vreau sa zic ca piua de parca as fi lovit o turma de oi. Cobor sa vad daca am ceva in spate, nimic, mai aveam in jur de 3 metri pana la primul obstacol... am urcat, am dezactivat senzorii, si am parcat (nu aveam rulota atasata si nici suport de biciclete pe carlig). Masina are o saptamana, poate cu mine este problema, poate nu sunt obisnuit.
                        Dar am condus si alt autovehicul, unde aveam niste leduri pe bord (cred ca nu era instalatie originala) si acolo piua numai cand se aprindeau ledurile rosii, adica aveam in jur de 20cm pana la obstacol.
                        Last edited by Barba; 10 April 2017, 18:10. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #13
                          La masina care are senzori parcare din fabrica si camera din fabrica, senzorii sunt f buni, f sensibili, ireprosabili. Singura problema e cand e gheata sau zapada pe ei.

                          La Sandero la care am pus senzori chinezesti recent, senzorii sunt pe jumate sensibili ca la cealalta masina, daca e o bordura inalta nu o vede. Insa daca e un camion in spate piuie :-)
                          Attached Files

                          Comment


                          • #14
                            @ascomp, și senzorii de fabrică tot în China sunt produși dar folosesc chipseturi mai scumpe de calcul de procesare de semnal. Ce cumperi la un preț ridicol de mic sunt rebuturile sau clonele. Nimic nu se aruncă ci se vinde pe alibaba la un sfert de preț.

                            Comment


                            • #15
                              Si prima mare surpriza. Am masina de o saptamana si am patit s-o las in oras cu geamurile deschise... cateva ore... noroc de zona in care ma aflu, si nu s-a intamplat nimic. Dar cum s-a ajuns la asta. Dupa ce cumperi o masina full option; si nu zic ca sa ma laud, de fapt mi-a fost bagat pe gat, asta avem, nu vreti... vreti... bine; ma asteptam ca la inchiderea de pe cheie sa inchida si geamurile, nu? Am citit pe forum ca acu 7-8 ani deja baietii montau aftermarket nu stiu ce relee cu care rezolvau problema.
                              Chiar era asa de greu pentru fabrica sa rezolve... in 2017?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google